Úvod Aktuality Začína vesmírna show, padajú perzeidy

Začína vesmírna show, padajú perzeidy

Augustová nočná obloha ponúka veľkolepé divadlo. Ak nie je zamračené a pozorovateľ stojí na mieste s minimom svetelného smogu, môže v prvej polovici mesiaca pozorovať meteorický roj 아이폰 구글 드라이브 동영상 다운로드. Úkaz, ktorý súvisí s kométou Swift-Tuttle, dosiahne svoj vrchol 12. augusta.

Perzeidy, ľudovo nazývané slzy svätého Vavrinca, sú čiastočky veľké ako zrnká piesku 네이버 굿 다운로드. V atmosfére sa rozžeravia a to spôsobí svetelný efekt „padajúcej hviezdy“. Povery hovoria, že vtedy si treba niečo priať.

REKLAMA
Dompek Pizza donaskova sluzba
Sheriff Taxi Piešťany
Knebl
Chlapci na panvici

Zakladateľ najväčšej slovenskej stránky venovanej perzeidom na Facebooku Peter Černák píše, že najlepšie je pozorovať „padajúce hviezdy“ mimo mesta Minecraft 1.5.2 Forge. Fanúšikovia stránky v diskusii uvádzajú, že ich pozorovali už včera. Nočnou oblohou preletelo asi 15 meteorov za hodinu.

Riaditeľ Hvezdárne M forza horizon 3. R. Štefánika v Hlohovci Jozef Krištofovič zhrnul dôležité informácie pre pozorovateľov: „Perzeidy sú pomenované podľa súhvezdia Perseus, z ktorého akoby vylietavajú Ccna dump download. Toto súhvezdie bude asi 25 stupňov nad východným obzorom.“ Podľa jeho slov však môže pozorovateľom pokaziť zážitok Mesiac. „Maximum nastane v noci z 12 i swear 다운로드. na 13 augusta okolo 2.00 h. V tomto roku máme tú smolu, že vtedy bude spln Mesiaca. Menšie meteority preto nebude vidieť.“
Ako ďalej povedal, frekvencia perzeidov je v maxime okolo 100 za hodinu 패킷 트레이서 6.1 다운로드. Ak sa pozorovateľ vyberie do prírody, kde je minimum svetelného smogu, nad východným obzorom určite pár „padajúcich hviezd“ uvidí.

Pozrite si video z pozorovania perzeidov, ktore zorganizovala minulý rok hvezdáreň Partizánske:

[youtube width=“522″ height=“350″]http://www.youtube.com/watch?v=2k3bcqDwOXg[/youtube]

Autor: Martin Palkovič

REKLAMA

 

REKLAMA