Connect with us

Šport

Slovakmanom „chce“ byť aj Japonec

Published

on

Reklama

História Slovakmana poskytuje výpočet rôznych národností, ktoré už mali možnosť okúsiť toto podujatie, ale doteraz bol na štartovacej listine iba jeden zástupca ázijského kontinentu, avšak preteky nedokončil. Tento fakt sa na tohtoročnej „226-tke“ 1. augusta v Piešťanoch bude snažiť zmeniť Taichi Kobata z Japonska.

jeju2014[1]

Reklama

REKLAMA

bio dia web baner 300x300 apr15

Reklama

 

Prvá otázka smerovala k tomu, ako sa dozvedel o podujatí: „Preteky som našiel na stránke www.trimapper.com. V Európe je veľké množstvo pretekov, nakoniec som sa rozhodol na Slovakmana 226 prihlásiť preto, lebo sa zaujímam o Slovensko a je to tiež domovská krajina môjho priateľa. Svoje zohrala aj pekná stránka a fotky z podujatí, kde to vyzerá tak, že si to ľudia užívajú. Tieto faktory nakoniec zavážili a tak som sa rozhodol ísť na Slovensko.“

Kto je vlastne Taichi Kobata, to už nám prezrádza samotný triatlonista: „Mám 38 rokov, žijem v Tokiu a pracujem ako programátor, ktorý vytvára účtovnícke systémy. Moje pracovisko je v Shibuyi, ktoré je známe ako jedno z najchaotickejších a najoblačnejších miest na svete. Môj normálny deň spočíva v sedení za počítačom od 10 ráno do 8 večer. Vytvárať softvér je skvelá práca, ale nie je to také prirodzené, preto je pre mňa dôležité športovať v prírode, aby som bol zdravý a mal čistú myseľ. Cez triatlon cítim realitu, prúd vody, vzduch a gravitáciu. Nie je to pre mňa len relax, ale veľký záväzok, ktorý má svoje opodstatnenie.“

27_963[1]

Ako  ďalej sympatický programátor prezradil, ide o jeho prvú cestu do Európy. Doteraz pochodil len ázijské krajiny ako Malajziu, Vietnam, Južnú Kóreu alebo Čínsky Taipei. Taichi sa veľmi teší v lete na stret so sofistikovanou európskou kultúrou. Aj keď nie je Slovensko pre japonských turistov tak vyhľadávanou turistickou destináciou ako napríklad Francúzsko,  mnohí z nich o nás vedia, že sme bezpečnou krajinou s dobrým imidžom. „Poznám Slováka, ktorý žije v Japonsku. Všetci japonskí priatelia mi závidia cestu na Slovensko,“ prezrádza Kobata.

Čo nám už stihol prezradiť je fakt, že má už svoju cestu detailne naplánovanú. Čaká ho sedemhodinový let do Viedne a následne cesta rovno do Piešťan. O histórii našej malebnej krajinky vie veľa, samozrejme opýtali sme sa na aj znalosť nejakých slovenských triatlonistov. „Poznám Richard Vargu, ide o rýchleho plavca v rámci ITU World Series,“ prezradil bez dlhšieho premýšľania triatlonista z Tokya. V našej spovedi sme nemohli opomenúť triatlon, zisťovali sme dojmy z účasti na Ironmanovi v Malajzii: „Bola to zábava, aj keď išlo o nesmierne horúce preteky. Pred samotným pretekom som zjedol priveľa chutného a štipľavého malajzískeho jedla, čo neprospelo môjmu žalúdku pred pretekmi. Nepodarilo sa mi prekonať môj osobný rekord na Ironmanovi, ktorý činí 11 hodín a 2 minúty, hlavne kvôli horúcemu počasiu a nie najlepšej kondícii.“

Na záver rozhovoru sme sa spýtali na jeho ambície na Slovakmanovi: „V prvom rade by to bola veľká česť byť prvým ázijským finisherom v histórii Slovakmana. Na domácich pretekoch v Japonsku je vždy cieľom umiestnenie na bedni v mojej vekovej kategórii (35 – 39 rokov), ale Slovakman je privysoký level, aby som mohol zaútočiť na pódium. Chcem si užiť preteky, udržiavať si svoje tempo a ak sa mi podarí dokončiť pod 11 hodín, tak budem nesmierne šťastný!“

Autor: Michal Duchovič/www.slovakman.sk/red

Populárne články