Connect with us

Rozhovory

Marta Arbetová: Treba sa len odhodlať a skúsiť to

Published

on

Reklama

Náš seriál o šikovných piešťankách pokračuje ďalším dielom. Dnes Vám predstavíme Martu Arbetovú, ktorá sa venuje decoupage. Decoupage je francúzsky výraz pre vystrihovanie, a konkrétne sa pod ním rozumie vystrihovanie a nalepovanie častí servítok na rôzne povrchy, napr. keramiku, sadru, sklo, textil a iné. O tom, aké sú možnosti a postupy pri tvorbe, a čo všetko sa obrúskami dá vyzdobiť, nám porozprávala Marta Arbetová.

[singlepic id=5595 w=320 h=240 float=left]Už tradične ma zaujíma prvotný impulz, ktorý Vás k servítkovej technike priviedol.

Reklama

Pred pár rokmi som chcela kamarátke darovať nejaký „originálnejší“ darček. Zašla som do jedného obchodíku, kde mi pani servítkovou technikou vyzdobila predmet, ktorý som si vybrala. Vtedy to bola miska na slané oriešky. Veľmi sa mi to zapáčilo, a tak som u nej absolvovala pár hodinový kurz tejto techniky.

Ide o náročnú techniku?

Reklama

Predtým ako som to skúsila, mala som predstavu, že to bude o čosi náročnejšie ale vôbec nie. Treba len šikovné a zručné ruky, trochu predstavivosti a ide to. Servítková technika nie je nič zložité, treba sa len odhodlať a vyskúšať to. Netreba sa báť!

Popíšte nám, čo všetko pri procese „servítkovania“ robíte.

Potrebujete štetce, nožnice, lepidlo s lakom, prípadne hubky. A potom – špeciálne lepidlo na servítkovú techniku. Druh zvolíte podľa typu povrchu, na ktorý chcete servítkovú techniku aplikovať. Na daný materiál treba použiť vhodné lepidlo a lak. Vyberiete si servítky s motívmi, ktoré sa vám páčia a predmet na dekorovanie. Zo servítky oddelíte a použijete vždy iba hornú tenkú vrstvu (obrázok vystrihujte aj so spodnými vrstvami servítky, a až keď je motív vystrihnutý, oddelíte ostatné vrstvy).

[singlepic id=5592 w=320 h=240 float=right]Takže sme vo fáze, keď máme pripravený predmet, ktorý chceme dekorovať a vystrihnuté motívy z obrúskov. Nasleduje etapa, na ktorej si treba dať záležať, a síce lepenie.

V tejto chvíli dekorovaný čistý povrch natrieme lepidlom, priložíme obrázok a jemne uhladíme a pretrieme ešte raz lepidlom – lakom. Ja najradšej používam transparentný lep, ktorý je zároveň aj lakom. Takže mám urobené hneď dva kroky v jednom (fix & finish). S uhládzaním obrázku postupujeme vždy od stredu smerom k okrajom, aby sa nám servítka nepokrčila či neroztrhala. Celý povrch predmetu potom ešte raz pretrieme lepidlom spolu s lakom. Zostane tak ucelený a prepojený s aplikovaným obrázkom.

Viem, že existuje možnosť vytvorenia tzv. starého vzhľadu, popraskaného vzhľadu a iných povrchov. Skúšali ste už aj tieto techniky?

Áno robím aj krakelovanie – starý popraskaný vzhľad. No tam je ten postup trošku zložitejší.

Treba si zapamätať, že servítka je tenká a podklad pod ňou presvitá. Aby bol motív vôbec rozoznateľný, povrch predmetu musí byť svetlý. Pri použití krakelovacieho laku a správnych farbách, dole tmavá a hore svetlá, servítka vyzerá, akoby bola popraskaná. Povrch, ktorý chceme upraviť krakelovaním sa maľuje najskôr akrylovou farbou tmavšou, následne sa nanáša krakelovací lak a ako tretia vrstva znova akrylová farba, ale tento krát svetlá. Dôležité ale je, aby každá z vrstiev úplne zaschla, až potom sa aplikuje ďalšia. Nakoniec sa dekorujú servítky.

[singlepic id=5596 w=320 h=240 float=left]Treba si pri krakelovaní dávať špeciálne na niečo pozor?

Áno, keď nanášate lak, štetec musí byť vždy suchý. Čim hrubšiu vrstvu laku nanesiete, tým budú praskliny hrubšie. Tiež všetky vrstvy farby i laku treba nanášať jedným smerom a štetcom robiť len jeden ťah, pretože farba hneď začína praskať. Ak by ste štetcom ťahali hore dolu viackrát, tak by efekt zanikol. A ešte jedno všeobecné upozornenie, predmety, ktoré sú ozdobené servítkovou technikou, by sa nemali umývať. Povrch treba, ak je to nutné, len jemne pretrieť vlhkou či suchou handričkou.

Robíte zdobené predmety skôr pre vlastnú potrebu alebo aj pre záujemcov napríklad z radov známych, či rodiny?

Samozrejme mám doma vystavených pár „mojich“ vecí, ale väčšinu robím skôr ako darčeky pre najbližšiu rodinu, kamarátov či známych.

Uvažujete venovať sa svojej záľube i profesionálne?

Najbližšie roky zrejme nie, pretože nás čakajú krajšie rodinné povinnosti, prírastok do rodiny. K servítkovej technike sa dostanem asi pomenej, ak vôbec.

Zhovárala sa: Petra Adamcová   Foto: Tomáš Hudcovič a Marta Arbetová

[nggallery id=212]

Populárne články