Connect with us

Aktuality

Začína vesmírna show, padajú perzeidy

Published

on

Reklama
Reklama

Augustová nočná obloha ponúka veľkolepé divadlo. Ak nie je zamračené a pozorovateľ stojí na mieste s minimom svetelného smogu, môže v prvej polovici mesiaca pozorovať meteorický roj. Úkaz, ktorý súvisí s kométou Swift-Tuttle, dosiahne svoj vrchol 12. augusta.

[singlepic id=17191 w=320 h=240 float=right]Perzeidy, ľudovo nazývané slzy svätého Vavrinca, sú čiastočky veľké ako zrnká piesku. V atmosfére sa rozžeravia a to spôsobí svetelný efekt „padajúcej hviezdy“. Povery hovoria, že vtedy si treba niečo priať.

Zakladateľ najväčšej slovenskej stránky venovanej perzeidom na Facebooku Peter Černák píše, že najlepšie je pozorovať „padajúce hviezdy“ mimo mesta. Fanúšikovia stránky v diskusii uvádzajú, že ich pozorovali už včera. Nočnou oblohou preletelo asi 15 meteorov za hodinu.

[singlepic id=17192 w=320 h=240 float=left]Riaditeľ Hvezdárne M. R. Štefánika v Hlohovci Jozef Krištofovič zhrnul dôležité informácie pre pozorovateľov: „Perzeidy sú pomenované podľa súhvezdia Perseus, z ktorého akoby vylietavajú. Toto súhvezdie bude asi 25 stupňov nad východným obzorom.“ Podľa jeho slov však môže pozorovateľom pokaziť zážitok Mesiac. „Maximum nastane v noci z 12. na 13 augusta okolo 2.00 h. V tomto roku máme tú smolu, že vtedy bude spln Mesiaca. Menšie meteority preto nebude vidieť.“
Ako ďalej povedal, frekvencia perzeidov je v maxime okolo 100 za hodinu. Ak sa pozorovateľ vyberie do prírody, kde je minimum svetelného smogu, nad východným obzorom určite pár „padajúcich hviezd“ uvidí.

Reklama

Pozrite si video z pozorovania perzeidov, ktore zorganizovala minulý rok hvezdáreň Partizánske:

[youtube width=“522″ height=“350″]http://www.youtube.com/watch?v=2k3bcqDwOXg[/youtube]

Autor: Martin Palkovič

REKLAMA

 

Populárne články