Connect with us

Názory

Ako sme prišli o gobelíny alebo Dávid a Goliáš po piešťansky

Published

on

Reklama

A tak prišiel Kursalon o gobelíny, milí priatelia. Ak neviete, o čom hovorím, ide o dve rokokové diela z konca osemnásteho storočia, ktoré ste ešte donedávna mohli vidieť na stenách jedinečnej historickej sály v mestskom parku. Jeden s motívom páva v parku, na druhom bola zabávajúca sa spoločnosť. Od pondelka 28. mája ich už v Kúpeľnej dvorane neuvidíte, pretože v tento deň o ôsmej ráno si ich odviezli zástupcovia kúpeľov.

[singlepic id=11818 w=320 h=240 float=right]Podľa rozhodnutia pamiatkového úradu budú po rekonštrukcii zdobiť steny v Thermia Palace a na riaditeľstve kúpeľov. Nič proti tomu – gobelíny boli v značne schátralom stave a kúpele sú koniec koncov ich majiteľmi, ale dôvodom, prečo som sa rozhodla o celej veci napísať, je najmä správanie sa kúpeľného Goliáša voči nájomcovi – Dávidovi .

Reklama

Poďme po poriadku: Objekt Kursalonu ponúkli kúpele v roku 2005 do prenájmu. Našiel sa iba jediný záujemca, ktorý sa aj s majiteľom dohodol. Dnes prevádzkuje objekt spoločnosť Kursalon s.r.o., dcérska firma pôvodného nájomcu. Malý podnik s dvomi desiatkami ľudí, ktorí pracujú denne 12 hodín – sedem dní v týždni, aby ho udržali v chode. Darí sa im to často len s vypätím fyzických aj psychických síl. Staručká budova s infraštruktúrou spred sto rokov si totiž vyžaduje veľa lásky a extrémnu starostlivosť.

Nad jedinečnou historickou sálou však obdivom híkajú všetci návštevníci. Vždy som ju vnímala ako spoločné dedičstvo nás všetkých po predkoch a s hrdosťou ju ukazujem naším hosťom. Preto sa ma doslova osobne (a nielen mňa, ale aj celého kolektívu Kursalonu) dotklo, keď mi v pondelok o 7,20 ráno oznámili z kúpeľov, že o ôsmej ráno (čiže o 40 minút neskôr) si prídu pre gobelíny na stene!

Reklama

Len tak, mírnix-dírnix… Predstavte si, že máte prenajatý byt, riadne platíte nájom a zrazu u vás zazvoní majiteľ a strhne vám obraz zo steny, lebo vraj nebol súčasťou dohody o nájme. Predstavte si, že by ste byt užívali 7 rokov (doteraz ho to netrápilo?), prispôsobili svoje zariadenie práve k tomuto krásnemu obrazu a na stene vám odrazu zostane obrovský prázdny špinavý fľak. Predstavte si, že o pár dní bude u vás veľká oslava a vy ste s podobným jednaním nepočítali.

[singlepic id=25786 w=320 h=240 float=right]Ako by ste sa zachovali? Som pokojný človek, ale neudržala som sa! Ak nie je pre kúpeľného Goliáša obchodný partner Dávid, ktorý mu sedem rokov platí mesačne tisícky eur a zhodnocuje jeho majetok vlastnými investíciami, natoľko dôvery a rešpektu hodný, aby mu aspoň oznámil (ak to už s ním nemieni prerokovať) závažný zásah do chodu prevádzky slušným spôsobom a dostatočne vopred, aby sa na situáciu pripravil (rozhodnutie pamiatkárov bolo vydané v apríli minulého roku!), aký signál to vysiela smerom k jeho klientom, ktorí v kúpeľoch minú len „pár stovák“ mesačne? Sú pre nich rovnako nedôležití?

Je mi jedno, kto je tu šéfom, podšéfom, podpodšéfom a zamestnancom, akej je národnosti a aký má plat. Charakter má každý sám za seba! Neviem ani, čo bolo pravým dôvodom takéhoto nedôstojného postoja zástupcu kúpeľov, že prišiel ku nám ako k nepriateľom, s bubnom na zajace! O pár dní vraj odvezú aj koncertné krídlo… Nuž, milí páni – nech sa páči. Lenže tu nejde iba o nás. Sálu v Kursalone nevyužívajú iba nevesty, ktoré, mimochodom, k nám chodia zo širokého okolia, ale napríklad i deti zo Základnej umeleckej školy v Piešťanoch pri svojich výročných koncertoch, kultúrne inštitúcie, podnikatelia… Je jednoducho súčasťou koloritu mesta i so svojím vybavením a zástupcovia našej firmy sa snažia, aby v nej bol život a maximálne vychádzajú v ústrety požiadavkám záujemcov a návštevníkov. Dokonca za cenu hospodárskej straty. Že by práve to niekomu chýbalo?

V biblických časoch Dávid Goliáša premohol. V dnešných časoch sa dá zachovať aj inak ako z pozície sily – v manažérskych príručkách sa vyzdvihuje spôsob win-win (výhra-výhra). K tomu však treba minimálne obe strany…

Text: Adriana Drahovská, Kursalon s.r.o.

Redakcia požiadala zástupcov Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany a.s. o reakciu. Sľúbili, že ju pošlú po nasledujúcom víkende (2. – 3. júna).

Populárne články