Connect with us

Aktuality

Nekonečný príbeh: park pamiatkou zatiaľ nebude

Published

on

Reklama

Ministerstvo kultúry zrušilo rozhodnutie pamiatkárov, ktorí koncom apríla vyhlásili piešťanský mestský park za národnú kultúrnu pamiatku (NKP). Vyhovelo tak odvolaniu súkromných vlastníkov – piešťanských kúpeľov a Anny Veselej.

Rozhodnutie ministerstva, proti ktorému nie je možné podať odklad, zverejnili dnes (4. augusta 2011) na webe mesta. Pokračuje tak kolotoč rozhodnutí a odvolaní.

Reklama

[singlepic id=9443 w=320 h=240 float=left]Pamiatkári vyhlásili park za NKP prvýkrát už vlani. Ministerstvo kultúry však toto rozhodnutie zrušilo. Dôvodom mali byť procesné chyby. Všetko sa rozbehlo odznova začiatkom tohto roka. V apríli sa obe strany – vlastníci a pamiatkári – stretli na obhliadke a koncom apríla bol park vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku opäť. Vlastníci sa odvolali.

Aj tentoraz vyčíta ministerstvo pamiatkárom najmä procesné chyby: „Pamiatkový úrad teda nedostatočne zistil skutkový stav veci, čim porušil zásadu meteriálnej pravdy správneho konania,“ píše sa v rozhodnutí. Na inom mieste však ministerstvo uznáva pamiatkovú hodnotu predmetného územia a jeho hranice: „Pamiatkový úrad správne označil dotknuté územie ako park a vymedzil ho parcelnými číslami.“ Súkromní vlastníci totiž namietali, že nie je možné presne určiť hranice, ktoré treba chrániť, pretože sa nedá konkretizovať, kde presne je zachovaná autentická sadovnícka kompozícia z 19. storočia.

Reklama

Autor: mp

 

Populárne články