Úvod Koktail Dnes slávime sviatok svätého Štefana. Viete o ňom niečo viac?

Dnes slávime sviatok svätého Štefana. Viete o ňom niečo viac?

REKLAMA
Esesko

Svätý Štefan, označovaný ako Prvomučeník bol podľa Nového zákona ukameňovaný niekedy v období rokov 32 až 36 nášho letopočtu Silent Hill download. Bol jedným z prvých diakonov a jeho mučenícku smrť spôsobili židovskí prenasledovatelia prívržencov Ježiša Krista. Sviatkom si ho pripomínajú tak v katolíckej, pravoslávnej aj anglikánskej cirkvi polaris office. Na Slovensku sa v tento deň tradične chodí po návštevách popriať všetko dobré a večer sa ľudia stretávajú na štefanskej zábave. Atmosféra počas tohto dňa bola veselšia a uvoľnenejšia ako počas Štedrého dňa a na Božie narodenie maven library 다운로드.

Svätý Štefan býva často zobrazovaný ako mládenec, ktorého symbolmi sú palma pripomínajúca mučeníctvo a víťazstvo i hromada kamenia, ktorá spôsobila jeho smrť. Bol charizmatickým kazateľom a jedným z prvých diakonov, teda pomocníkov dvanástich apoštolov Download The Bucks Player. Meno Štefan pochádza z gréčtiny a znamená korunovaný, ovenčený. V prvom období cirkvi bol ako prvý mučeník veľmi uctievaný a jeho pozostatky boli objavené v roku 415 pri Jeruzaleme 크로니클 영화 다운로드. Podľa ľudovej tradície sa 26. decembra kúpalo v studenej vode, pretože ľudia verili, že to má pozitívne účinky pre zdravie a na zvyk každoročne nadväzujú otužilci 블리자드 앱 다운로드.

REKLAMA
Buenos pizza  burger
PN Taxi

Pri návštevách medzi príbuzenstvom platilo, že prvý do dverí musel vstúpiť muž. Ak by tak urobila žena, priniesla by do domácnosti stratu i utrpenie. V tento deň bolo tiež tradíciou stúpiť na zem bosí a okrem umývania v studenej vode chodili mládenci brodiť kone, pričom ak bola rieka či potok zamrznutá, brodili sa v snehu 무인도 생존 다운로드. Pravidlom bolo, že gazdiné využívali 26. december pravidelne na upratovanie, pretože v predchádzajúcich dňoch sa nemohla z domu vyniesť ani slamka You can't download.

Po dedinách chodil sprievod mládencov a zastavil sa pri všetkých domoch kde mali dievčatá. Tie ich pohostili koláčmi či pálenkou, prípadne darovali mincu, inak by totiž nemohli prísť na večernú zábavu Download baby driver subtitles. Mládenci vyniesli dievča pred dom a chvíľu s ním tancovali a domáci im tiež zvykli darovať lieskové orechy. Pri ich delení prebiehala voľba mládeneckého richtára na ďalší rok, ktorému bola odovzdaná palica ozdobená stužkami 격동고딕 ttf 다운로드.

So svätým Štefanom sa viaže aj niekoľko pranostík, tu sú niektoré z nich:

„Ak sa vetry na svätého Štefana spolu chytia, veliké priekopy a záveje narobia.“
„Keď duje vietor na Štefana, bude víno budúceho roku plané.“
„Keď svätý Štefan blato vyfúkal, bude pekná jar.“
„Pekná chvíľa na Štefana Kráľa sľubuje radostné oberačky.“

-lt/Zdroj: sk.wikipedia.org, vianoce.sk, ludovezvyky.estranky.sk, sme.sk, topky.sk/Foto: archív-

REKLAMA