Connect with us

Koktail

10 mýtov o dojčení – 2. Mlieko je až na tretí deň po pôrode

Published

on

Reklama

S dojčením sa spája množstvo mýtov – informácií, ktoré kolujú ako pravdivé, no podľa reálnych výskumov je často opak pravdou. Pozrime sa na niektoré z nich.

MÝTUS č. 2 – MLIEKO JE AŽ NA TRETÍ DEŇ PO PÔRODE

Reklama

Veľa mamičiek má v tehotenstve pochybnosti, či budú mať po pôrode mlieko, aby mohli dojčiť. Alebo si myslia, že mlieko musí po pôrode „prísť“. Je preto veľmi príjemné a upokojujúce vedieť, že mamička s mliekom už do pôrodnice prichádza.

Ako je to vlastne s mliekom

Reklama

[singlepic id=25844 w=320 h=240 float=left]Prvé mlieko (tzv. kolostrum) sa začína tvoriť už v 16. týždni tehotenstva, takže mamičky majú v okamihu pôrodu všetko prichystané. Kolostrum je jediná vhodná potrava pre dieťa po pôrode. Má presne to zloženie, ktoré dieťa potrebuje a nachádza sa presne vo vhodnom množstve. Obsahuje množstvo protilátok, ktoré chránia dieťa pred najrôznejšími infekciami, veľa minerálov (najmä sodík, zinok, chlór, draslík), vitamín A a E a množstvo proteínov. Okrem toho, kolostrum pokrýva črevo, aby predchádzalo priľnutiu patogénov, urýchľuje osídlenie tráviaceho traktu mikroflórou L. bifidus a v prvých dňoch po pôrode pôsobí laxatívne, čím urýchľuje vylučovanie smolky. Skoré a efektívne pitie je najlepšou prevenciou proti vysokým hladinám bilirubínu a nízkej hladine cukru v krvi.

Problém je, že deti sa často k tejto úžasnej a pre ne potrebnej strave nemôžu dostať alebo sa dostanú iba k jej časti. Dôvodom býva nesprávne prisatie a poloha pri dojčení (Správna poloha a prisatie: Mýtus č. 1).
Na 3. alebo 4. deň po pôrode sa produkcia mlieka spravidla zvyšuje, a pokiaľ matka nedojčí správnym spôsobom, prsia sa nalejú, stvrdnú a najmä bolia.

Vyhnite sa bolestivo naliatym prsníkom

Žalúdok dieťaťa po narodení nemá veľkú kapacitu. To znamená, že deti nepotrebujú naraz obrovské množstvá mlieka. Vzácne kolostrum, ktoré matka má, presne stačí. Dieťa sa k nemu ale musí dostať. Prílišné prekrmovanie môže dieťaťu spôsobiť reflux, keďže kapacita žalúdka je obmedzená.

Základným pravidlom teda je dostatočne, často a správne dojčiť počas prvých dní. Mlieko sa nebude v prsiach hromadiť a spolu s bábätkom sa naučíte dojčiť. Tak ako matka, aj dieťa sa musí naučiť správne dojčiť. Treba sa tým vyhnúť situácii, že sa vám prsia nalejú a stvrdnú, pretože vtedy bude aj pre vaše dieťa ťažké správne sa prisať.

Dojčite na požiadanie

Dojčite vtedy, keď je dieťa hore a javí záujem o dojčenie rôznymi signálmi – žužlanie ručičky, otáčanie hlavy, otváranie úst, rýchle pohyby očí, prebúdzanie sa a aktivita, slabé mrnčanie, nespokojnosť… Plač je už neskorým indikátorom hladu.

Čo ak sú prsia už naliate?

Nerobte paniku a dojčite ďalej, bolestivé naliatie prsníkov zvyčajne ustúpi do 48 hodín samé, bez ohľadu na to, čo urobíte. Ak to chcete urýchliť, použite studené a trochu rozvaľkané kapustné listy – priložia sa na prsia dvakrát denne na 20 minút. Pomôžu aj studené obklady.

Ak sa bábätko už nedokáže na stvrdnutý prsník prisať, použite tzv. kvetinkovú masáž (na obrázku). Jednu minútu pevne, ale nie bolestivo, zatlačte, držte a potom skúste dieťa prisať. Ak to nepôjde, kontaktuje poradkyňu pri dojčení. Ak sa dieťa nevie prisať, vyhnite sa používaniu fľaše alebo klobúčika, vaše bábätko pekne zvládne kŕmenie pohárikom alebo lyžičkou.

Bolesť pri dojčení však môže mať aj iné príčiny ako nesprávne prisatie. Ak potrebujete pomoc so správnym prisatím alebo so zistením iných príčin bolesti pri dojčení, kontaktujte poradkyňu pri dojčení. Zoznam poradkýň nájdete na www.mamila.sk.

Všetky články o dojčení nájdete tu.

Autor: Mgr. Alžbeta Pagáčová, poradkyňa pri dojčení, podporná skupina dojčenia v Piešťanoch.

Populárne články