Connect with us

Rozhovory

Fotí blesky v plnej paráde

Published

on

Reklama

Búrky a k nim patriace blesky nám už tento rok ukázali svoju silu. Väčšina ľudí sa pri nich schová do bezpečia domova, ale sú aj takí, čo ich vyslovene lovia. Ďalej sú ľudia, ktorí sa snažia zachytiť ich krásu. Medzi nich patrí i študent tretieho ročníka  Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Piešťanoch Martin Hesko. Podľa výberu školy je jasné, že k elektrine a tým aj k bleskom musí mať kladný vzťah. Medzi jeho veľké záľuby patrí príroda a fotolov. Martin na lov zvierat namiesto pušky používa spúšť fotoaparátu a na ten správny záber vydrží čakať aj hodiny, či dni. Nech sa páči, prečítajte si rozhovor o tom ako sa k foteniu búrok dostal a pozrite si zaujímavé zábery.

Ako dlho sa zaoberáš sa fotografovaním bleskov?
[singlepic id=31955 w=320 h=240 float=left]Bleskom som sa začal prvý krát venovať vlani začiatkom mája, keď prišla v tom roku prvá búrka. Chcel som si okrem fotenia divej prírody skúsiť aj tento druh fotografie a veľmi sa mi zapáčil. Celé minulé leto som fotil blesky len z balkóna alebo z okna nášho rodinného domu. Postupom času, ako som tak pozeral na tie fotky, v niečom sa mi nepáčili, a tak som sa už na jeseň rozhodol, že nasledujúce leto musím zmeniť miesto fotenia. Prvá búrka, na ktorú som mal čas v tomto roku bola 21. júna a ako som už spomínal, nechcel som ju fotiť z okna, tak som sa o 23:00 vybral do dediny k nášmu jazeru, pri ktorom som pobudol hodinu a pol až kým nezačalo liať.

Reklama

Kde a kedy sa blesky najlepšie fotia?
[singlepic id=31953 w=320 h=240 float=right]Blesky sa podľa mňa fotia najlepšie na miestach so širokým výhľadom, čo najďalej od umelého osvetlenia niekde blízko v popredí (tam som minulý rok robil chybu, keďže som mal stĺp pár metrov pred objektívom :-) ). Najlepšie sa fotí za tmy, keď sa búrka točí okolo miesta odkiaľ fotím a postupom času prejde rovno na mňa. Za tmy môžeme používať expozičné časy aj okolo 2 minút (podľa toho aký „spodok“ fotografie máme napr. mesto, stromy, les, atď.) Dá sa fotiť aj cez deň, ale keďže blesky sa fotia s dlhými časmi, tak je lepšie použiť nejaký ND filter, alebo polarizačný CPL na predĺženie času a mali sme väčšiu šancu na zachytenie toho krátkeho okamihu.

Patríš medzi stormchaeserov, ktorí búrky vyhľadávajú alebo ich fotíš iba náhodne?
Pokiaľ som sa na PNkách nedočítal kto sú to stormchaeseri, ani som nevedel, že niekto, alebo niečo také existuje. Búrky fotím len keď idú okolo môjho bydliska a mám čas a možnosť za nimi niekde vyraziť.

Reklama

 Ako fotiť blesky? Aké by mal mať fotograf vybavenie a ako fotoaparát správne nastaviť?
[singlepic id=31950 w=320 h=240 float=left]Blesky sa dajú fotiť aj s lepším kompaktom, na ktorom idú nastaviť expozičné hodnoty čas, clona a iso. Výhodou je ak má človek dostupnú DSLR zrkadlovku s nejakým širokým objektívom (napr. 18-55). Dôležitou pomôckou je statív, bez ktorého sa blesky fotia veľmi ťažko.
Ako som už spomínal, blesky sa fotia za tmy s dlhými expozičnými časmi. Ak máme k dispozícii káblovú spúšť, určite by sme ju mali použiť, ale ak nie, stačí nám aj 2s samospúšť, ale za tie dve sekundy môže udrieť najkrajší blesk z celej búrky. Clonu nastavíme na f8 – f13, iso na najnižšie hodnoty 100 – 200 a expozičný čas nastavíme podľa osvetlenia scény.

Nezdá sa ti tento koníček nebezpečný?
Nebezpečný je vtedy, ak o bleskoch nemáme nič naštudované a nevieme čoho sú schopné. Blesky je vhodné fotiť kým sú vo vačšej vzdialenosti, ak sa búrka priblíži je lepšie sa schovať. Pozor železný statív funguje ako bleskozvod, a preto by sme sa mali v búrke vyvarovať vyvýšeným a otvoreným plochám. Pri fotení by sme mali mať mobil vypnutý, alebo aspoň v leteckom režime. Najbezpečnejšie sa fotí z auta, keďže auto funguje ako tzv. Faradayova klietka – uzemní blesk, ale aj to má svoje výnimky. Pri fotení z auta človek stráca hlavne komfort pri fotografovaní a možnosť zvolenia správneho a vyhovujúceho uhla záberu.

[nggallery id=1762]

Foto: Martin Hesko

Populárne články