Connect with us

Aktuality

Liečivé bylinky sú všade okolo nás, ich účinky aj pestovanie predstavili výskumníci

Published

on

Reklama

Najznámejšie liečivé bylinky a ich využitie, ale aj tradičné druhy strukovín pri príležitosti Medzinárodného roka strukovín predstavili počas Dňa otvorených dverí v stredu 15. júna vo Výskumnom ústave rastlinnej výroby v Piešťanoch. Na úvod zaznela prednáška odborníčky z Génovej banky Slovenska Ivety Čičovej s názvom Prečo pestovať liečivé a aromatické rastliny, po nej organizátori nachystali prehliadku políčok s najznámejšími druhmi byliniek a strukovín u nás. Návštevníci sa mohli dozvedieť napríklad ako a kedy sadiť jednotlivé „liečivky“ , aké sú najznámejšie druhy u nás a načo sa používajú.

IMG_3527Prednášku si vypočulo niekoľko desiatok záujemcov, ktorí mali možnosť si pozrieť aj malú výstavku u nás pestovaných tradičných,  ale aj menej známych druhov liečivých rastlín a strukovín či ochutnať pripravené výrobky z týchto produktov prírody. Dozvedeli sa tiež zaujímavé informácie o využítí či pestovaní napríklad bazalky, majoránky, nechtíka, rumančeka, dúšky tymiánovej, medovky, levandule či mäty.  Väčšina z týchto byliniek má využitie ako v kuchyni, tak i v kozmetike, ďalej na prevenciu a podpornú liečbu rôznych ochorení, a čoraz viac ľudí nimi začína nahrádzať  „chémiu“ z obchodu. Pri ich pestovaní je však dôležité vedieť napríklad aj to, aké odrody sú vhodné pre naše podmienky.

Reklama

Ako uviedla I. Čičová, taká bazalka, ktorú kúpite v supermarkete, môže byť  vypestovaná v Taliansku a je háklivá na chlad a po vysadení by nemusela prežiť. „U nás je povolená odroda Ohře, ktorá bola vyšľachtená na naše podmienky ešte v bývalom Československu,“ vysvetlila. Vysádzať by sa mala až po 15. máji, aby nezmrzla. Okrem bežných druhov liečivých rastlín existujú aj vyšľachtené odrody, napríklad mäta, ktorá má rôzne vône a obsah mentolu. V kozmetike je často obľúbená levanduľa, ktorá dodá nielen vôňu, ale aj účinnú látku – pôsobí ako výborné antiseptikum.

IMG_3547IMG_3559IMG_3538IMG_3551Pestovanie liečivých rastlín má na Slovensku dlhoročnú tradíciu a z roka na rok dokonca pribúda plôch, na ktorých sa pestujú.  Od roku 2007, kedy boli veľkoplošne vysadené na približne 800 ha, v roku 2016 je to už viac ako 2600 hektárov. V oficiálnej medicíne sa v súčasnosti používa na Slovensku až 150 druhov domácich a 70 dovážaných druhov rastlín s liečivým účinkom. „Pestovanie liečivých rastlín je závislé od dopytu a ponuky aj od dotačnej politiky štátu,“ uviedla prednášajúca.

Reklama

IMG_3607Veľa zo známych druhov však môžeme pestovať v malom v záhradkách, niektoré z nich dokonca považujeme za burinu – ako napríklad lopúch či kapsičku pastiersku, a pritom majú už spomínané využitie v mnohých oblastiach nášho života:  ako koreniny, na prípravu čajov, domácich „medicín“ alebo kozmetiky. „Skoro každá burina je jedlá,“ poznamenala na záver prednášky riaditeľka Génovej banky Daniela Benediková. Samozrejme, aj tu platí, že treba vedieť ako a kedy ktorú rastlinku použiť.

IMG_3533

IMG_3537

IMG_3640 IMG_3629IMG_3615IMG_3592

-ad-

Populárne články