Connect with us

Aktuality

Aktivity smerujúce k vybudovaniu cyklotrasy z Vrbového do Piešťan pokračujú

Published

on

Reklama

Aktivity, ktoré vyvíjajú mestá a obce na území samospráv, kde by sa mala realizovať výstavba cyklotrasy z Vrbového cez Trebatice a Krakovany do Piešťan pokračujú. Pamiatkový úrad Slovenskej republiky zamietol koncom januára žiadosť o zapísanie železničnej trate Piešťany – Vrbové medzi národné kultúrne pamiatky. Najdôležitejším krokom k samotnej realizácii bude podľa slov starostu obce Trebatice Juraja Vala zabezpečenie prevodu železnice do vlastníctva miest a obcí na území, na ktorých sa nachádza. Financovanie výstavby cyklotrasy má byť zabezpečené z prostriedkov Integrovaného regionálneho operačného programu, teda zo zdrojov Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

DSCF0561

Reklama

„Potom ako Pamiatkový úrad Slovenskej republiky nezapísal železnicu medzi národné kultúrne pamiatky, prebehli viaceré rokovania na Trnavskom samosprávnom kraji na úrovni starostov a riaditeľa sekcie Regionálneho rozvoja TTSK. Cieľom rokovaní bolo získať informácie o možnej súčinnosti TTSK pri prevode železnice do vlastníctva TTSK, respektíve miest a obcí, ako aj o možnosti financovania výstavby cyklotrasy z IROP-ky, keďže finančné prostriedky z toho operačného programu pôjdu práve cez túto sekciu TTSK. Jej riaditeľ Marek Turanský vyjadril názor, že táto cyklotrasa by mohla byť vzorovým modelom oprávnenosti financovania výstavby z Integrovaného regionálneho operačného programu, keďže spĺňa všetky základné požiadavky (bezpečná, ekologická doprava za prácou). Takže, pokiaľ by sme boli v čase výzvy pripravení, je stanovený vysoký predpoklad financovateľnosti projektu,“ napísal nám o posune v projekte cyklotrasy starosta obce Trebatice Juraj Valo.

Podľa informácií ministerstva dopravy z októbra minulého roku je celková hodnota majetku trate 2 343 051 eur, z ktorej 1 868 051 eur je hodnota pozemkov. Ministerstvo dopravy posielalo Mestu Piešťany informáciu, aké by boli náklady na prípadné znesenie, teda odstránenie trate. Cena odhadovaná štátnymi orgánmi je 401 500 eur. Štúdia realizovateľnosti, ktorá bola vypracovaná vlani pre mestá a obce spoločnosťou Pro Via hovorí, že odstránenie trate by nestálo ani 200-tisíc. Toto číslo železničiari spochybňujú.

Reklama

Obce Trebatice a Krakovany realizovali vstup do Klastra cestovného ruchu Trnavského samosprávneho kraja. O tejto možnosti uvažuje podľa vyjadrenia Juraja Vala i Mesto Vrbové, mesto Piešťany má zastúpenie prostredníctvom Rezortu Piešťany. Klaster cestovného ruchu vyvíja aktivity v oblasti cestovného ruchu, ktoré súvisia s rozvojom využitia potenciálu kraja vo vzťahu k návštevníkom, ale aj obyvateľom regiónu.

-lt/Foto: archív-

Populárne články