Connect with us

Aktuality

Budú pri poliklinike nové kúpele?

Published

on

Reklama

Rodina Zemekovcov, ktorá stojí za zámerom výstavby akvaparku pri poliklinike, pred tromi rokmi na tlačovej konferencii s primátorom Milošom Tamajkom informovala o svojich plánoch. Odznela vtedy informácia, že ak sa podarí vyriešiť stavebné povolenia a legislatívne kroky potrebné k čerpaniu termálnej vody, mohol by stáť do dvanástich mesiacov. Uplynuli tri roky a spoločnosť Z – group a. s., ktorá patrí do portfólia rodiny Zemekovcov, požiadala o vyjadrenia k zámeru Novostavby termálneho bazénu a hotela THERME PARK Piešťany. Okresný úrad v Piešťanoch následne začal správne konanie vo veci posudzovania predpokladaných vplyvov na životné prostredie. Aktuálne sa tak k zámeru môže vyjadriť aj verejnosť.

Podľa včera (16.5.) zverejneného zámeru pre zisťovacie konanie spoločnosť mieni na pozemkoch pri poliklinike o výmere 62 430 m2 vybudovať Therme park – areál s vnútornými a vonkajšími bazénmi, wellness hotelom a vonkajším 50 m plaveckým bazénom. Navrhnuté sú dva štvorpodlažné čiastočne podpivničené objekty, jeden objekt vnútorných bazénov pre zimnú i letnú prevádzku a druhý wellness hotel s vlastným termálnym bazénom.

Reklama

V zverejnenom dokumente sa nehovorí o akvaparku, ale o termálnom parku. Keď sa pozorný čitateľ pozrie lepšie na zverejnené štúdie v roku 2015 už na nich bolo napísané „Návrh termálního koupalište Piešťany.“ 

Štúdia z roku 2015

Výstavba sa predpokladá v dvoch etapách, najskôr bazénovej časti, potom hotelovej. Veľkosť podlahovej plochy má byť cez 31- tisíc metrov štvorcových. Vnútorných bazénov má byť 9 plus dva vo wellness časti a vonkajšie majú byť štyri. Pre realizáciu navrhovaných zámerov má byť k dispozícii 498 parkovacích miest, z toho 22 pre zdravotne postihnutých. Wellness hotel predpokladá kapacitu 100 až 150 lôžok vrátane apartmánov. Plánovaná kapacita thermal parku je 1000  návštevníkov v zimnom období, 2200 v letnom za deň. 

Reklama

Dokončenie prvej etapy v zmysle predloženého zámeru odhaduje investor na apríl 2020 a druhú plánuje dokončiť do novembra 2022. 

Zdrojom termálne vody má byť geotermálny vrt GTP – 1, ktorý spoločnosť realizovala a zachytil termálnu vodu z tektonických jednotiek tatrika a fatrika vodu „piešťanského typu“, ktorá je identická s vodami prírodných liečivých zdrojov v Piešťanoch. Využiteľné množstvo vody stanovené po skúškach je podľa zámeru 1,5 l/s, pričom jej teplota je 61,4 stupňa Celzia.

 

Verejnosť môže doručiť svoje písomné stanovisko k zámeru príslušnému orgánu do 21 dní od zverejnenia zámeru na webovom sídle ministerstva alebo od zverejnenia oznámenia. Písomné stanovisko sa považuje za doručené, aj keď bolo v určenej lehote doručené dotknutej obci.

-th- Zdroj: Zisťovacie konanie Novostavba termálneho bazéna a hotela Thermae Park Piešťany Vizualizácie: Z-group

Populárne články