Connect with us

Aktuality

Poslancov čaká téma roka – mestský rozpočet

Published

on

Reklama

Ako bude mesto hospodáriť na budúci rok stále nie je jasné. Návrh rozpočtu zmenila v utorok 6. decembra mestská rada, zastupiteľstvo o jeho definitívnej podobe rozhodne 15. decembra.

[singlepic id=22375 w=320 h=240 float=right]Poslanci prerokujú aj zvyšovanie niektorých daní. Mestská rada (MsR) mala v tomto bode iba jeden pozmeňujúci návrh, keď zastupiteľstvu odporučila, aby sa daň z nehnuteľností za stavby na bývanie v katastrálnom území Kocurice zvýšila z 0,15 € na 0,20 €/m2 a nie na 0,29 € ako stálo v pôvodnom návrhu. Táto zmena prešla radou jednohlasne. Vzápätí sa však šiesti zo siedmych členov zdržali hlasovania a preto mestská rada neodporučila zastupiteľstvu novelu VZN o dani z nehnuteľností schváliť.

Reklama

Ďalej členovia MsR našli rezervy v mestskom rozpočte a odporučili, aby radnica ušetrila 6 600 eur na repre výdavkoch (vecné dary, občerstvenie, catering) a 23 250 € na propagácii (položky: odmeny na základe dohôd, propagácia mesta, Radnica informuje a Revue Piešťany). Do rozpočtu členovia rady zaradili výdavky na [singlepic id=22372 w=320 h=240 float=right]projektové dokumentácie parkovísk na sídliskách Adam Trajan a Juh a opravu chodníka na Nálepkovej, pri hoteli Eden (spolu v hodnote 9 600 €) a tiež realizáciu týchto projektov v hodnote spolu 378 000 €. Z uznesení mestskej rady však nie je jasné, z čoho majú byť tieto investície zaplatené, nakoľko vo výdavkovej časti rada navrhla ušetriť iba necelých 30 000 eur.

„Predpokladám znižovanie počtu zamestnancov na mestskom úrade i v mestských organizáciách,“ komentoval pripravovaný mestský rozpočet poslanec MsZ Martin Valo. Podľa jeho slov dáva štát stále menej peňazí a preto treba stále znižovať náklady. Poukázal však aj na to, že spoločnosť, ktorá sa stará o vývoz odpadu „si žije kráľovsky“ a bytový podnik si necháva 35 percent z vybraného nájmu od podnikateľov a iba 65 percent pošle na účet mesta.

Reklama

[singlepic id=22374 w=320 h=240 float=right]Poslankyňa Eliška Gocká si myslí, že rozpočty mesta a mestských organizácií na rok 2012 sú aj napriek nepriaznivej finančnej situácii štátu zostavené tak, aby zabezpečili štandard v poskytovaných službách pre občana. „Všade sa pristúpilo v rámci šetrenia aj k znižovaniu stavu pracovníkov, pri zachovaní a niekde aj zvýšení pracovných povinností, preto nemienim predkladať ďalšie návrhy na šetrenie,“ uviedla poslankyňa a dodala, že podporí aj avizované zvýšenie daní, pretože bez toho nie je možné udržať chod mesta. Tento krok podľa jej slov zvýši výdavky jedného občana v priemere o 10 eur za rok.

Poslanec Jozef Malík poukázal na to, že všetky mestské organizácie mali za úlohu znížiť svoje náklady najmenej o 5 percent. Povedal tiež, že podporuje návrh rady znížiť repre výdavky a výdavky na propagáciu o 30 tisíc eur. „Priestor pre úsporu vidím aj v pripravovanej reštrukturalizácii Mestskej knižnice a Mestského kultúrneho strediska, taktiež v racionalizácii prevádzky skleníkového hospodárstva Služieb mesta Piešťany,“ vysvetlil Jozef Malík. K zvýšeniu poplatkov za komunálny odpad povedal, že platiť viac by mali najmä tí, ktorí neseparujú.

Text a foto: Martin Palkovič

Populárne články