Úvod Aktuality Geneticky upravená kukurica v Borovciach zaujíma inšpektorov z Bruselu

Geneticky upravená kukurica v Borovciach zaujíma inšpektorov z Bruselu

37
ZDIELAŤ
REKLAMA
Mestska zahrada

Geneticky modifikované organizmy (GMO) sa pod prísnou kontrolou pestujú neďaleko Piešťan od roku 2006. Inšpekcia Európskej komisie nesúvisí s iniciatívou aktivistov, ktorí považujú takto upravené rastliny za veľmi nebezpečné.

Na pestovanie plodín z produkcie firmy Monsanto upozornili členovia občianskeho združenia Sieť dobra koncom augusta, keď im ministerstvo životného prostredia potvrdilo, že v Borovciach sa nachádza testovacie pole s geneticky modifikovanou kukuricou.

REKLAMA
ON Semi3
ON Semi 1
ON Semi 2

„Táto infor­má­cia je obzvlášť alar­mu­júca, nakoľko peľ z GMO rast­lín sa mieša s oko­li­tými pôvod­nými kul­tú­rami, čím ich kon­ta­mi­nuje. Podľa minis­ter­stva je v roku 2013 plá­no­vané tiež pes­to­va­nie takto upra­ve­nej cuk­ro­vej repy od bel­gic­kej spo­loč­nosti SES Van­der­Have. Vzhľa­dom na slo­ven­skú situ­áciu, kde exis­tuje veľa dru­hov, s kto­rými sa GMO môžu poten­ciálne krí­žiť, je vysoké nebez­pe­čen­stvo roz­ší­re­nia mimo tes­to­va­cie polia,“ uviedla v tlačovej správe hovorkyňa iniciatívy Preč s GMO Adriana Gálová. Podporili ju aj ďalšie občianske združenia z Piešťan aj celého Slovenska.

Riziká geneticky upravených rast­lín sú podľa nich dobre zdo­ku­men­to­vané. Ich výsev má ovplyv­ňovať popu­lá­cie včiel a motý­ľov, stav a výživnú schop­nosť pôdy a takisto aj ľudské zdra­vie. „Hovo­ria o tom via­ceré výskumy, ktoré však majú často pod tla­kom veľ­kých firiem prob­lémy s pub­li­ká­ciou. Neho­vo­riac o nega­tív­nych sociál­nych dopa­doch a dopa­doch na lokálne eko­no­miky. Prí­klady z Indie, Veľ­kej Bri­tá­nie a pod. uka­zujú, že kor­po­rá­cie svo­jimi akti­vi­tami spô­so­bujú lik­vi­dá­ciu činností veľ­kého množ­stva domá­cich farmárov,“ píše sa v tlačovej správe.

Testovacie pole v Borovciach patrí Centru výskumu rastlinnej výroby Piešťany. Jeho riaditeľ Ján Kraic výhrady voči skúšobnej forme pestovania GMO kukurice odmieta. Na túto tému hovoril na jar minulého roka počas podujatia Vedecká kaviareň: „Neboli dokázané žiadne významné rozdiely medzi geneticky modifikovanými potravinami alebo ich zložkami a konvenčnými potravinami. Vitamín B2 je vyrábaný v geneticky modifikovaných organizmoch, 80 % potravín predávaných v USA obsahuje priamo geneticky modifikovaný organizmus alebo zložku z neho.“

Poukázal aj na fakt, že geneticky modifikované potraviny sú extrémne prísne testované. Práve začína na Slovensku inšpekcia Európskej komisie, ktorej úlohou je kontrolovať tunajšie inštitúcie dohliadajúce na bezpečnosť testovacieho pestovania GMO. „Pripravuje sa to už niekoľko mesiacov. U nás budú celý pondelok 16. septembra. Od zajtra sa inšpekcie zúčastním aj ja,“ uzavrel Ján Kraic.

O aktivitách Centra výskumu rastlinnej výroby Piešťany sa verejnosť dozvie viac 10. októbra, počas podujatia s názvom Deň poľa. Uskutoční sa v Borovciach.

Text: Martin Palkovič Ilustr. foto: Tomáš Hudcovič

REKLAMA

37 KOMENTÁRE/OV

 1. No vrchol, ved tuto firmu MONSANTO odmietli aj v Rumunsku, ale VURV pod vedenim dnesneho viceprimatora Mistinu im prenajme pole, co tam po zdravi ludi hlavne ze on zrejme z toho profituje. Zistite ci ich v Cechach kopli do zadku alebo su aj tam, viem ze ich vypoklonkovali kedysi….

 2. Denne stretávam ľudí, ktorí sú presvedčení o tom, že ak im v obchode naskenujete čiarový kód tovaru laserovým snímačom, tak v ňom spustíte proces genetickej premeny potravín a z potraviny sa tak stane zdraviu škodlivý toxický produkt. U jedného nášho zákazníka majú takéto vyjadrenie aj podpísané jednou zákazníčkou, u ktorej sa pri policajnom vyšetrovaní potvrdila príslušnosť k istej „ekologickej“ organizácii. A prečo policajné vyšetrovanie? Dotyčná osoba totiž čiernou centrofixou poškodila čiarové kódy na viac ako 300 výrobkoch. Práve svojím konaním však niektoré potraviny aj nenávratne poškodila, keďže z jej fixy sa cez papierový obal kontaminoval aj chlieb či žemle.

 3. Michal, v prvom rade si nastuduj co robi firma Monsanto a ake su dopady na ludi/zvierata z geneticky modifikovanych potravin od tejto spolocnosti a neodlahcuj situaciu. Vidno, ze mas slaby prehlad o tom ako cely tento posahany svet funguje.

 4. Michal: A čo to má spoločné s vyššie uvedeným článkom? Plodiny na poli v Borovciaach predsa naozaj sú geneticky modifikované.
  Kata: Zakázali ich aj v Poľsku a Maďarsku, ale asi ich to ochráni len dočasne, keďže podľa biológov sa peľ vetrom dokáže šíriť až na vzdialenosť 500 km a v Čechách a na Slovensku sa pestujú. Opelením prírodnej rastliny peľom z GMO sa tak nenávratne znečistujú pôvodné gény, ktoré sa formovali tisícročia.

 5. este ma zaujima preco sa nedohodne napr 1000ludi a nejde to pole rucne vypliet od tej buriny. ale ak to uz rozkvitlo, je to v cudu.ja by som siel.

 6. Ešte im to nikto nevypálil? Teba zavolať istú tmavšiu skupinu ľudí. Tí majú v tejto problematike trestnoprávnu imunitu.

 7. vsetci tu nadavate na GMO a pritom ho*no o GMO viete, v afrike a de inde kapu ludia od hladu a vy tu idete riesit GMO, toto treba najskor poriesit…

 8. Pre: @Andreas von Obrhel
  Pre: @Anna
  Mám dojem, že neviete čítať a ak áno, tak neviete rozmýšlať.
  @Michal jasne napísal: …sú presvedčení o tom, že ak im v obchode naskenujete čiarový kód tovaru laserovým snímačom, tak v ňom spustíte proces genetickej premeny potravín a z potraviny sa tak stane zdraviu škodlivý toxický produkt…

  Išlo o ten laserový snímač… :-)

  Uvedomujete si vôbec, že to, čo bežne kupujete v potravinách, či už ovocie, zeleninu, je nadopované a zamorené škodlivinami? Zvlášť to, ktoré je ku nám dovážané z celého sveta vrátane citrusov?

 9. Andreas von Obrhel, ak dostaneš mailom nejaký hoax (určite vieš, čo to slovo znamená), preposielaš ho okamžite všetkým známym aj neznámym, lebo na konci je podpis nejakého vymysleného MUDr.? Vplyv GMO na ľudské zdravie doteraz spoľahlivo dokázaný nebol. Ak ten vplyv dokážeš, pozitívny alebo negatívny, Nobelovu cenu máš istú, možno aj Nobelovu dcéru.

  Anna, narážal som na „hodnoverné“ informácie o škodlivosti GMO a poukázal som na to, čomu všetkému sú ľudia schopní uveriť a čo tým neraz napáchajú. Mnohé články na tú tému sú hodné hipisákov z grinpišu prireťazovaných k odumretému stromu uprostred koľajiska.

  Lubomier a Johan, sú to odkazy na typické hoaxy. Živíte sa ako konšpirátori? Koľko platia? Postrehli ste už info o tom, že v Chile koncom augusta videli ufo, ktoré vytvorilo kruhy v obilí a všetky tieto klasy dozreli v priebehu 2 hodín? Nerobím si srandu, pred 2 týždňami bol toho plný internet aj správy. Pre geograficky menej vzdelaných – Chile je na južnej pologuli, onedlho im začne jar, čiže aj samotné obilie bolo nejak skoro.

  Kora, ďakujem. Poniektorí čítajú a chápu, iní len slepo ovcujú, čo im vodca stáda zapíska. Už majú všetci nový ajfón? Bez neho vraj nebudú in, ale out.

 10. Michal,
  som presvečený, že téma GMO a všeobecne kvality a pôvodu potravín je v tejto dobe veľmi dôležitá.

  Tých informácii pre aj proti je samozrejme neúrekom. Nemyslím si, žeby počet hlasov „PRE“ alebo „PROTI“ bol určujúcim faktorom ako sa veci majú.

  Považujem však za podstatné sa na problematiku pozrieť z viacerých uhlov pohľadu a ešte raz prehodnotiť, či zavádzanie GMO technológii tak ako ho v súčasnosti poznáme je v záujme obyvateľov Slovenska.

  Vzhľadom na prírodné dedičstvo, ktoré je našim najvačším bohatstvom a známe fakty o plytvaní potravinami som presvečený že GMO na zvyšovanie produkcie potravín nepotrebujeme.

  Dokonca si myslím, že vízie ako by sa Slovensko mohlo stať potravinovo sebestačným a ešte z toho ekonomicky ťažiť sú tiež hodné diskusie.

  A nový ajfón nemám, dokonca ani ten starý. :)

 11. Jedine v usa som videl najvacsi vyber bio potravin na svete (wholefoods), samozrejme ked clovek nakupuje v roznych sietach ala wallmark tak je to tam tazsie, za to su tam ceny velmi nizke. U nas zial velmi na vyber nemame.

 12. Nedá mi reagovať mimo tému. Mať toľko času ako Michal, Kora, orion, radničan, nemecký barlolamač, alex a ešte tých pár nickov, čo sa tu opakujú pod každým článkom, tak som šťastný. Zaujímavé, či je to téma o štiepení uránu alebo o tom , že si niekto prdol na ulici, vždy majú čo povedať.Tak, čo sa diviť? To je naša spoločenská vzorka, takých sú plné všetky šenky nielen v PN.

 13. marie (možno zároveň aj lubomier, Johan, Anna, A.v.O., kata a ďalší, ktorí ešte „pribudnú“), mať tak toľko času vymýšľať rôzne konšpirácie ako poniektorí, tiež by mi bolo lepšie. Nahoď sem tému o uráne a nevyjadrím sa, lebo pracujem v inej oblasti (aj ako konzultant), ale ďalší z Tebou menovaných sem možno niečo prihodia.
  Nech tu už konečne PNkári odokryjú IPčky diskutujúcich, aby bolo jasné, kto za koho kope – alebo stále len niekto niekoho kryje? Pripadá mi to, ako keby si tu niekedy oni sami rozrývali diskusie kvôli zobrazovaniu reklám všade po stranách…

 14. To čo je za argument že zatiaľ nebol preukázaný žiadny vplyv GMO (ani pozitívny ani negatívny) na ľudské zdravie? Takže nevieme aký to má (najmä dlhodobý) vplyv na zdravie, ale budeme obhajovať pestovanie týchto plodín tým, že v USA je v 80% potravín nejaká zložka obsahujúca GMO? Aj v ’86 najprv tvrdili že v Černobyle sa nestalo nič vážne. Na posúdenie vplyvu na zdravie treba dlhodobé štúdie, momentálne sú amíci pokusnými králikmi a až ďalšia (alebo ešte neskoršia) generácia bude poznať vplyv GMO na zdravie. Dúfam že dovtedy sa to nedostane do našich obchodov.

 15. Mňa fakt štve, že Slovensko musí realizovať a vyskúšať každú hovadinu, ktorá sa v tomto globálnom svete vymyslí.
  – Nekresťanský odvod do 2 piliera (už trochu upravený). Nemci povedali, že nie sú takí bohatí aby si ho mohli dovoliť, Maďari ho znárodnili, Poliaci to pravdepodobne urobia tiež, pre Čechov neprijateľné …http://www.mordechajkapusta.com/2010/10/deficit-verejnych-financii-nesposobil.html?q=pilier
  – Zdravotnícka reforma, o ktorej jej slovenský guru Rudko Zajac neúspešne presviedča čechov. http://afinabul.blog.cz/1309/parodia-na-ekonomiu-v-nasom-zdravotnictve-predstierajucom-reformy
  – Rovná daň, vďaka ktorej máme drahé potraviny a lieky a človek, ktorý maká vo fabrike je zdanený ako vrcholový manažér.
  – Povinné očkovanie, ktoré neexistuje v takom rozsahu ako u nás v žiadnom slušnom štáte. Čierny peter ostal postsocialistickým štátom no a samozrejme nešťastnej amerike.

  No a nakoniec GMO polia, s ktorými monsanto v susedných štátoch ženú svinským krokom tam, odkiaľ prišli.

 16. Dušan2,
  na každý problém existuje riešenie. Osobne som stratil vieru, že spoločenské problémy sú politici schopní a ochotní riešiť.

  Musíme sa chytiť roboty a pracovať na tom sami.

 17. Náhodou som si pozrel diskusiu tu a nestačím sa čudovať, milý Dušan2, čo argument, to hlúposť, vezmem to postupne:
  – tzv. nekresťanský odvod do 2. piliera – o čom to hovoríš? Na 2. pilieri sa nemusíš vôbec zúčastniť, radšej si nekresťansky plať do SP, tam ti iste peniaze zhodnotia…. Len pre info, o pár rokov bude na jedného dôchodcu robiť jeden pracujúci, keď si nenašetríš inde, aký asi budeš mať dôchodok? Trepeš aj ďalej, Nemci každým rokom zvyšovali jeho podiel, a tým čo tam sú, pripláca naň aj štát.
  – Žiadna zdravotná reforma sa v podstate nekonala, preto máme také zdravotníctvo aké máme. Pre tvoju info, ako najlepšie zdravotníctvo sa uvádza to v US, samozrejme majú svoje problémy, ale poistenie je tam dobrovoľné, je to poistenie skutočné a nie je to zdravotná daň ako u nás…
  – drahé potraviny a lieky nemáme vďaka rovnej dani, ale vďaka mizerným platom..
  A to pokračovanie je fakt perla, na to si kde prišiel že robotník je zdanený ako vrcholový manažér? Vieš o tom, že z ročného príjmu do 3500EUR sa neplatia žiadne dane? A ten kto zarába povedzme 600EUR mesačne platí daň len z 7200-3500=3700EUR a môže to byť z ešte menej, ak má deti? Pritom vrcholový manažér platí tzv. milionársku daň z príjmu a pri vyššom príjme je sadzba 25%.
  – Povinné očkovanie – podľa teba vraj nikde inde v takom rozsahu ako u nás – je v týchto štátoch ešte vo väčšom alebo rovnakom rozsahu: Chorvátsko, Lotyšsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko a USA. http://www.slobodavockovani.sk/news/kde-su-ake-ockovania-povinne/
  A k tomu záveru o GMO sa radšej nevyjadrujem, lebo asi sú tvoje vedomosti o GMO podobné ako o horeuvedených oblastiach, kde si napísal znôšku drístov a nezmyslov.

 18. Skrýva výskumný ústav návštevu inšpektorov?
  Pieš­ťany 13. 9. 2013

  Spra­vo­daj­ský on-​​line maga­zín pnky.sk v Stredu 10.9. 2013 infor­mo­val o inšpek­cii Európ­skej komi­sie pre oblasť bio­lo­gic­kej bez­peč­nosti v Borov­ciach. Inšpe­cia má za úlohu kon­tro­lo­vať inšti­tú­cie dohlia­da­júce na bez­peč­nosť tes­to­va­cieho pes­to­va­nia gene­ticky modi­fi­ko­va­ných orga­niz­mov (GMO). Ria­di­teľ Výskum­ného ústavu rast­lin­nej výroby v Pieš­ťa­noch Doc. RNDr. Ján Kraic, PhD. dnes túto infor­má­ciu pop­rel počas tele­fo­nic­kej žiadosti Ľubo­míra Har­ma­nov­ského, občian­skeho akti­vistu a koor­di­ná­tora ini­cia­tívy „PREČ s GMO! Cesta Budúc­nosti“ keď sa pokú­šal zís­kať pod­rob­nej­šie infor­má­cie o inšpekcii.

  Zakla­da­júci člen občian­skeho zdru­že­nia Sieť Dobra a koor­di­ná­tor ini­cia­tívy „PREČ s GMO! Cesta Budúcnosti“ Ľubomír Har­ma­nov­ský sa pokú­šal osob­nou náv­šte­vou kon­tak­to­vať zamest­nan­cov Výskum­ného ústavu rast­lin­nej výroby so záme­rom zís­kať infor­má­cie o účele, roz­sahu náv­števy a mož­nos­tiach anga­žo­va­nia sa obča­nov do tejto prob­le­ma­tiky. Ria­di­teľ ústavu odmie­tol osobný aj tele­fo­nický kon­takt, namiesto toho nechal za seba odpo­ve­dať svojho zamest­nanca. Zamest­nan­kyňa na jeho pokyn uviedla, že žiadna inšpek­cia z Bru­selu sa nekoná. To je v pria­mom roz­pore s infor­má­ciou uve­de­nou na por­táli PNky.sk. K tejto sku­toč­nosti sa zamest­nan­kyňa, ktorá nech­cela poskyt­núť ani svoje meno, odmietla vyjadriť.

  http://www.sietdobra.sk/skryva-vyskumny-ustav-navstevu-inspektorov/

 19. Takže priateľu menom domorodec,
  som rád, že aspoň s tým očkovaním máme rovnaký názor, pokiaľ
  sa nemýlim napísal som, že sa to v takom rozsahu ako u nás robí v postsoc. štátoch a v amerike. Ale pravdepodobne si mladší človek a nevieš, že štáty, ktoré si uviedol postsocialistické sú.
  Rovná daň, Miklošov vynález z roku 2004. Znovu sme sa ocitli v skupine úspešných štátov ako Albánsko, Macedónsko, Estónsko … (http://moje.hnonline.sk/node/9825 ).
  Od 1.1.2013 bolo zavedené akože progresívne zdanenie príjmov na 25%(tomu hovoríš milionárska daň…sranduješ), na druhej strane máme najvyššiu DPH na potraviny v Europe aj napriek mizerným platom čo ti asi nevadí.
  Máš pravdu v tom, že som mal napísať tzv.zdravotnícka reforma, pretože to nebolo nič iné ako veľký podvod (http://afinabul.blog.cz/1207/tzv-reforma-zdravotnictva) . A to, že amerika má najlepší zdravotný systém, však aj zažartovať občas treba (http://afinabul.blog.cz/1308/zdravotnictvo-nie-je-autoservis).
  Druhý pilier. Ty si si nevšimol, že ešte nedávno platil absurdný zákon, že mladý človek keď nastúpil do prvého zamestnania bol automaticky zaradený do druheho dôch.piliera? Tvoji rodičia dostávajú dôchodok vďaka priebežnému a solidárnemu systému. Peniaze, ktoré idú do 2DP si štát musí požičať. Domorodec ty máš tak 25-30 rokov, šetríš korunky do 2DP a do dôchodku pôjdeš za cca.40 rokov. Vieš odhadnúť čo tu bude za 20 rokov? Bude euro, budú vôbec peniaze, ale páni z DSS zarábajú , súdia sa s nami a strašne sa nám rehocú (http://www.aktuality.sk/clanok/204614/ekonom-stanek-druhy-dochodkovy-pilier-je-podvod/) .

  A na druhej strane je fajn, že si takto môžme vďaka pnkám vymeniť názory, o GMO nabudúce.

 20. Milý Dušan2 si obyčajný demagóg a otáčaš aj to, čo si vo svojom predch. príspevku tvrdil, lebo nemáš argumenty, tak ti ti to opäť vysvetlím:
  – s očkovaním nemáme rovnaký názor, pretože ty si tvrdil „neexistuje v takom rozsahu ako u nás v žiadnom slušnom štáte“, ja som ti našiel x- štátov ktoré to majú v min. rovnakom rozsahu. A v bývalých socialistických krajinách týmto bolo odstránených mnoho nebezpečných chorôb.
  – ty si tvrdil – „človek, ktorý maká vo fabrike je zdanený ako vrcholový manažér“, ja som ti to vyvrátil, je to totálna sprostosť. A ak si sa neučil matematiku ja za to nemôžem, pretože 19% povedzme z 500EUR je iná suma ako 25% povedzme zo 4000EUR. A ani nevieš ako funguje daňový systém. Milionárska daň sa platí už z príjmu nad 18538 EUR ročne (je to vlastne postupné znižovanie nezdaniteľného základu až na 0 EUR), v tom sme asi svetový unikát – milionár s príjmom 18538 EUR ročne. 25% daň sa platí z príjmu nad 34000 EUR. Takže opäť píšeš sprostosti. DPH na potraviny nesúvisí s daňami z príjmov, pletieš hrušky s jablkami.
  – čo sa týka zdravotníctva opakujem že žiadna reforma tu v podstate nebola a čo sa týka systémov zdravotníctva, ja ti nájdem zase more iných odkazov a osobne by som sa radšej nechal ošetriť v špičkovej americkej nemocnici ako v špičkovej piešťanskej. Mimochodom, ty v piešťanskej? :)))
  – Druhý pilier, ty si tvrdil „Nekresťanský odvod do 2 piliera“ a hlúposti o Nemcoch, vyvrátil som ti to a opakujem že druhého piliera sa nemusíš, opakujem nemusíš zúčastniť. Ano, kedysi bol povinný, ale už x-krát sa z neho dalo vystúpiť, tak netrep sprostosti. Nechcem teraz rozvádzať tvoje ďalšie argumenty, ano moji a x ďalších rodičov dostáva peniaze z priebežného systému, ale to neznamená že ten systém je dobrý. Ten systém prejedá prítomnosť na úkor budúcosti a je nespravodlivý voči viac zarábajúcim. Vďaka nemu máme aj more vysmiatych počerných spoluobčanov, ktorý do neho nevložili ani cent, ale kráľovsky si ho užívajú. Podľa tvojej logiky si teraz vôbec nemáme šetriť sami, lebo za 20 rokov nevieme čo bude. Dajte všetky svoje peniaze štátu a dúfajte že vás zabezpečí – to chceš od mladých. Ale asi ty už máš svoje isté, tak po tebe potopa, že?
  Ja na rozdiel od teba si chcem na svoju penziu šetriť sám, nespolieham sa na štát a aj o svojich rodičov sa viem postarať.
  A na záver, čo sa týka môjho veku, mám skoro 50, takže opäť, po x-tý krát si úplne mimo. A o GMO s tebou diskutovať nejdem, lebo to nie je oblasť v ktorej by som sa cítil odborne, opakujem odborne diskutovať. To nechám na odborníkov, ty si obyčajný diletant, čo si nevie spočítať ani to, čo platí alebo platil štátu.

 21. @domorodec
  Nebudem sa vyjadrovať o GMO, hádam iba toľko, že ideálne, mimo toho, že čisté GMO ani v skutočnosti neexistuje. No a práve aj preto sa robí výskum.
  Niekto tu už napísal, že je mnoho informácií, no často sú to úplne blbé, no pravdu zahlušujúce hoax-y, ktorým mnohí uveria.

  Čo sa týka II.piliera DSS, asi nevieš o tom, že to nie je sporenie, ale v skutočnosti iba investovanie, bez záruky zisku.
  Taktiež asi nevieš o tom, že majitelia DSS netaktne pri otvorení II.piliera zamlčali, že vyše 55.000 investorov pri odchode do dôchodku z II.piliera neuvidí ani cent, lebo nesplnia podmienku minimálnej doby platenia. Majitelia DSS majú z nich zisk, teda minimálne z poplatkov, o ktoré by boli prišli.
  Áno, druhý pilier je pre väčšinu zúčastnených iba podvod.

  Mnoho ľudí žije stále v omyle, že sú to vraj ich peniaze, ktoré vraj dokonca podliehajú dedeniu.
  Obrovský omyl.
  Akonáhle si pri odchode do starobného dôchodku za obrovskú väčšinu z peňazí na osobnom účte povinne zakúpia anuitu, teda ak tam tých peňazí na kúpenie minimálnej anuity budú mať dosť, tak tieto peniaze už dedeniu nepodliehajú.
  Je jedno, či zomrú po prvom „švajčiarskom dôchodku“ napr. 10 či 100, alebo 200 €, nakoľko nevyčerpané dôchodky dedeniu nepodliehajú a ostanú v komerčnej poisťovni, kde si dôchodky povinne zakúpili.
  Dedeniu podlieha výhradne zostatok na osobnom účte v DSS.
  Hádam nechceš, aby kvôli dedeniu zomierali DSS-kári pred odchodom na dôchodok.

  Mnoho ľudí si už uvedomuje, že napríklad to, čo si mohli dovoliť kúpiť pred 20 rokmi (v prepočte) za 10.000 €, dnes musia dať minimálne 3-4, ba i viac krát toľko. Čo bude z tých istých dnešných 10.000 € o 20 rokov? Koľko by to malo byť pre ľudí s príjmom na úrovni aspoň štatistického priemeru (a valorizovaného)? 20-25.000? Zisky z DSS nedosahujú často ani dovyrovnanie inflácie. A to DSS-ky sa už viac pol roka pred zmenou zákona – zavedením odvodu 4% zbavovali vo veľkom nevýhodných akcií.

  Čo si spravil Ty sám pre svoj vyšší dôchodok? (…nebyť II.piliera, ktorý je aj tak bez záruk zisku…).
  Čo si spravil pre zabezpečenie seba a svojej rodiny pre prípad invalidity, alebo vážnejšieho úrazu či dlhodobejšieho ochorenia? Pomôže Ti v tomto účasť v investovaní cez II.pilier, keď ani nepoznáš portfólio, kam tie – vraj Tvoje peniaze teraz idú?

  Oháňať sa akýmsi dohľadom NBS je zcestné. NBS výhradne dohliada iba na to, či investovanie je v súlade so zákonom, ale nikto nezaručuje, či investície idú iba do netoxických finančných operácií so zárukou zisku.

  Dajú Ti niečo z DSS (alebo z banky) za to, že budeš po dopravnej nehode pol roka mimo práce, že bude „vďaka“ trvalým následkom úrazu obmedzená Tvoja ďalšia práceschopnosť, alebo Ta postihne akási riziková – civilizačná choroba?

  Porovnávanie toho, čo je u nás nazvané II.pilier s tým, čo je napr. v Nemecku, Holandsku, GP, či Rakúsku, alebo USA je úplne mimo. Podmienky účasti sú tam omnoho prísnejšie ako u nás, no a navyše celý sociálny systém je naskladaný úplne inak, ako je u nás. Čiže nie je možné to porovnávať. Dokonca aj Česku je systém účasti a prevádzky obdoby našich DSS odlišný, ako na Slovensku.
  .
  Na záver musím konštatovať, že (žiaľ) @Dusan2 má vo väčšine príkladov pravdu.

 22. Domorodec tak ja už som fakt s Teba nešťastný. Napísanie toho posledného príspevku mi trvalo dosť dlho, hlavne vybrať linky na články, ktoré sú stručné a objasnia problematiku. Najväčšia sranda je že sme rovnako starí (48) a možno sa aj poznáme.
  Tentokrát budem stručný.
  Skopíroval som zhrnutie článku o očkovaní z linku, ktorý si dal ty :
  Ako je vidieť z tabuľky, až na USA (kde povinné očkovanie závisí štát od štátu a sú možné náboženské výnimky v 48 z 50 štátov USA) je len v štátoch východného bloku povinné očkovanie proti až 10 chorobám (v Česku od 1.XI.2010 len proti 9). Vo väčšine štátov Západnej Európy (či skôr európskych štátov bývalého „západného bloku“, keďže Grécko (zemepisne vzaté) rozhodne do Západnej Európy nepatrí) je očkovanie úplne dobrovoľné a vo zvyšných je povinné len jedno (Belgicko), tri (Francúzsko) či štyri (Taliansko) očkovania. V Taliansku navyše sú rozdiely medzi jednotlivými regiónmi.

  Rovná daň. Ešte raz, zavedená v 2004, (19%), zahrňovala všetky dane, to znamená nielen daň z príjmu ale aj DPH! Prosím prečítaj si tento stručný článok http://moje.hnonline.sk/node/9825, fakt mi trvalo dlho, kým som ho vybral.

  Znovu Ti dávam za pravdu, že zdravotnícka reforma neprebehla, ale po tom, ako bolo podplatených pár poslancov prešiel zákon, ktorý umožňuje pente postupne skúpiť lekárne a nemocnice, teda len tie ich časti, na ktorých sa dá dobre zarobiť (RZP a podobne).O americkom systéme zdravotníctva si pozri tento dokument http://www.spotter.tv/604414-sicko.htm#!, ja som to videl na čt2.
  Pokiaľ by si podobný zdravotný systém chcel aj tu , proti gustu žiaden dišputát. Piešťanskú a vlastne každú nemocnicu obchádzam širokým oblúkom. Vážne sa mi veľmi dávno stalo, že som čakal vyše hodiny u doktorky, ktorá riešila mečiara s každou babkou,keď už som bol na rade zdvihol som sa ,išiel do riti a nikdy som tam viac nebol.

  O druhom pilieri sa rozpísal dosť Marián, ja netvrdím, že solidárny priebežný systém nám zabezpečí solídny dôchodok.Ja so živnostník, takže namiesto dôchodku dostanem prd, no keď niečo našetrím, nebudem pchať prachy do akciových fondov, ani ich nebudem držať v banke.http://www.youtube.com/watch?v=aoZgMRYltns .

  Domorodec,zamysli sa nad tým, že vo všetkých prípadoch, ktoré obhajuješ (povinné očkovanie,2 dôch.pilier, zdravotníctvo v súkromných rukách a rovná daň) sa jedná o vykrádanie verejných zdrojov, čo má za následok ďalšie zadlžovanie štátu (to sme ešte zabudli na euro, ktoré nemajú poliaci, maďari ani česi).

  Tvoj diletant.

 23. Milý páni Dušan2 a Marián, táto diskusia ma už nebaví a unavuje.
  Teda znovu, naposledy a budem stručný:
  – GMO neobhajujem ani nezatracujem, nechávam to na odborníkov, hoaxy ani pochybné weby ma nezaujímajú,
  – ak si myslíte (obaja) že II. pilier nie je pre vás, nezúčastnite sa ho plaťte si len sociálku, je to na vás.
  – ano, je to investovanie, to dávno viem, no a čo?
  – zavádzaš, aj tí čo nespĺňajú min. dobu sporenia o peniaze neprídu, pravdepodobne ich peniaze budú presunuté do sociálky,
  – proces inflácie, práve investovanie ho kompenzuje,
  – opäť zavádzaš, nie podvod,ale neoplatí sa ľuďom s nižšou ako priemernou mzdou,
  – ak by si to vedel dopredu, bol by si invest. génius, preto sa robí investičné portfólio, ktoré DSS-ky, pravidelne pre jednotlivé fondy zverejňujú,
  – čo robím ja pre vyšší príjem v dôchodku nechaj na mňa, zadarmo ti radiť nebudem, portfólio svojho fondu poznám, viď bod vyššie…:)
  – invalidita, choroba a pod. nesúvisí s vyplácaním dôchodku, na to platíš do sociálky, iný typ poistenia, môžeš sa aj komerčne pripoistiť,
  – fakt sa to nedá dobre porovnávať, pretože štát to tam podporuje, u nás nie, reagoval som na zavádzajúce tvrdenia Dušana2,
  – Dušan2, o očkovaní – vyjadruj sa presne, keď napíšeš “očkovanie neexistuje v takom rozsahu ako u nás v žiadnom slušnom štáte”, tak to nebola pravda, nie je čo ďalej riešiť,
  – opakujem, opäť sa vyjadruj presne, keď napíšeš “človek, ktorý maká vo fabrike je zdanený ako vrcholový manažér”, napísal si sprostosť, nebola to pravda, nie je čo ďalej riešiť,
  – zdravotníctvo nejdem ďalej riešiť, zakopol som do neho opäť len na základe tvojho zavádzajúceho tvrdenia, takže ideš do americkej nemocnice?
  – so svojimi peniazmi si rob čo chceš, ale opäť platí že nezavádzaj,
  – čo sa týka vykrádania verejných zdrojov opäť a znova zavádzaš, pretože: ak by povinné očkovanie nebolo, verejné zdroje by stálo podstatne viac peňazí riešenie následkov chorôb, ak by si sa učil a študoval, vedel by si že očkovanie je v podstate štatistika, pretože o niekoľko rádov viac ľudí zachránilo, oproti tým čo im ublížilo, 2. dôch. pilier sa môže zdať že dnes verejné zdroje kráti, ale v budúcnosti ich uvoľní, zdrav. v súkr. rukách hospodári efektívnejšie ako štátne, euro nemajú poliaci, maďari a česi preto, lebo nespĺňali a nespĺňajú kritéria, ich meny reagovali na krízu ešte horšie ako euro a platia ďaleko vyššie úroky z verejného dlhu ako my. Existuje more analýz ktoré dokazujú že na eure Slovensko zarobilo a ak by nebolo zavedené, dopady krízy by boli ďaleko horšie.
  A na záver, verejné zdroje vykrádajú ďaleko viac ako II. pilier práve živnostníci a majitelia firiem (nechcem napísať ako ty :)) ktorý si umelo znižujú daňové základy, všetko platia z minimálky, na firmu ide snáď aj toaletný papier :) a potom lamentujú ako majú malý dôchodok. Ja som zamestnanec, mňa štát oholí o všetko, odpočítať z daňového základu si nemôžem nič, takže dobre viem ako funguje zdaňovanie a aké odvody platím.
  A týmto som skončil, radšej budem venovať čas analýze finančných a akciových trhov ako riešiť niekoho nepresné a zavádzajúce tvrdenia.

 24. ad Dusan 2

  ked ste zivnostnik a platite minimum na dochodkove poistenie, bude aj Vas dochodok taky. Vadi Vam „vykradanie verejnych zdrojov“ na ktore prispievaju ini.

 25. Jožo máte svätú pravdu, je to tak. Ale tie verejné zdroje tvorí aj bezdomovec, ktorý si kúpi čučo a cigarety (minimálne polovica z toho čo zaplatí ide štátu) a aj tá babka, ktorú som spomínal, keď si zo svojho biedneho dôchodku kúpi lieky za 100 eur, výpalné štátu je 20 eur.
  Domorodec, vytrhneš niektoré vety z toho čo som napísal a držíš sa toho ako kliešť. K tomu euru, Slovensko sa neskutočne zadlžuje a prijatie trvalého eurovalu nám definitívne zlomí väz http://richardsulik.blog.sme.sk/c/299713/Trvaly-euroval-samovrazda-zo-strachu-pred-smrtou.html#ixzz1wBaBbFvL .

  Ale myslím, že sa všetci traja zhodneme na tom, že verejné zdroje neokráda podnikateľ, ktorý si dá do nákladov hajzelpapier, ale politici, zodpovední za korupciu, rozkradnutie a zadĺženie štátu.
  http://www.necenzurovane.sk/martos/12.nezabudnut.html
  Domorodec, ty asi tie linky, ktoré dávam nečítaš (keby si vedel, koľko času mi zaberie nájsť pre Teba článok, ktorý chcem), skopíroval som aspoň pár riadkov.

  Za dvadsaťtri rokov sa rozkradol priemysel v hodnote 50 až 100 miliárd eur. Štátny dlh je vo výške 40 miliárd eur. Úroky dlhu splácame dlhom. Dlh ročne narastá o cca 5 miliárd eur. Každá mladá štvorčlenná rodina vrátane budúcich batoliat je okradnutá, zadlžená sumou vo výške až 70 tisíc eur. Premrhali sa banky, plyn, atómky, vodné elektrárne. Štátna správa je prezamestnaná o 30 až 40%. Štátne zákazke sú predražené o 20 až 30%. Korupcia stojí občanov ročne 2 až 4 miliardy eur. Zamestnanosť na Slovensku je závislá od úspechu okolitých štátov. Slovensko sa stalo vazalom, lacnou pracovnou silou a odbytišťom ostatných štátov. Najnižšie mzdy a dôchodky v EÚ poberajú občania Slovenska. Rozkradlo sa státisíce hektárov pôdy a lesov spravovaných SPF. Po zrušení nebankových subjektov zmizlo v útrobách justície a likvidátorov cca 25 miliárd korún. 700 tisíc občanov žije na hranici chudoby, 400 tisíc pracuje v zahraničí odlúčených od rodín, 400 tisíc je nezamestnaných, na Západ emigrovalo, natrvalo zostáva a žije obrovské množstvo remeselníkov, technikov, inžinierov, inteligencie, zdravotníckeho personálu a lekárov. O strechy nad hlavou prišlo a bolo exekuovaných niekoľko desiatok tisíc rodín v prevažnej miere obetí hospodárskeho rozvratu a nestability štátu.

  Bolo mi cťou, vymeniť si s Vami názory a nakoniec ešte jedna myšlienka z vyššie uvedeného linku, ktorá ma zaujala :
  Osloviť občanov nie je v sile internetových diskusií a občasných bratislavských mítingov. Kto túži po pravde a spravodlivosti, musí vystúpiť z anonymity a priznať svoje meno. Kto prelomí túto bariéru a vystúpi na barikádu, stáva sa slobodným občanom.

  Mladý ľudia, ktorí sa pustili do boja s obludou menom monsanto to urobili a zaslúžia si, aby si priateľ domorodec naštudoval aj túto problematiku, informoval čo najviac priateľov a všetci sa stretneme na protestnom zhromaždení proti tomu svinstvu.

 26. Iniciatíva „PREČ s GMO! Cesta Budúcnosti“ zvoláva stretnutie na GMO poli v Borovciach.

  Vzhľa­dom na pro­ti­chodné infor­má­cie poskyt­nuté Výskum­ným ústa­vom rast­lin­nej výroby v Pieš­ťa­noch (VÚRV) ohľadne náv­števy inšpek­cie Európ­skej komi­sie pre oblasť bio­lo­gic­kej bez­peč­nosti v Borov­ciach zvo­láva ini­cia­tíva „PREČ s GMO! Cesta Budúc­nosti“ pracovno-​​informačné stret­nu­tie. Záme­rom stret­nu­tia je vyjad­riť nevôľu so súčas­ným sta­vom a dohod­núť ďalšie kroky postupu ini­cia­tívy a komu­ni­ká­cia s médiami. Stret­nu­tie sa bude konať v Borov­ciach pri tes­to­va­com poli gene­ticky modi­fi­ko­va­ných orga­niz­mov (GMO). Členo­via sa potom pre­sunú k VÚRV a pokú­sia sa kon­tak­to­vať pred­sta­vi­te­ľov ústavu.

  viac: http://www.sietdobra.sk/stretnutie-v-borovciach-na-gmo-poli/

 27. @domorodec
  Demagogicky tvrdíš, že zavádzam, ale v skutočnosti si o zavádzaní nič neuviedol.
  Píšeš: -aj tí čo nespĺňajú min. dobu sporenia o peniaze neprídu,… potom uvedieš, že: „pravdepodobne ich peniaze budú presunuté do sociálky“…
  // vieš teda odpoveď, že prečo si tam DSS-ky aj takýchto držali a užívali ich súkromné peniaze, minimálne si sťahovali poplatky?//

  – proces inflácie, práve investovanie ho kompenzuje
  // je zaujímavé, že inflácia je vyššia, ako zhodnotenie a poplatky//

  – opäť zavádzaš, nie podvod,ale neoplatí sa ľuďom s nižšou ako priemernou mzdou,
  // tak prečo tam podvodne sľubujú vyššie dôchodky, keď dobre vedia, že ľudia s malým príjmom absolútne nič nezískajú//

  – ak by si to vedel dopredu, bol by si invest. génius, preto sa robí investičné portfólio, ktoré DSS-ky, pravidelne pre jednotlivé fondy zverejňujú,
  // zverejňovanie je jedna vec, tak ako aj dohľad nad zákonnosťou zo strany NBS, ale ani jeden investor, mylne nazývaný „sporiteľ“ nemá možnosť ovplyvniť, kam majú byť jeho peniaze investované //

  – invalidita, choroba a pod. nesúvisí s vyplácaním dôchodku, na to platíš do sociálky, iný typ poistenia, môžeš sa aj komerčne pripoistiť,
  // vidno, že neuvažuješ reálne, alebo nedomýšľaš všetky možné dôsledky.
  Koľkí ľudia uvažujú o tom, čo si napísal: komerčné poistenie?
  Ak by mal pôžičky, splácal hypotéku, bol by živiteľom rodiny a zrazu nevstane z postele na dlhší čas, či už z dôvodu choroby, alebo úrazu, ostane bez zárobku, alebo sa stane to najhoršie, tak sociálka veru nepomôže, ba ani DSS-ka, či banka. Banka bude žiadať splácanie, alebo pošle exekútora…
  Tam je na mieste výhradne ŽIVOTNÉ a nie investičné poistenie, aspoň s pripoisteniami rizík – úraz, čiže denné odškodné za dobu liečenia od prvého dňa, bez nutnosti PN-ky, napr.20€/deň, odškodnenie za trvalé následky úrazu, oslobodenie od platenia celého poistného pri vzniku invalidity. Samozrejme je možno mať poistenie aj rizikových, civilizačných chorôb, pobyt v nemocnici, operačný zákrok a ďaľšie.
  Samozrejme, je obrovský rozdiel medzi „mať poistku“ alebo „aj byť poistený“.
  No a DSS, ba ani investovanie nie sú poistenie…

 28. Ako pise Lubomier bolo by vhodne prist. Prvym 10 odporcom prinesieme buletin a preberieme s nimi otazky buducnosti civilizacie. Ludia sa nespravaju dobre, ludia sa musia polepsit.

 29. Páni už fakt naposledy:
  // vieš teda odpoveď, že prečo si tam DSS-ky aj takýchto držali a užívali ich súkromné peniaze, minimálne si sťahovali poplatky?//
  – tí ľudia sa tam sami prihlásili, nechaj to na nich, nikto ich tam nasilu nedržal, a nikto ani dnes nevie v akom veku pôjde do dôchodku, teda ako dlho si bude sporiť alebo investovať
  // je zaujímavé, že inflácia je vyššia, ako zhodnotenie a poplatky//
  to je jeden faktor, ďalší a najpodstatnejší je ten, že max. výška dôchodku v priebežnom systéme bude vo výške priemernej mzdy. Takže každému kto zarába viac ako priemernú mzdu sa tento systém oplatí, pretože ochráni jeho peniaze aj keby v budúcnosti zhodnotenie nedosahovalo ani infláciu, pretože inak sa jeho peniaze stratia v priebežnom systéme na tzv. „solidaritu“
  // zverejňovanie je jedna vec, tak ako aj dohľad nad zákonnosťou zo strany NBS, ale ani jeden investor, mylne nazývaný “sporiteľ” nemá možnosť ovplyvniť, kam majú byť jeho peniaze investované //
  nemáš pravdu, má, výberom DSK-y a výberom fondu (dlhopisový akciový a pod..) a dá sa to meniť. Samozrejme, žiadna DSS-ka ani invest. fond ti neumožnia určiť že chceš povedzme 100% portfólia mať akcie IBM, to môžeš dosiahnuť jedine samostatným investovaním
  // vidno, že neuvažuješ reálne, alebo nedomýšľaš všetky možné dôsledky.
  Koľkí ľudia uvažujú o tom, čo si napísal: komerčné poistenie?//
  To je na každom, snáď by mali ľudia používať aj hlavu, prečo chceš aby ich niekto vodil za ručičku?
  /No a DSS, ba ani investovanie nie sú poistenie…/
  Samozrejme, ja som netvrdil opak, II. pilier je len na to, aby ten, kto zarába viac ako priemerný plat mal vyšší dôchodok, nič viac, nič menej…
  – Dušan2 priznal farbu že prispieva minimum, ale nevadí mu že tí čo prispievajú viac mu prispievajú zo svojich odvodov. Ozaj, vieš že donedávna si takí ako ty nenašetrili v priebežnom systéme ani na minimálny dôchodok a musel im byť dorovnávaný z peňazí ostatných?
  – Tie vety som nevytrhol, tie si napísal ty a na nich táto diskusia začala.
  – S trvalým eurovalom nesúhlasím ani ja, ale keby zostala Sk, asi by sme na tom boli horšie. Euro neprinieslo len euroval, ale aj eurofondy a stabilitu meny..:)
  – Opäť s tebou nesúhlasím – verejné zdroje rozkráda úplne rovnako skorumpovaný politik ako podnikateľ ktorý kráti dane, obaja kradnú.
  Problematiku GMO študovať nejdem, lebo ma nezaujíma, považujem ju za dosť zložitú na to, aby som ju nechal na odborníkov. Ani na protestnom zhromaždení sa nestretneme, ale držím vám palce, každý občan má právo vyjadriť svoj názor.
  Len tak na okraj, nedávno som videl v TV dokument o histórii železnice – kedysi si ľudia mysleli a protestovali, že rýchlosť okolo 40km/hod človek ako pasažier vo vlaku neprežije alebo že z toho bude mať vážne zdravotné problémy. :)

 30. Ahoj domorodec,
  my dvaja si nerozumieme v jednej základnej veci. Ja netvrdím, že pre občana je nevýhodné vstúpiť do druhého piliera, alebo keď zarába 3-4-5 000 eur mať príjem zdanený 19% daňou, je mu jedno či ho dovezie súkromná záchranka, alebo ako predtým tá z nemocnice. Však to zaplatí Pente a súkromným DSSkám štát. Za to, že už vyše 20 rokov podnikateľ kráti dane, tuneluje firmy a vykráda štát na vratkách DPH sú predsa zodpovední politici a justícia . No im to nevadí pretože nepôjdu predsa sami proti sebe. Vybral som Ti jednu kapitolu z 53-dielneho seriálu, kde sú spomínaní aj súčastní polici.
  http://www.necenzurovane.sk/mafia/mafia17.html .
  Len veľký optimista si myslel, že gorila sa vyšetrí, skapala, nemá kto, nemá prečo.

  Lenže tento štát sa vďaka podobným experimentom a euru zadlžuje takým tempom, že zo dňa na deň bude musieť druhý pilier zoštátniť, dane dvihnúť tak, že sa z toho poserieme a na tú záchranku treba zabudnúť tiež. A Robert nám na to povie, však je kríza a lepšie na tom niesú ani Španiely, Taliani a Albánci.
  Ja fakt Maďarom závidím Orbána.

NAPÍSAŤ KOMENTÁR