Connect with us

Komunálne voľby 2010

Najmladším poslancom je Hynek, najviac hlasov od voličov má v zastupiteľstve Cifra

Published

on

Reklama

V nedeľu 28. novembra 2010 odovzdal predseda Mestskej volebnej komisie v Piešťanoch Dalibor Kuciaň osvedčenia o zvolení primátorovi Piešťan a poslancom mestského zastupiteľstva. Poslancom s najväčším počtom hlasov voličov, ktorý bude pracovať vrámci zastupiteľstva je Martin Cifra. Poslancom s najsilnejším mandátom podľa počtu hlasov voličov s pomedzi nováčikov v zastupiteľstve je Juraj Brna a najmladším poslancom, len 22 ročný Michal Hynek.

[singlepic id=7646 w=320 h=240 float=left]Staronový primátor Piešťan Remo Cicutto plánuje zvolať ustanovujúce stretnutie mestského zastupiteľstva na 20. decembra. „Na tomto zasadnutí sa musia vytvoriť základné štruktúry samosprávy. To je predovšetkým mestská rada, ak bude, pretože nemusí byť. Pravdepodobne však bude. Musia byť schválení členovia mestskej rady, počty komisií, aké komisie budú, minimálne ich predsedovia ak nie všetci členovia a sobášiaci,“ vysvetľuje Remo Cicutto. Zvolanie prvého zastupiteľstva až tesne pred Vianocami odôvodňuje primátor tým, že je potrebné aby sa uskutočnili rokovania politických strán a nezávislých poslancov, ktorí sa stali členmi mestského zastupiteľstva, ako si jednotlivé personálne záležitosti ohľadom fungovania samosprávy predstavujú. Podľa najnovších zákonných úprav je výber [singlepic id=7657 w=320 h=240 float=right]viceprimátora plne v kompetencii primátora. Remo Cicutto v nedeľu na otázku, či zostáva viceprimátorom Piešťan Timotej Miština odpovedal: „No comment.“ V pondelok však v rozhovore pre Piešťanský denník povedal, že Timotej Miština zostáva vo svojej funkcii. Z pohľadu Rema Cicutta je dôležité, aby sa čo najskôr vytvorili orgány samosprávy a aby bolo pracovné zastupiteľstvo v januári čo najskôr. Na ňom sa bude rozhodovať o rozpočte na rok 2011.

Reklama

Najmladším členom piešťanského zastupiteľstva bude iba 22 ročný študent politológie, Michal Hynek, ktorý kandidoval za stranu SMER-SD. Podľa slov Michala Hynka je potrebné, aby bola čím skôr vybudovaná mestská plaváreň, a tak isto by podľa neho nebolo odveci prilákať investora, ktorý by zabezpečil financovanie a výstavbu [singlepic id=7658 w=320 h=240 float=left]aquaparku. To sú hlavné priority, ktoré podľa neho trápia mladých ľudí. „Zdá sa mi, že život, ktorý je v Piešťanoch, posledné roky dosť upadá. Dosť veľa mladých ľudí, ktorí študujú mimo Piešťan, nemajú žiadnu motiváciu, aby sa vrátil. Nič zaujímavé v Piešťanoch pre mladých nie je, život je tu mŕtvy. Budem sa snažiť, pokiaľ to bude v mojich silách, komunikovať s ostatnými poslancami o tom, aby sme tento život pre mladých mohli nejakým spôsobom zlepšiť,“ hovorí Michal Hynek. Konkrétne si myslí, že Piešťanom by pomohla prítomnosť ďalšej vysokej školy. Podľa najmladšieho poslanca by malo mesto podporovať viaceré športové aktivity, nielen hokej a futbal, ale napríklad aj ľudí, ktorí sa venujú najrozličnejším druhom cyklistiky a taktiež reprezentujú dobré meno Piešťan.

[singlepic id=7653 w=320 h=240 float=right]Najväčší počet hlasov v druhom volebnom obvode (924) a vrámci celého mesta štvrtý najvyšší počet hlasov získal nezávislý kandidát Juraj Brna i napriek tomu, že je absolútnym nováčikom v komunálnej politike. Vo svojom predvolebnom predstavení nič nesľuboval, len definoval svoje zásady. Vrámci zastupiteľstva sa chce dostať čo najskôr do obrazu, zistiť aká je situácia a trvať na tom, že prostriedky mesta musia byť vynakladané efektívne. V otázke kúpaliska má Juraj Brna jasno, podľa neho mesto potrebuje v prvom rade krytý plavecký bazén s celoročnou prevádzkou.

Reklama

Poslancom s najväčším počtom hlasov od voličov (1048), ktorý bude sedieť v mestskom zastupiteľstve, je nezávislý kandidát Martin Cifra. „Milo ma prekvapilo, akú [singlepic id=7659 w=320 h=240 float=left]dôveru do mňa ľudia vkladajú. Budem sa snažiť, aby tú kvalitu, o ktorej som hovoril pred voľbami, bolo aj naozaj vidieť,“ hovorí Martin Cifra. Podľa neho je momentálne prioritou číslo jedna rozpočet. Ďalej je podľa neho potrebné dokončiť rozbehnuté veci a potom sa zamerať na systémové veci vo všetkých oblastiach. Súhlasí s tým, že priority stanovené už dávnejšie v stratégii rozvoja Piešťan sa nerealizujú tak, ako by sa mali. Problém vidí vo vnútorných procesoch fungovania samosprávy a mestského úrad, sú tam podľa neho rezervy, ktoré treba odkryť a minimalizovať.

[singlepic id=7686 w=320 h=240 float=right]Takpovediac veteránom piešťanských volebných komisií je Vladimír Kubo, ktorý bol v uskutočnených voľbách podpredsedom mestskej volebnej komisie. Od roku 1973 bol pri každých voľbách buď v okrskovej, mestskej, alebo obvodnej volebnej komisii. Tvrdí, že ho neprekvapilo, že sa do zastupiteľstva dostalo jedenásť nezávislých poslancov. Voliči podľa neho na komunálnej úrovni nevolia podľa strán, ale volia ľudí, ktorých poznajú.

Autor: ht Foto: Tomáš Hudcovič – hugophoto agency

[nggallery id=322]

Populárne články