Connect with us

Koktail

Zajtra najprv dážď meteorov a potom zatmenie Slnka

Published

on

Reklama

Na utorok 4. januára si príroda pripravila pre nás krásny novoročný darček. V nočných hodináchbudeme môcť nad našimi hlavami sledovať meteorický roj Kvadrantíd. Za hodinu počas maxima, ktoré nastane tesne pred svitaním budeme môcť vidieť až 90 meteorov, ľudovo nazývaných padajúce hviezdy. Neskôr, v priebehu dopoludnia budeme môcť pozorovať ďalšie nezvyčajné vesmírne divadlo – čiastočné zatmenie Slnka.

[singlepic id=8966 w=320 h=240 float=left]Meteor je jav, ktorý vzniká pri prechode meteoroidu cez našu atmosféru. Vplyvom trenia sa zohrieva až natoľko že zanecháva za sebou jasnú žiariacu stopu. Názvy meteorických rojov sa vzťahujú na miesto odkiaľ na oblohe zdanlivo vylietajú. Názov roja Kvadrantidy je však trochu vzácny. Roj je pomenovaný po dnes už neexistujúcom súhvezdí. Radiant – teda miesto odkiaľ meteory zdanlivo vylietavajú leží na rozhraní súhvezdí Drak a Pastier. Stačí preto ak nadránom vyjdete na miesto s dobrým výhľadom na oblohu podľa možnosti čo najďalej od mesta, kde budete mať nerušený výhľad na východnú, prípadne severovýchodnú časť oblohy /v týchto miestach sa bude nachádzať postupne vychádzajúci radiant meteorického roja/. Samozrejme že sa teplo oblečte a pripravte si zásobu želaní na splnenie. Počas maxima budete môcť vidieť každú minútu jeden meteor. Pri vysokej intenzite meteorických rojov hovorievame o meteorických dažďoch – v takých prípadoch sa zvykne hodinová frekvencia pohybovať aj na úrovni viac ako tisíc meteorov.

Reklama

Neskôr, v priebehu dopoludnia budeme môcť pozorovať ďalšie nezvyčajné vesmírne divadlo – čiastočné zatmenie Slnka. Nebude to také úchvatné ako si možné pamätáte z úplného zatmenia Slnka, ktoré bolo možné pozorovať u našich južných susedov v lete 1999, ale aj tak bude stáť za to, pozrieť sa na postupne sa zakrývajúcu časť Slnka. Na [singlepic id=8964 w=320 h=240 float=right]pozorovanie je dobré použiť tmavé zváračské sklo, alebo okuliare na zatmenie, ktoré vám ešte možno z toho úplného zatmenia ostali. Prípadne si môžete na www.tromf.sk také objednať. Nízka výška Slnka počas týchto dní hrá do kariet fotografom, ktorí budú môcť vhodne zakomponovať zatmenie do krajiny a získať celkom pútavé zábery.

Zatmenia Slnka vznikajú pri vhodnom postavení Slnka, Mesiaca a Zeme. Pri úplnom zatmení Slnka musí byť presne v priamke spojnica Slnko-Mesiac-Zem, zároveň musí byť Mesiac vo vhodnej vzdialenosti od Zeme. V presne takej, aby sa uhlovo rovnala priemeru slnečného disku. Ak je vzdialenosť Mesiaca väčšia, to znamená že uhlový rozmer Mesiaca na oblohe je menší nastane prstencové zatmenie Slnka. Mesiac obieha okolo Zeme po eliptickej dráhe, preto sa jeho vzdialenosť od Zeme v priebehu obehov mení. Tretím typom zatmenia, ktoré nastane aj teraz je zatmenie čiastočné. Pri ktorom spojnica Slnko-Mesiac-Zem nie je v úplnej rovine.

Reklama

[singlepic id=8965 w=320 h=240 float=left]Ani si neuvedomujeme, ale zatmenia Slnka, ktoré môžeme na Zemi pozorovať sú výnimočným úkazom, ktorý nie je možné v takej podobe ako na Zemi pozorovať nikde v slnečnej sústave a možno ani nikde vo vesmíre. Na to aby mohlo nastať úplné zatmenie Slnka musí byť uhlový, teda zdanlivý rozmer Mesiaca a Slnka presne rovnaký. V našom prípade je Mesiac v presne takej vzdialenosti a toľkokrát menší, že sa zdanlivý rozmer Mesiaca rovná niekoľkonásobne väčšiemu a zároveň vzdialenejšiemu Slnku.

Mesačný kotúč začne zo slnečného disku ukrajovať krátko po ôsmej ráno. Tesne po východe Slnka. Počas maximálnej fázy, pri ktorej bude zakrytých takmer 80% povrchu Slnka bude Mesiac prechádzať vrchnou stranou a bude to vyzerať ako keby sa Slniečko na nás naozaj usmievalo. Maximálna fáza nastane  o 9:29 SEČ. Vesmírne divadlo skončí posledným kontaktom dve minúty pred jedenástou hodinou dopoludnia.

Ak teda vyjde počasie určite bude stáť za to, ráno si trochu privstať a pozrieť aký novoročný darček nám dá príroda. Posledné čiastočné zatmenie Slnka sme mohli nad našim územím pozorovať v auguste 2008 a na to najbližšie si budeme musieť počkať až do 20. marca 2015.

Na internete budete môcť zatmenie sledovať napríklad z týchto nemeckých stránok http://www.sofi2011.de/livebericht.htm, alebo z observatória v Izraeali http://www.bareket-astro.com/live-astronomical-web-cast/live-solar-eclipse-webcast-jan-04-2011.html.

Text a foto: Peter Zbončák

Populárne články