Connect with us

Aktuality

Kultúrne pamiatky nemusia len chátrať, našiel sa aj svetlý príklad

Published

on

Reklama

Organizátorov ostatnej diskusie zo série Riešenia pre Piešťany potešila veľká účasť. Záujem zo strany verejnosti naznačil, že osud kultúrnych pamiatok v našom meste nie je Piešťancom ľahostajný.

MP 03-25-14 107668Projekt rekonštrukcie Starej Elektrárne predstavili na diskusii mladí architekti Michal Ganobjak a Vladimír Hain. Viac sa o ňom dozviete tu

Reklama

Pozvanie na debatu, ktorá sa uskutočnila komunitnom centre ŽiWell v utorok 25. marca, prijali architekt Ľubomír Mrňa, riaditeľ Balneologického múzea Vladimír Krupa a hovorca Západoslovenskej energetiky Ján Orlovský. Zapojila sa do nej aj prednostka mestského úradu Denisa Bartošová a mestská architektka Jana Vitková.

Diskusia začala optimisticky. Popri chátrajúcich pamiatkach ako sú napríklad hoteli Slovan a Lipa upriamil moderátor debaty Jozef Malík z OZ Pro Civitate – Spoločne pre Piešťany pozornosť najprv na príklad pozitívneho úsilia zo strany súkromného vlastníka. Autori rekonštrukcie bývalej elektrárne na Staničnej ulici Michal Ganobjak a Vladimír Hain predstavili odvážny projekt, ktorý už pred dokončením zbiera ocenenia po celom svete.

Reklama

Nádej na lepšiu budúcnosť má aj Kolonádový most. Žiadosť o finančné prostriedky na jeho opravu je tesne pred dokončením, informovala Denisa Bartošová. Ak sa samospráve podarí získať peniaze z európskych fondov, táto pamiatka bude vyzerať oveľa lepšie už koncom budúceho roka.

Ostatné architektonické skvosty však v dohľadnom čase taká svetlá budúcnosť nečaká. Na diskusiu boli pozvaní aj vlastníci dvoch najviac ohrozených pamiatok – hotelov Slovan (Kúpele Piešťany) a Lipa (Relax Club). Zástupca majiteľa druhej menovanej pamiatky Roman Ruhig poskytol Jozefovi Malíkovi stanovisko deň po diskusii: „Uviedol, že ich zámer platí a hotel určite nechcú predať. Doteraz robili podzemné garáže a zabezpečili susedné múry, aby nepadli. Keďže sú to veľké náklady, trvá to tak dlho. Tento rok chcú spraviť základovú dosku a ich prianie je, aby do budúceho roka bola hotová hrubá stavba. Budú sa snažiť využiť čo najviac materiálu, ktorý tam bol, vzhľadom na to, že je to podmienkou pamiatkárov.“

„Aby sa čokoľvek podarilo, musia byť splnené tri podmienky: môcť, chcieť a vedieť,“ citoval ďalší účastník diskusie Ľubomír Mrňa českého intelektuála Vladislava Vančuru a dodal: „Som presvedčený, že zákony nie sú zlé, len s nimi zle zaobchádzame – nevyužívame ich alebo ich zneužívame.“

Podľa mestskej architektky Jany Vitkovej sledujú stav pamiatok pamiatkové úrady. Mesto podľa jej slov zasiela vlastníkom chátrajúcich budov upozornenie vtedy, keď môže prísť k ohrozeniu okoloidúcich. Technický stav pamiatok však má právo sledovať iba pamiatkový úrad.

Diskusia sa dotkla aj problémov s revitalizáciou bývalého amfiteátra a prírodného kina. Riaditeľ Balneologické múze Vladimír Krupa hovoril aj o najstaršej architektonickej pamiatke – pozostatkoch Kláštora johanitov, ktorý napriek jeho významu Piešťanci takmer nepoznajú.

Ak vás téma ochrany pamiatok zaujíma, záznam z diskusie si môžete pozrieť na tejto adrese.

Text a foto: Martin Palkovič

Populárne články