Connect with us

Názory

Piešťanská predvolebná kampaň priniesla aj špinavé praktiky. Ovplyvní to volebnú účasť?

Published

on

Reklama

Takúto špinavú predvolebnú kampaň sme ešte v Piešťanoch nezažili. Nie je koho voliť. Ľudia poraďte koho…,“ takéto vyjadrenia rezonujú sociálnymi sieťami i v osobných rozhovoroch Piešťancov. Mnohí ľudia sú znechutení a rozmýšľajú či vôbec ísť k voľbám.

V komunálnych voľbách v roku 2014 bolo zapísaných 25 151 oprávnených voličov. K urnám prišlo 9167 ľudí, teda 36,44 percenta oprávnených voličov, ktorí rozhodli o tom, kto bude viesť Piešťany v nasledujúcich rokoch. V piešťanskom volebnom obvode to bola jedna z najnižších účastí. Okresné mesto zaostalo 10 percent za priemerom svojho obvodu. S volebnou účasťou v obci Pečeňady, ktorá bola 81,39 percenta, sa nemôže porovnávať ani náhodou. Pritom však išlo o najvyššie číslo za posledné tri volebné obdobia. V roku 2006 bola totiž účasť iba 33,34 percenta   a v roku 2010 35,39 percenta.

Reklama

Vzhľadom na náladu v meste, ku ktorej prispievajú svojimi kampaňami, či vyjadreniami samotní kandidáti, ale i niektoré „stabilné“ piešťanské média, či tie, ktoré vznikli tesne pred voľbami, svojimi výstupmi plnými poloprávd, či vyslovene klamstiev, hrozí, že tohtoročná volebná účasť bude opäť nižšia. Za posledných pár týždňov sa objavili maily, SMS-ky, nahrávky, volebné analýzy, či odporúčania s jasným cieľom poškodiť niektorých kandidátov. A to už nehovoríme o tom, čo všetko sa šíri i vďaka falošným profilom po sociálnych sieťach. Za niektorými aktivitami je pomerne jasný rukopis, iné sú sofistikovanejšie. Dnes bolo podané v súvislosti s kampaňou prvé trestné oznámenie,  ďalšie podľa vyjadrení, ktoré sa dostali do éteru, zrejme padnú po voľbách. To všetko vzbudzuje v ľuďoch apatiu a nedôveru, ktorá ale niektorým ľuďom hrá do karát. 

V Piešťanoch je pre zajtrajšie komunálne voľby 24 074 oprávnených voličov. V prvom volebnom obvode 12 765, v druhom 11 309. Ak by k urnám prišlo podobne ako v roku 2014 približne 37 percent voličov, znamenalo by to, že o ďalšom osude mesta rozhodne 9000 ľudí. Tí vyberú i za zostávajúcich 15 000. V konečnom dôsledku pri našom súčasnom volebnom systéme by pre platné voľby stačil i jeden volič, všetci ostatní by  potom mohli už len nadávať koho zvolil. 

Reklama

Ak ste naozaj na tom tak, že si neviete vybrať z ponuky deviatich kandidátov, voľte aspoň členov zastupiteľstva. Pre víťaza volieb bude počet jemu odovzdaných hlasov voči počtu všetkých ľudí, ktorí prišli k voľbám jasným signálom a sile jeho mandátu. Nič to nezmení na tom, že bude právoplatným víťazom, mohlo by to však byť motiváciou pre ľudí, ktorým nie je stav mesta ľahostajný, aby sa viac zapojili do vecí verejných a pokúsili sa Piešťany prebudiť.

Tomáš Hudcovič

Populárne články