Connect with us

Aktuality

Tradícia Betlehemského svetla na Slovensku už 25 rokov, do Piešťan príde v sobotu

Published

on

Reklama

Vlakom o 10,45 h príde na našu stanicu v sobotu 20. decembra Betlehemské svetlo, ktoré do svojich petrolejok prevezmú skauti z piešťanského 80. zboru Ginko. Svetlo budú na druhý deň – v nedeľu odovzdávať do kostolov v meste a popoludní primátorovi a všetkým záujemcom, ktorí si budú chcieť svetlom z Betlehema zapáliť poslednú adventnú sviečku.

mp-12-22-13-104578

Reklama

V nedeľu prinesú svetlo skauti najskôr farárovi z Farského kostola Sv. Štefana na začiatku omše o deviatej ráno, potom sa odovzdávanie uskutoční v Kostole sv. Cyrila a Metoda pred omšou o 10,30 h a o 11-tej Betlehemské svetlo zasvieti aj v Kaplne Sedembolestnej Panny Márie.

REKLAMA

Reklama

Slniecko

Popoludní o 16,00 h pri slávnostnom zapálení štvrtej sviece prijme na Námestí slobody svetlo z miesta Ježišovho narodenia od skautov primátor Miloš Tamajka a obyvatelia mesta, ktorí si ho už môžu vziať do svojich domovov. Členovia piešťanského skautského zboru budú odovzdávať Betlehemské svetlo Piešťancom a návštevníkom mesta tak ako každý rok aj na Štedrý deň 24. decembra. Od desiatej do dvanástej si ho môžu odpáliť vo Farskom Kostole sv. Štefana, v Kaplnke Sedembolestnej Panny Márie, v Kostole sv. Cyrila a Metoda, v Evanjelickom kostole a na sídlisku Adam Trajan pri vianočnom stromčeku.

03

Slovenskí skauti priviezli na Slovensko Betlehemské svetlo už 13. decembra. Prevzali ho od rakúskych skautov počas slávnostnej ceremónie vo Viedni. Ako prvý prijal svetlo na Slovensku prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska.  Svetlo počas svätej omše vo Svite odovzdali v nedeľu 14. decembra poľským skautom. Svetlo bude aj vďaka slovenským skautom tradične putovať cez celé Poľsko, pobaltské krajiny a Rusko až na Sibír. „Odovzdávanie Betlehemského svetla poľským skautom sa od vstupu Slovenska a Poľska do Európskej únie organizuje každoročne vždy na inej strane hranice. V minulom roku odovzdávali naši skauti svetlo v Poľsku, v Zakopanom, tentoraz ostaneme u nás, na Slovensku vo Svite,” povedal Marián Suvák, koordinátor Betlehemského svetla na Slovensku.

Počas posledného víkendu pred Vianocami, v sobotu 20.decembra., budú už od skorého rána skautské posádky roznášať svetlo vlakmi po celom Slovensku a doručia ho až do 300 miest a obcí a všade tam, kde nie je vlakové spojenie. Betlehemské svetlo zažiari aj na najvyššie položenom obývanom mieste na Slovensku, na Lomnickom štíte.

05

Betlehemské svetlo dievčatá a chlapci zo Slovenského skautingu postupne prinesú do domácností, nemocníc, azylových domov, domovov sociálnej a opatrovateľskej starostlivosti a kostolov, aby mohlo dotvárať atmosféru Vianoc. Distribúcie svetla sa každý rok dobrovoľne  zúčastňujú stovky skautov a ich počet neustále rastie. Slovenskí skauti prevzali Betlehemské svetlo od rakúskych skautov po prvýkrát v roku 1990 vo Viedni a odvtedy ho každoročne distribuujú ľuďom po celom Slovensku. Tradične ho odpaľujú na ekumenickej slávnosti vo Viedni, kam ho prinesie z Baziliky Narodenia Pána v Betleheme Dieťa svetla – rakúske dievča alebo chlapec, ktorí toto vyznamenanie získali za svoje príkladné správanie a ochotu pomáhať druhým.

tk_betlehemskesvetlo1_221213_jp_r9621_resTradícia Betlehemského svetla v Európe vznikla v roku 1099, keď turecké mohamedánske kmene okupovali Svätú zem. Na výzvu pápeža Urbana II. európski rytieri zorganizovali križiacku výpravu do Palestíny a oslobodili Betlehem a Jeruzalem. Jeden člen výpravy, mladý muž z talianskeho mesta Florencia sľúbil, že ak prežije výpravu, prinesie domov plamienok z “večného” svetla, ktoré horí v Betleheme. Svoj sľub dodržal a na Vianoce v roku 1099 sa vrátil do Florencie so zapálenou sviecou, ktorej plamienok pochádzal z Betlehema. Sviecu umiestnili v kostole a odtiaľ si ostatní obyvatelia Florencie brali svetlo do svojich domovov. Táto tradícia pretrváva dodnes a Betlehemské svetlo sa tak stalo symbolom nádeje, lásky a porozumenia.

Svetlo nesie nadkonfesionálne posolstvo vychádzajúce zo základných ľudských hodnôt. Je to posolstvo pokoja, lásky, mieru, jednoty – spoločné univerzálne hodnoty vlastné ľuďom bez ohľadu na to, akého sú vierovyznania, ku ktorej cirkvi sa hlásia alebo či sú bez vyznania.

(red, foto: mp, th, Zdroj: www.svetlo.skauting.sk, http://skautpn.wordpress.com/)

 

Populárne články