Connect with us

Kultúra

Štyri oriešky pre Prahu, dvojjazyčné čítanie a divadlo

Published

on

Reklama

Pri príležitosti Mesiaca českej a slovenskej vzájomnosti sa Mestská knižnica mesta Piešťany zapojila do medzinárodného česko-slovenského projektu, ktorý sa koná od 12. do 24. októbra  pod záštitou ministra kultúry ČR Daniela Hermana. Počas neho privedie do Prahy aj kúsok Zázračného orieška – výstavu výtvarníkov Štyri oriešky pre Prahu či workshop Tvoríme s orieškovými výtvarníkmi. Slovenská časť bude aj o dvojjazyčnom čítaní a divadielku pre deti.

Poslaním Festivalu českej a slovenskej tvorby pre deti je priniesť českú a slovenskú literatúru, rozprávkové knihy a workshopy, bábkové predstavenia, výstavu ilustrácií, poukázať na príbuznosť Čechov a Slovákov, na blízkosť oboch jazykov i národov, ktoré spája časť spoločnej histórie, kultúry i tradícií. Hlavným organizátorom podujatia je nezisková organizácia BONA FIDE Praha.

Reklama

„V Múzeu hlavného mesta Prahy predstavíme počas festivalu tvorbu najvýznamnejších súčasných slovenských ilustrátorov Miloša Koptáka, Martiny Matlovičovej, Vladimíra Krála a Daniely Olejníkovej prostredníctvom výstavy s názvom Štyri oriešky pre Prahu,“ uvádza tlačová správa knižnice. Všetci štyria ilustrátori sú zároveň tvorcami ceny medzinárodného česko-slovenského rozhlasového festivalu Zázračný oriešok. V rámci podujatia Kniha v rozhlase – rozhlas v knihe, majú pre deti pripravený aj spoločný výtvarný workshop Tvoríme s orieškovými ilustrátormi. V mestskej knižnici v Prahe sa uskutoční autorské čítanie, beseda a workshop Martiny Matlovičovej a Ester Starej k ich spoločnej knihe A pak se to stalo! ocenenej Zlatou stuhou 2010 za výtvarnú časť a Výročnou cenou vydavateľstva Albatros 2010. Zo svojich obľúbených kníh prídu deťom čítať aj ďalšie známe osobnosti – Ivana Chýlková, Jiří Stránský, Jan Kraus, Ján Sebechlebský, Viera Kučerová a Richard Trsťan.

plagat_festiva_final_Slovenská časť festivalu odštartuje v stredu 21. októbra prezentáciou knihy Miloša Kratochvíla Modrý poťouch / Modrý Papľuh (kniha vyšla aj v slovenskom preklade) za účasti ilustrátorky Markéty Vydrovej a jej manžela Daniela Vydru, ktorý zhudobnil verše M. Kratochvíla. Nasledovať bude autorské čítanie českého spisovateľa Davida Laňku a  Markéty Vydrovej z ich spoločných kníh pre deti. V piatok 23. októbra deťom na základnej škole v Krakovanoch predstavíme dvojjazyčné rozprávkové knihy z produkcie BONA FIDE v literárnom pásme Pojďte s námi do pohádky. V Krakovanoch a Drahovciach sa uskutoční aj dvojjazyčné bábkové predstavenie na motívy rozprávok Františka Hrubína a Milana Rúfusa Rozprávky sú pohádky. Hosťami piešťanskej knižnice bude v tento deň autorská dvojica Ester a Milan Starí. Malým čitateľom predstavia svoju knihu Žvanda a Melivo, ktorá zábavným spôsobom rozvíja slovnú zásobu detí.

Reklama

Súčasťou festivalového programu v Piešťanoch budú aj dve výstavy. V priestoroch knižnice budú môcť návštevníci vidieť výstavu komiksov Petra Morkesa z obľúbenej série kníh o psom detektívovi Komisař Vrťapka na cestách a výber z ilustračnej tvorby mladého českého výtvarníka Nikkarina.

Tlačová správa Mestská knižnica mesta Piešťany, foto: ad

 

Populárne články