Úvod Blogy Andrej Klapica Blog Andreja Klapicu: Významné “neznáme” osobnosti 2 …

Blog Andreja Klapicu: Významné “neznáme” osobnosti 2 …

REKLAMA
Koberce Trend 16102021

Pamätám sa, ako sa pred viac ako dvoma desiatkami rokov vyjadrila: „Dám sa na jazyky.“ Bolo to v osemdesiatom deviatom naver streaming videos. Práve skončila éra povinnej ruštiny a na školách sa začali vyučovať mnohé „západné“ jazyky. Okrem nemčiny, ktorá aj predtým bola tolerovaná, sa začala vyučovať angličtina a francúzština 조공다 다운로드. Vtedy sa dala na francúzštinu.

Po gymnáziu v deväťdesiatom treťom išla v stopách vtedajšej „módy“ a po známosti mala vybavenú prácu babysitterky na Španielskej Malorke query as well. Po šiestich vyčerpávajúcich mesiacoch sa vracia domov. Z Malorky si prináša okrem množstva nepríjemných spomienok dva poznatky: 1) je veľký rozdiel medzi európskymi kultúrami a 2) španielčina je krásny jazyk 하프라이프 2 다운로드.

REKLAMA
PN Taxi
Buenos pizza  burger

Začína študovať angličtinu a literatúru na univerzite v Rakúsku. Po roku prichádza študovať angličtinu a španielčinu na Univerzitu do Nitry 색상표 다운로드. Po dvoch rokoch štúdia odchádza na doplnkové štúdium na univerzitu do Amerického štátu Ohio. Vráti sa naspäť, urobí všetky skúšky na Nitrianskej vysokej škole a znovu odchádza za štúdiami do Ameriky, tento krát do štátu Michigan 필로미나의 기적 다운로드. Medzitým v nej rastie láska k španielčine. Ukončí VŠ na Slovensku a vycestuje na polročnú stáž na Universitad de Madrid, ktorá jej udeľuje štipendium 축구 게임 다운로드. Začína pracovať na doktoráte v jazykovednom ústave SAV a zameriava sa na tvorbu slovensko-anglicko-španielskeho slovníka. Universidad Complutense de Madrid si zaľúbi myšlienku takéhoto slovníka a udeľuje jej dvojročné štipendium Is old-fashioned ised.

Medzitým sa púšťa do ďalšieho jazyka – taliančiny. Rýchlo sa v ňom zdokonaľuje a v roku 2004 kladie základy dnes už oficiálneho slovenského lektorátu na Università di Bologna v Taliansku Free to Everytown. Po roku náročnej práce Ministerstvo školstva uznáva lektorát a vyhráva prvé oficiálne výberové konanie na lektora SR na Bolonskej univerzite 아이폰 드라스틱 다운로드. Ale v tom istom čase prichádza ponuka na vyučovanie španielskeho jazyka z univerzity v Americkom štáte Ohio, kde predtým študovala. Prijíma ponuku za Ameriky a dva a pol roka tam prednáša.

Dnes vyučuje na európskej pobočke tejto univerzity v Rakúsku. Učí najlepších študentov, ktorí sú vybraní aby zdokonalovali svoje vedomosti v Európe. Okrem Anglickej literatúry ich učí aj nemčinu z ktorej si medzičasom urobila prísne štátne skúšky. Jej študenti s údivom tvrdia, že po jej prednáškach prvý krát pochopili o čom je Homérova Iliada a Odysea. Má veľa publikácií, prednášala na mnohých vedeckých seminároch. V Španielsku je pripravený na vytlačenie jej slovník. Na základe jej vedeckých publikácií si študenti zo sveta robia doktorandské práce. Nie je zástancom jazyka používaného v „internetovej“ komunikácií. Vraj ochudobňuje jazyk.

Keď sa s ňou stretnete na prvý pohľad by ste nepovedali že plynulo hovorí piatimi svetovými jazykmi. Má rada šport, prechádzky v prírode, komunikuje bežným spôsobom, ale keď sa začne hovoriť o jazykoch, ani si to neuvedomuje, ale hneď sa prepne do režimu „veda“ a s ľahkosťou prechádzky po slnečnej lúke plnej rozkvitnutých kvetov vám vysvetlí každú maličkosť. Je síce nižšieho vzrastu, ale kto chce, ten ju v Piešťanoch zazrie, na víkendy totiž chodí domov.

REKLAMA