Connect with us

Aktuality

Sochy spred Hotela Slovan dnes presťahovali

Published

on

Reklama

Barokové sochy, ktoré zdobili okolie niekdajšej fontány pred hotelom Slovan, dnes presťahovali. Pieskovcové plastiky, ktoré patria medzi najstaršie objekty v Piešťanoch, nariadili presunúť do bezpečia pamiatkári po tom, čo v júli silná búrka jednu z nich zničila.

[singlepic id=33452 w=320 h=240 float=left]Vo štvrtok 9. augusta predpoludním začali reštaurátori s uvoľňovaním sôch z podstavcov. Pomocou techniky ich naložili na nákladné auto a odviezli do depozitu na Kúpeľný ostrov. Reštaurátor Ondrej Csütörtöki pri prvej obhliadke skonštatoval, že sochy sú vo výbornom stave, dokonca v takom, že sa mu nechce veriť, že sú to dvesto-tristo rokov staré originály. Pri pohľade na rozbitú sochu povedal, že ju bez problémov vrátia do pôvodného stavu. Odborníci obdivovali aj okolité pieskovcové balustrády, ktoré sú momentálne zväčša zarastené zeleňou.

Reklama

Podľa Vladimíra Krupu, riaditeľa Balneologického múzea, sú sochy spred hotela Slovan súčasťou súboru, do ktorého patria aj sochy okolo hotela Thermia Palace. Pochádzajú z kaštieľa v Kráľovej pri Senci a do Piešťan boli privezené v roku 1942. Podľa V. Krupu možno sochy pred Slovanom datovať do obdobia okolo roku 1800. Riaditeľ múzea si myslí, že by bolo vhodné revitalizovať priestor, kde sochy doteraz stáli, pretože kedysi dotváral celkovú atmosféru lokality a dnes iba chátra.

Na priebeh prevozu dozerala tiež Katarína Klačanská z Krajského pamiatkového úradu v Trnave, ktorá sa vyjadrila, že kúpele mali záujem o záchranu sôch a sami iniciovali spoluprácu s pamiatkármi. Ako rýchlo sa sochy budú reštaurovať záleží podľa jej vyjadrenia na finančných možnostiach vlastníka.

Reklama

[nggallery id=1837]

Text a foto: Tomáš Hudcovič

REKLAMA
Camping Pullman - neseďte doma, príďte k nám

Populárne články