Connect with us

Názory

Tie farby! Tie vzory!

Published

on

Reklama

Tak ako mnohé iné mestá i Piešťany zasiahlo neriadené zatepľovanie panelákov. Takzvaná lentilková architektúra nepozná hranice, predpisy ani súdnosť. Okázalý lov mušiek farebnými plochami sa začal pred pár rokmi na našom najväčšom sídlisku a ako dúhový lúč sa pomaly rozširuje ďalej.

[singlepic id=38946 w=520 h=340 float=center]

Reklama

Veľká časť Slovákov žije v panelových domoch a zjavne skoro každý z nich postráda estetické cítenie. Chcú všetko lacno, ale s mašľou navrchu. Presvedčení o výhodách bývania v igelitovom vrecúšku vo veľkom zatepľujú, menia okná a vyberajú farby podľa trendov. Táto vražedná kombinácia vytvára z nimi nenávidených panelových sídlisk, vytvorených  s určitou koncepciou, zlepenec odtieňov a tvarov, ktoré natrvalo zmenia tvár našich miest. Bez akéhokoľvek súhlasu.

REKLAMA

Reklama

Priznám sa, že v zateplenom paneláku nebývam. Neviem, ako to chodí, kto sa rozhodne o konečnej podobe vzhľadu stien, alebo kto hovorí do výberu farieb, ale podľa mojej súkromnej štatistiky, to vo veľkej väčšine prípadov nie je architekt. A pritom by mohol byť. Využiť služby profesionála sa u nás, ale ešte stále považuje za luxus a mnohí sú presvedčení, že stavbármi sa tak trochu rodia všetci. Preto u nás neriadene vznikajú realizácie na pokraji maškarnosti, s optickými ilúziami na plochých panelových stenách a tými najpútavejšími farebnými kombináciami. Aby ste neplakali, nájdu sa aj svetlejšie prípady. Doslova svetlejšie, pretože častým problémom samozvaných architektov je výber odtieňa zo vzorkovníka.

[singlepic id=38949 w=320 h=240 float=left] Moja cena o najkrajšie zrekonštruovaný dom určite patrí bytovke na Ulici 8. mája. Biela a zelená sa vhodne dopĺňajú, nenastal častý strach z prázdna a celá stena ostala jednofarebná. Oproti papagájom v susedstve pôsobí dôstojne a premyslene. I mliečne balkóny zvolil architekt veľmi prezieravo. Zamedzil tak prejavom ľudskej tvorivosti v podobe rôznych plachiet s napodobeninou brečtanu alebo otrhaným kobercom, ktoré si obyvatelia pomedzi tyčky zábradlia prevlečú.

[singlepic id=38950 w=320 h=240 float=right]Zlatý extrudovaný polystyrén pre najnenávidenejšiu realizáciu ide od mňa firme, ktorá sa rozhodla znepríjemniť život invalidom na Nikola Teslu ešte aj tým, že im z bočnej steny nechala narásť barokovo iluzívnu obdĺžnikovú bradavicu. Svoje chyby ešte znásobili na Trajane. Z červenej, béžovej, bledosivej a tmavosivej spolu s bielymi vetracími prieduchmi sa zatočí hlava nejednému okoloidúcemu. Špeciálna pochvala patrí stavbárom, ktorí, podľa správ v Piešťanskom týždni, po dokončení fasádu poškodili. Majú recht. To by spravil každý.

Text a foto: Lívia Gažová

[nggallery id=2103]

Populárne články