Úvod Kultúra Štyri oriešky pre Prahu, dvojjazyčné čítanie a divadlo

Štyri oriešky pre Prahu, dvojjazyčné čítanie a divadlo

REKLAMA
Mlyny

Pri príležitosti Mesiaca českej a slovenskej vzájomnosti sa Mestská knižnica mesta Piešťany zapojila do medzinárodného česko-slovenského projektu, ktorý sa koná od 12. do 24. októbra  pod záštitou ministra kultúry ČR Daniela Hermana. Počas neho privedie do Prahy aj kúsok Zázračného orieška – výstavu výtvarníkov Štyri oriešky pre Prahu či workshop Tvoríme s orieškovými výtvarníkmi. Slovenská časť bude aj o dvojjazyčnom čítaní a divadielku pre deti.

Poslaním Festivalu českej a slovenskej tvorby pre deti je priniesť českú a slovenskú literatúru, rozprávkové knihy a workshopy, bábkové predstavenia, výstavu ilustrácií, poukázať na príbuznosť Čechov a Slovákov, na blízkosť oboch jazykov i národov, ktoré spája časť spoločnej histórie, kultúry i tradícií. Hlavným organizátorom podujatia je nezisková organizácia BONA FIDE Praha.

Plantex samozber Jahody

„V Múzeu hlavného mesta Prahy predstavíme počas festivalu tvorbu najvýznamnejších súčasných slovenských ilustrátorov Miloša Koptáka, Martiny Matlovičovej, Vladimíra Krála a Daniely Olejníkovej prostredníctvom výstavy s názvom Štyri oriešky pre Prahu,“ uvádza tlačová správa knižnice. Všetci štyria ilustrátori sú zároveň tvorcami ceny medzinárodného česko-slovenského rozhlasového festivalu Zázračný oriešok. V rámci podujatia Kniha v rozhlase – rozhlas v knihe, majú pre deti pripravený aj spoločný výtvarný workshop Tvoríme s orieškovými ilustrátormi. V mestskej knižnici v Prahe sa uskutoční autorské čítanie, beseda a workshop Martiny Matlovičovej a Ester Starej k ich spoločnej knihe A pak se to stalo! ocenenej Zlatou stuhou 2010 za výtvarnú časť a Výročnou cenou vydavateľstva Albatros 2010. Zo svojich obľúbených kníh prídu deťom čítať aj ďalšie známe osobnosti – Ivana Chýlková, Jiří Stránský, Jan Kraus, Ján Sebechlebský, Viera Kučerová a Richard Trsťan.

plagat_festiva_final_Slovenská časť festivalu odštartuje v stredu 21. októbra prezentáciou knihy Miloša Kratochvíla Modrý poťouch / Modrý Papľuh (kniha vyšla aj v slovenskom preklade) za účasti ilustrátorky Markéty Vydrovej a jej manžela Daniela Vydru, ktorý zhudobnil verše M. Kratochvíla. Nasledovať bude autorské čítanie českého spisovateľa Davida Laňku a  Markéty Vydrovej z ich spoločných kníh pre deti. V piatok 23. októbra deťom na základnej škole v Krakovanoch predstavíme dvojjazyčné rozprávkové knihy z produkcie BONA FIDE v literárnom pásme Pojďte s námi do pohádky. V Krakovanoch a Drahovciach sa uskutoční aj dvojjazyčné bábkové predstavenie na motívy rozprávok Františka Hrubína a Milana Rúfusa Rozprávky sú pohádky. Hosťami piešťanskej knižnice bude v tento deň autorská dvojica Ester a Milan Starí. Malým čitateľom predstavia svoju knihu Žvanda a Melivo, ktorá zábavným spôsobom rozvíja slovnú zásobu detí.

Súčasťou festivalového programu v Piešťanoch budú aj dve výstavy. V priestoroch knižnice budú môcť návštevníci vidieť výstavu komiksov Petra Morkesa z obľúbenej série kníh o psom detektívovi Komisař Vrťapka na cestách a výber z ilustračnej tvorby mladého českého výtvarníka Nikkarina.

Tlačová správa Mestská knižnica mesta Piešťany, foto: ad

 

REKLAMA