Connect with us

Názory

Názor občana: Plošný zákaz voľného pohybu psov nás problémov nezbaví. Treba hľadať iné riešenia

Published

on

Reklama

Sociálnymi sieťami sa spustila búrlivá debata na tému Zákaz voľného pohybu psov v meste Piešťany. Mesto vydalo VZN, ktorým upravilo zákaz voľného pohybu psov v celom katastri, pričom chce označiť nálepkami o zákaze všetky ulice a verejné priestranstvá. Nikto však zrejme úplne nedomyslel jeho obsah a dôsledok.

V meste, kde je registrovaných približne 2000 psov, je určených na voľný pohyb len 5 miest!

Dve na sídlisku Adam Trajan (oplotený výbeh pri sklade OC Kaufland a oproti vchodu E. F. Scherera 3). Oba výbehy sú v zlom stave a príliš malé na to, aby sa tam pes mohol prebehnúť. Nehovoriac o tom, že keby tam prišla venčiť len desatina majiteľov psov na Trajane, vznikol by problém.
Ďalším je územie Malá vrbina, ktoré je však neudržiavané. Vedie ním chodník pre chodcov, chodia tadiaľ aj cyklisti, sú tam vytvorené chodníčky pre MTB a je blízko hlavnej cesty. Psa by som tu teda v žiadnom prípade na voľno nepustila.
Chodník popri Váhu od húpacieho mosta smer Bodona (zo strany Lida). Chodník je pekný, vhodný pre psa, ale v zimnom období, keď sa skoro stmieva je na venčenie použiteľný len pre tých najodvážnejších.
Studená ulica – val popri potoku Dubová (zo strany Studenej ulice). Tento priestor je z môjho pohľadu ako jediný použiteľný počas celého roka. V decembri o 17:00 h, keď prídu všetci majitelia psov domov z práce, by mali ísť venčiť na Studenú ulicu. Nezáleží na tom, či bývate na Floreáte alebo v starých Piešťanoch, či máte alebo nemáte auto, či ste mladý alebo dôchodca. Všetci sa stretnete na Studenej. Ak chcete aby si Váš pes po celom dni čo bol zavretý doma kým ste v práci natiahol laby a spravil pár rýchlych krokov. Keď mu chcete hodiť loptičku, chcete mu dať možnosť sa pohrať so psím kamarátom musíte ísť na Studenú ulicu. A kamarátov tam Váš pes bude mať dosť. Ak by sa dôsledne dodržiavalo nariadenie, môže ich tu byť v jednom okamžiku aj niekoľko stoviek.

Reklama
Zákaz problémy nevyrieši

Zakázať voľný pohyb psa v meste sa na prvý pohľad môže zdať ako dobrá myšlienka, ktorá vyrieši niektoré problémy. Prináša, ale viac problémov ako riešení. Pes je spoločenské zviera. Má svoje potreby ktoré sú dokonca chránené legislatívou. Máme zákon, ktorý zakazuje držať psa na reťazi. Zákon, ktorý bol vytvorený na základe poznatku, že pes potrebuje pohyb na napĺňanie fyzických, etologických a sociálnych potreby spoločenského zvieraťa.
Najväčší problém v boji psíčkari verzus nepsíčkari, sú exkrementy. Aj mne ako majiteľovi psa veľmi vadí, keď niekde vidím nezdvihnutú kôpku. Držanie psa na vodítku však tento problém nevyrieši.
Mesto by malo investovať do osvety, malo by dbať na to, aby boli k dispozícii pri košoch na exkrementy aj vrecúška na ne. Malo by zveľadiť existujúce a vyčleniť ďalšie miesta na voľné venčenie.
Daň za psa chovaného v bytovom dome v meste Piešťany je 42 €. Mesto zato ponúka majiteľom psov len zákazy, avšak žiadne prínosy. Nemám nič proti tomu, aby bol na určitých miestach pohyb obmedzený alebo úplne zakázaný. Napríklad na cintoríne alebo detskom ihrisku pes vážne nemá čo robiť, ale prečo nemôžem ísť na trávnik pred vlastným panelákom a hodiť svojmu psovi loptičku? Exkrementy zbieram, psa mám vycvičeného. Je to hlavne o ohľaduplnosti k psíčkarskému aj nepsíčkarskemu okoliu a ak dokážem zabezpečiť, aby môj pes nikoho neobťažoval, prečo si nemôže slobodne počuchať v tráve?
Mesto by mohlo ponúknuť výhody majiteľom, ktorý napríklad podstúpia kurz základnej poslušnosti a naučia sa svojho psa ovládať. Aj pes na vodíku môže byť nebezpečný, keď ho majiteľ nezvláda. Treba sa zamerať na problémových majiteľov. Mestská polícia by mohla mať čítačky čipov psov a evidovať prípadné incidenty, ktorým sa musela v súvislosti so psom venovať. Plošný zákaz čohokoľvek nie je riešenie, riešiť treba problémy.
Ak niektorý občan zničí lavičku v parku tiež nezakážeme vstup všetkým, ale budeme riešiť konkrétneho vinníka. V spomínanom VZN je myšlienka označiť červenou známkou agresívnych jedincov. Táto myšlienka ide správnym smerom, len ju treba rozpracovať a zamerať sa skôr na takéto riešenia ako na zákazy.
V zahraničí je bežné, že sú vytvorené psie parky. Mestá investujú do kynologických areálov a podporujú rozvoj psích športov. Uvedomujú si totiž, aké to je pre psov a ich majiteľov dôležité. A ľudí čo vlastnia psa je stále viacej. V Piešťanoch je to priemerne každá štvrtá rodina. Pes sa stal súčasťou našej spoločnosti a je mi úprimne smutno z toho, že naše mesto si neberie príklad z pokrokových riešení, ale naopak vracia sa späť o celé desaťročie.
Lucia Šteinerová – cvičiteľka psov

Reklama

Populárne články