Connect with us

Aktuality

Nespokojní občania: cintorín je drahý a zanedbaný

Published

on

Reklama

Ceny za prenájom hrobových miest sa zvýšili, ale kvalita služieb je mizerná. To je jedna z hlavných námietok nespokojných obyvateľov, ktorí majú svojich blízkych pochovaných na Žilinskom cintoríne. Za všetkých vystúpila na júnovom zastupiteľstve Jaroslava Holíčková.

[singlepic id=17200 w=320 h=240 float=right]Poslancom sa sťažovala na to, že po novom budú pozostalí platiť za nájom jedného hrobu 45 eur na desať rokov: „Za ten čas zaplatím za meter štvorcový skoro takú sumu, ako ten, ktorý si rovnakú plochu kúpi na podnikanie.“ Služby, ktoré za svoje peniaze dostane, sú podľa nej nekvalitné. „Pretože cintorín nemá pána, sú medzi hrobmi schody. Trávu, ktorú pokosia, nemá kto pozametať. Zostáva na chodníkoch, ale aj na náhrobných kameňoch. Na lavičkách prespávajú bezdomovci, minule som tam našla aj injekčné striekačky. V prázdnych miestach na urny je neporiadok. Zrezané konáre radšej hodia k plotu, namiesto toho, aby ich odviezli,“ vymenúva Jaroslava Holíčková nedostatky podľa jej slov najškaredšieho cintorína v okolí. Súhlasí s ňou aj suseda, ktorú sme pri hroboch stretli: „Cintorín na Bratislavskej ceste je oveľa čistejší.“

Reklama

[singlepic id=17195 w=320 h=240 float=left]Manažérka Strediska pietnych služieb Eliška Gocká to odmieta: „Taký pocit môže byť vyvolaný tým, že cintorín na Žilinskej je tvorený tou starou časťou, kde sú hrobové miesta natrepané na sebe. Tam aj tu na Bratislavskej vyzerajú nové hrobové miesta oveľa lepšie, pretože sme do toho investovali.“

Za čistotu sú podľa jej slov zodpovední najmä pozostalí: „My robíme prácu za občana. Okolie hrobu majú ľudia povinnosť čistiť podľa platného VZN. Ak by chceli, aby za každým, kto kosí, išiel ďalší s metlou, tak nech rátajú s tým, že ceny za prenájom hrobov pôjdu znova hore,“ reaguje Eliška Gocká na sťažnosti, vzápätí však priznáva, že dnes svojim zamestnancom prikázala, aby v novej časti cintorína na Žilinskej aj pozametali.

Reklama

[singlepic id=17204 w=320 h=240 float=right]V starej časti sa nachádzajú aj hroby, ktoré sú značne zanedbané a podľa nespokojných občanov ich musí správa cintorína odstrániť. „Za tento už určite roky nikto neplatí. Prečo ho neodstránia? Mali by ďalšie voľné miesto,“ pýta sa Jaroslava Holíčková nad hrobom, ktorý ma posunutú kryciu dosku. Zblízka sa doň dá dokonca nazrieť.

„Áno, mali by sme niekam odstrániť kameň a ponúknuť miesto tomu, komu nevadí, že už tam je niekto pochovaný,“ vysvetľuje manažérka strediska. Ak sú totiž pozostatky dosť hlboko musia zostať na svojom mieste. „Zatiaľ sa to robí výnimočne. Ak má niekto záujem prenajať si aj takéto hrobové miesto, dohodneme sa s ním, že si to odstráni na vlastné náklady.“

[singlepic id=17205 w=320 h=240 float=left]Ľudia pochopiteľne žiadajú nové, upravené miesta, ktoré dostanú aj bez ďalších výdavkov. Na cintoríne potom zostávajú aj staré hroby, ktoré môžu byť nebezpečné. Podľa Elišky Gockej však takýchto starých hrobov najmä na cintoríne na Bratislavskej ceste nie je veľa: „Tento problém budeme mať doriešený po rekonštrukcii domu smútku na Žilinskej. Bude tam totiž miestnosť pre správcu cintorína, ktorý sa postará o bežnú údržbu.“ Cintorín má potom podľa Gockej vyzerať lepšie.

[singlepic id=17206 w=320 h=240 float=left]Jaroslava Holíčková sa sťažovala aj na cenník vyvesený pri vstupe na cintoríny. Je podľa nej nejasný a neúplný. Eliška Gocká argumentuje tým, že ho s novým VZNkom schválilo zastupiteľstvo. Podrobnejší Cenník za cintorínske a pohrebné služby visí pri vstupe do jej kancelárie. Objednávanie týchto služieb sa totiž uskutočňuje práve tam, zákon je teda splnený. Cenník však občanom na cintorínoch chýba a nie je dostupný ani na internete. Gocká prisľúbila, že v elektronickej forme bude už čoskoro k dispozícii, ale do tabúľ pri vstupoch na cintoríny ho nezavesia: „To by tam museli visieť aj cenníky súkromných pohrebných služieb,“ uzavrela manažérka Strediska pietnych služieb.

[nggallery id=973]

Autor: Martin Palkovič

Populárne články