Connect with us

História

Nežná revolúcia do Piešťan meškala desať dní

Published

on

Reklama

Súdržnosť a spontánna radosť. Tak opisuje demonštráciu na vtedajšom Námestí Dukelských hrdinov Kronika mesta Piešťany. Nežná revolúcia, ktorej výročie si dnes pripomíname, sa 17. novembra začala v Prahe. Obyvatelia nášho mesta sa k nej pripojili až o desať dní.

nezna-foto-eva-drobna-prerobene-o-100-percent

Reklama

Generálny štrajk zastavil 27. novembra prevádzku vo všetkých závodoch na území mesta. Asi 5-tisíc ľudí stálo na dnešnom Námestí slobody. „Symbolickým sa stal pozdrav – zdvihnutá ruka s dvoma prstami v tvare V. Rečnícky priestor bol podstavec fontány na námestí. Vystúpenia rečníkov vyjadrovali ich pocity, radosť zo začínajúcej slobody a odhodlanie bojovať až do konečného víťazstva,“ zaznamenal tieto udalosti kronikár.

Demonštrácie pokračovali na tomto námestí aj v nasledujúcich dňoch. „Generálny štrajk  si už vôbec nepamätám. V pamäti mi utkvela jedna demonštrácia na Námestí slobody, na ktorej som predniesol krátky prejav venovaný infiltrácii mladých komunistov a kandidátov strany do miestnych štruktúr VPN,“ zaspomínal na revolučné dni pre PNky vlani Peter Remiš.

Reklama

Psychológ a karikaturista Vojtech Haring bol tiež jedným z rečníkov. Spomína na ohromnú súdržnosť, ktorá medzi ľuďmi na začiatku panovala: „Z mestského kultúrneho strediska mi Anka Galovičová zavolala, že bude veľký míting. A ja už som mal pripravený článok, ktorý sa volal Hypnotizácia lžou. Stál som na múriku fontány na námestí, ľudia sa tam spontánne zišli, a tak som to prečítal.“

Okamžite sa však podľa jeho slov objavili derivačné tendencie. „Neskôr boli ešte štyri mítingy a aká bola jednota na námestiach, taká potom bola nejednota, keď sme sa stretli vo VPN. Veľa rozdielnych názorov, nevedeli sme sa na ničom dohodnúť a už prichádzali ľudia, ktorí dokázali toto využiť. Mne sa to nepáčilo, tak som z toho neskôr vycúval.“

V časopise Roháč uverejnil pri tejto príležitosti svoj epigram: „Pred mítingom VPN hodil som sa na PN, teraz už aj bez PN-ky som na čele VPN-ky.”

Sprievodným javom revolučných nálad v celom Česko-slovensku boli rôzne letáky a transparenty. Dnes už historicky cenné zábery týchto výsledkov ľudovej tvorivosti zaznamenala fotografka Eva Drobná. Dnes sú uložené v archíve Balneologického múzea.

„Letáky po meste tiež pranierovali KSČ a kriticky sa stavali aj k ideám socializmu a komunizmu. V podstate sa tomu však nemožno čudovať, pretože v uplynulom období bola potlačovaná sloboda prejavu, tvorivého myslenia a podnikania ľudí,“ pokračuje kronika a dodáva, že ku koncu roka 1989 už viacerí občania mesta „…kritizovali a pranierovali aj predstaviteľov mesta a organizácií, niektorých obvinili z osobného obohacovania, z necitlivosti pri riešení problémov občanov mesta a žiadali, aby odstúpili zo svojich funkcií a išli manuálne pracovať (skandovanie „k lopate“).“

Text: Martin Palkovič/Kronika mesta Piešťany Foto: Eva Drobná a Martin Valo

[nggallery id=1226]

 

Populárne články