Connect with us

Rozhovory

Festival Nebojte sa! nie je len o hudbe

Published

on

Reklama

Už tento piatok 9. júla a sobotu 10. júla sa uskutoční v Krakovanoch pri Piešťanoch šiesty ročník open air festivalu Nebojte sa! Vyzerá to tak, že kríza nekríza, s festivalmi sa jednoducho roztrhlo vrece, tento festival je však svojou orientáciou trošku iný. Usporiadatelia festivalu Nebojte sa! lákajú návštevníkov nielen na hudbu, ale ponúkajú aj duchovný rozmer podujatia. Pár otázok o festivale sme položili organizátorovi Lukášovi Košťálovi, ktorý je tiež predsedom OZ Koráb nádeje pracujúceho s mladými ľuďmi.

Pre koho je festival určený?

Reklama

Predovšetkým pre mladých ľudí. Mladí ľudia sú v dnešnej spoločnosti ťažko skúšaní. Zo všetkých strán sa im ponúka materialistický spôsob života, výsledkom čoho často býva strata zmyslu života, depresia, zúfalosť, závislosť a kríza vzťahov, čoraz častejšie sa prejavujúca násilím. Festival Nebojte sa! chce aj preto odokryť mladým ľuďom duchovné hodnoty, hodnoty, ktoré sú trvalé, ktoré sa nemenia zmenou priateľa, zmenou školy… Podujatie je určené nielen kresťanskej mládeži, ale aj všetkým, ktorí sympatizujú s pripraveným programom.

Festival má už celkom peknú tradíciu. Ako vlastne vznikol?

Reklama

Festival vznikol v podstate z takého snívania dvoch ľudí – bývalého správcu farnosti Krakovany Ľudovíta Malého (momentálne dekana v Novom Meste nad Váhom) a mňa. Naším úmyslom bolo ponúknuť predovšetkým mladým ľuďom pohľad na vieru z trochu iného uhla, teda hlavne z prívetivejšieho pre mladého človeka. Zároveň nám išlo aj o akési spájanie mladých kresťanov zo širokého okolia, nadväzovanie nových priateľstiev. Festival sa postupne vyvíjal z tzv. „stretnutia mládeže“ v roku 2005 až po súčasnú podobu, keď v rámci Trnavskej arcidiecézy patrí popri festivale Lumen a arcidiecéznom stretnutí mládeže Nádej, k tým väčším.

Koná sa festival pravidelne v Krakovanoch a koľko naň chodí účastníkov?

S výnimkou roku 2008, kedy sme festival organizovali vo Vrbovom, sa každoročne koná festival v Krakovanoch. Čo sa týka návštevnosti, tak vlani sme mali okolo osemsto účastníkov. Nemáme ambíciu byť nejakým megafestivalom, chceme aby u nás vládla relatívne rodinná atmosféra. Okrem hudby chceme totiž tým čo to potrebujú, ponúknuť aj pomocnú ruku pri riešení životných situácií, poskytnúť nápady na trávenie voľného času. Našou snahou je, aby mladí ľudia načerpali množstvo duchovnej sily, aby prehĺbili svoj vzťah s priateľmi a s Bohom, našli nové priateťstvá.

Vystupujú na festivale len veriaci?

Vystupujú tu prevažne kresťanské kapely, ale mnohé z nich sa vo svojom repertoári neorientujú len na piesne o Bohu. Dôležitým motívom v piesňach je aj život a vzťahy. Na Slovensku sa veľmi udomácnil pojem gospel, nie je to však úplne správne. Skôr by som to nazval kresťanskou hudbou, ktorá je na festivale zastúpená v rôznych žánroch ako napríklad rock, pop, blues, british pop, worship, bluesrock, funky, reggue. Vlani a predvlani sme tu mali aj hip-hopovú kapelku.

Ak by si mal vypichnú? niektorú z kapiel, kto by to bol?

Určite Janais, ktorú možno mnohí čitatelia poznajú z televízie. Medzi jej najväčšie úspechy patrí účasť v národnom kole súťaže EUROVISION Song Contest 2009 s autorskou piesňou „Taram ta rej“. Janais sa spomedzi 177 prihlásených prebojovala až do finále. Druhou by bola prešovská kapela OUT OF CONTROL, v ktorej zvuku možno počuť zmes britrocku, chytľavé melodické linky a jemné prvky elektroniky. Množstvo vplyvov a inšpirácií sa podpísalo pod originálne znejúci prejav tejto partie mladých chalanov. V ich hudbe nie je však dôležitý iba zvuk, tak ako u všetkých kapiel na festivale aj u nich sa v textoch odzrkadľuje nenásilným a nevtieravým spôsobom ich viera v Boha. Za sebou už majú množstvo koncertov na Slovensku v Čechách a vo Veľkej Británii. Takisto boli veľmi úspešní ako finalisti hudobnej súťaže Coca-Cola Popstar. Určite stojí za to vypočuť si tento mladý talent slovenskej hudobnej scény.

Čo by si povedal o speakroch, ktorých budú môcť návštevníci počuť tento rok?

Ján Buc je kňazom Katolíckej cirkvi, ktorý na plný úväzok pracuje s mládežou. Je tajomníkom Sekcie pre mládež Konferencie biskupov Slovenska, riaditeľom Diecézneho centra voľného času, predsedom Združenia kresťanských spoločenstiev mládeže, riaditeľom Komisie pre mládež v Spišskej diecéze.  V roku 1990 prežil obrátenie a vyštudoval teológiu a sociálnu prácu. Od roku 2000 sa aktívne venuje mladým ľuďom. Patrí do spoločenstva Vinica na Spiši, ktoré slúži mladým ľuďom nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Druhým bude Rišo Vašeška, ktorý je vedúcim spoločenstva Nový Jeruzalem v Žiline.

Počas festivalu pripravujete aj štyri workshopy, resp. prednášky.

Áno, budú prebiehať súčasne na viacerých miestach. Účastníci si môžu vybrať z tém – Predmanželský sex vs. sex v manželstve, Misie ako povolanie pre mladého kresťana, Okultizmus, mágia a vyvolávanie duchov, modlitby za oslobodenie a City a manipulácia osobnosti.

O predmanželskom sexe budú hovoriť Jozef a Simona Predáčovci z Ligy pár páru, čo je organizácia zaoberajúca sa plánovaným rodičovstvom, ktorej cieľom je podporovať rodinu, pomáhať budovať manželské vzťahy pomocou prirodzeného prístupu k regulácii počatia a šíriť zdravý životný štýl medzi mladými ľuďmi. O misiách ako povolaní povie Štefan Rašák, misionár pôsobiaci na Haiti a Sibíri. Okultizmu a s tým súvisiacim problémom sa bude venovať Pavol Hucík, kňaz z Bystrian v Spišskej diecéze. Poslednú tému citov a manipuláciu osobnosti rozoberie Miroslav Schlesinger, ktorý pracuje na oddelení prevencie kriminality MsP v Pezinku a je riaditeľom občianskeho združenia – Spoločne proti kriminalite.

Prečo ste vybrali práve tieto témy?

Som v častom kontakte s mladými ľuďmi a tieto témy vnímame u nich ako kľúčové. Mladý človek sa často dostáva k niečomu zlému, čím si znekvalitní život, práve nevedomosťou v oblastiach ako je sexualita, plánované rodičovstvo, okultizmus a tiež manipulácia. Veríme, že takto pomôžeme v informovanosti, a mladí tak budú mať možnosť vybrať si to, čo je správne.

Autor: Tomáš Hudcovič  Foto: Festival Nebojte sa!

Atomsféra minuléro roka:[nggallery id=50]

Populárne články