Connect with us

Koktail

Kúpali sa v Sĺňave a rozprávali o Sibíri

Published

on

Reklama

Zimu „ako na Sibíri“ si chceli vyskúšať traja otužilci, ktorí sa v nedeľu 13. februára kúpali v Sĺňave. Mínusové teploty, aké v týchto dňoch zažívajú obyvatelia tejto časti Ruska (-60oC) Sĺňava našťastie neposkytla, ale prítomným divákom bolo chladno už len pri pohľade na troch odvážlivcov.

[singlepic id=9859 w=320 h=240 float=left]Iba pár hodín predtým oslavovali „ľadové medvede“ 87. narodeniny najstaršieho slovenského otužilca Karola Kevana kúpaním sa vo Váhu. Na Dine potom nasledovalo rozprávanie o dobrovoľníkoch, ktorí v ďalekej Sibíri budovali turistické chodníky a stavali ekologické domy.

Reklama

Alica Ferlíková z Nitry sa v lete zúčastnila unikátneho projektu nemeckej dobrovoľníckej organizácie. Jeho cieľom bolo priviesť mladých ľudí zo Západu do divokej ruskej prírody. Národný park Stolby sa nachádza blízko kazašských a mongolských hraníc. Najbližšie veľké mestá sú Novosibirsk a Kransojarsk.

Táto oblasť je rajom pre horolezcov, ale začiatočníkom hladké skaly príliš nevyhovujú. „Nepomáha ani ruské pomenovanie horolezeckej výstroje – strachovka,“ povedala počas prednášky Alica a dodala, že domáci príliš veľa výbavy ani nepotrebujú, stačia im vraj gumáky. „Pri lezení však nemajú stres, preto potom nespravia veľa chýb.“

Reklama

V tejto oblasti nie je ničím nezvyčajným, ak človek natrafí na medveďa. Niektoré chodníky sú totiž vyšliapané od divokej zvery. Aj z tohto pohľadu je potrebné v národnom parku spraviť poriadok. Značky podobné tým, ktoré poznáme z našich turistických chodníkov, museli dobrovoľníci na Sibíri dávať často aj do trojmetrovej výšky, aby boli viditeľné aj v zime.

Podľa jedinej slovenskej účastníčky výpravy, mali nemeckí organizátori veľmi veľa dobrých nápadov, „… problém bol v tom, že ich chceli realizovať všetky naraz. Stalo sa, že sme išli na dvojdňovú expedíciu, ale kvôli ďalším zaujímavostiam sa predĺžila na päť dní, a takmer nám došli potraviny.“

Jednou z najväčších nepríjemností bola ruská byrokracia. Aj preto bolo Alicinou výhodou, že sa organizátori projektu o mnohé formality postarali. Odmenou za zmysluplnú prácu v prírode bolo spoznávanie inak ťažko prístupnej a v mnohých ohľadoch exotickej krajiny.

(din)

Populárne články