Connect with us

Aktuality

Piešťany nezhasli

Published

on

Reklama

Hodina Zeme je síce pravdepodobne najväčšou celosvetovou akciou, do ktorej sa verejnosť zapája, ale v Piešťanoch sa s veľkou odozvou nestretla. Výzvu zhasnúť v sobotu 26. marca na hodinu od 20:30 do 21:30 h svetlá, realizovalo len zopár ľudí. Vrámci Slovenska deklarovalo pred akciou záujem zapojiť sa 29 miest a obcí a 16 firiem a inštitúcií. Hodinu Zeme podporilo aj ministerstvo životného prostredia. Vlani sa do akcie zapojila na celom svete viac ako miliarda ľudí vo viac ako 6000 mestách a obciach.

Cieľom Hodiny Zeme je upozorniť na problémy súčasnej doby – globálne otepľovanie a svetelné znečistenie, a tak isto poukázať na míňanie financií na nepotrebné svietenie. Ako v sobotu večer osvecovali Piešťany a okolie oblohu, dokumentujú fotografie.

Reklama

[singlepic id=11575 w=500 h=240 float=center]

[singlepic id=11576 w=500 h=350 float=center]

Reklama

[singlepic id=11578 w=500 h=350 float=center]

[singlepic id=11579 w=500 h=350 float=center]

Čo je svetelné znečistenie?

Je to svetlo rozptýlené v ovzduší. Svetlo vyrobené človekom, umelo pridávané do nočnej krajiny. Svetlo, ktoré nesvieti tam, kam potrebujeme – teda na cestu, ale do oblakov, na hviezdy, do lesa a do okien ľudí, ktorí si potrebujú oddýchnuť.

Svietením do nezmyselných a nepotrebných smerov, zbytočne veľkým výkonom zdrojov svetla, nesprávnou konštrukciou a nevhodným umiestnením osvetľovacích telies človek spôsobil, že tmu je dnes treba hľadať! Problematika rušivého svetla zasahuje do mnohých oblastí nášho života, a to veľakrát bez toho,aby sme si to uvedomovali. Počnúc porušením nočného životného prostredia pre živočíchy a rastliny, cez zasahovanie do nášho občianskeho aj súkromného života, negatívne zdravotné vplyvy až po stratu prirodzeného hviezdneho neba nad našimi hlavami. Príroda a rovnako my sami tmu jednoducho potrebujeme. Jej nedostatok sa skôr či neskôr prejaví negatívne.

Autor: db/www.svetelneznecistenie.sk

 

Populárne články