Martin Hesko – fotolovec divých zvierat

Martin Hesko – fotolovec divých zvierat

3
ZDIELAŤ
REKLAMA

Študent Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej Martin Hesko (17) z Červeníka trávi všetky voľné chvíle na prechádzkach v lese. Jeho záľubou je loviť divé zvieratá na kartu svojho fotoaparátu. Ako sám hovorí, súčasťou výbavy fotografa voľne žijúcich zvierat musí byť najmä trpezlivosť.

Aké boli tvoje fotografické začiatky?

REKLAMA

Začínal som pred troma rokmi prechádzkami v lese, neďaleko našej obce. Spočiatku som chodil sám, ale nedalo mi o tú krásu sa s niekým nepodeliť. Začal som rozmýšľať, akým spôsobom by sa to dalo zrealizovať. Hneď prvá mi napadla fotografia a tu ma to prvýkrát „koplo“. Začal som s kompaktným fotoaparátom typu „ultrazoom“ zachytávať v lese všetko živé i neživé. Snažil som sa k zvieratám priblížiť na čo najkratšiu vzdialenosť a zachytiť ich v tom správnom okamihu.

Každého fotografa baví niečo iné, čo si si vybral ty a prečo?

Nepohrdnem žiadnym žánrom fotografie, rád si vyskúšam všetko, ale najviac ma oslovilo fotografovanie živej prírody, pretože ma fascinuje život voľne žijúcich zvierat. Rád spoznávam ich zvyky, chodníčky a každodenný život, a preto sa snažím s nimi tráviť čo najviac svojho voľného času.

Čo je pri fotografovaní živej prírody dôležité?

Pri fotografovaní živej prírody platia určité nepísané pravidlá a myslím, že hlavné z nich je rešpektovať zákony prírody (napr. čas párenia alebo hniezdenia vtákov).

Ak chceme byť na fotolove úspešný, treba poznať zvyky zvierat v danej oblasti a nevyhnutné je aj dobré maskovanie a vietor.

Je to o technike alebo trpezlivosti?

Skôr si myslím, že je to hlavne o tej trpezlivosti. Často sa mi stáva, že z fotolovu nesiem domov prázdnu kartu, a potom mi stačí jeden víkend a nestačím pamäťové karty vymieňať. Dobrá technika je až druhoradá, ale pri fotení v prírode určite potrebná. Objektívy sú väčšinou veľké, ťažké a finančne dosť nákladné. Na objektív, ktorý mám momentálne vo výbave, som šetril 1,5 roka. Týmto ďakujem aj mojim rodičom a známym, že ma v mojej záľube podporujú a pomáhajú mi.

Čo všetko musíš o zvieratách vedieť?

O zvieratách, ktoré sa chystám fotiť si musím naštudovať všetko. Najprv z internetu a kníh, a potom v samotnej voľnej prírode. Napríklad líšku, ktorú som odfotil toto leto, som sledoval asi 2 týždne, ale stále sa mi nedarilo priblížiť sa na vhodnú vzdialenosť, až v jedno letné ráno si to namierila priamo ku mne a to bol ten okamih, vďaka ktorému mám túto fotku a pritom naše stretnutie trvalo len pár sekúnd.

Platí, že čím má fotograf viac vedomostí o zvieratách tým lepšie fotky?

Niekedy áno, niekedy nie. Niekedy je to len náhoda a šťastie, že sa niečo podarí a niekedy si treba zver dôkladne odpozorovať. Napríklad na zajaca nikdy nečakám, väčšinou ma príde pozrieť sám od seba :)

Čo je pri fotení tvojím hlavným cieľom?

Mojim cieľom je vyťažiť so stretnutia so zvieraťom, čo najlepší záber s dobrým svetlom, pozadím a keď sa podarí aj akciou. Do každej fotografie sa snažím dať niečo svoje.

Chcel by si sa fotografiou aj živiť?

Bojím sa, že ak by som sa fotografiou chcel živiť, už by to nebola pre mňa tá radosť a zábava pri fotení akú mám z toho teraz, keď som len amatér. Ale z času na čas by som sa nejakej menšej odmene určite potešil.

Čo je tvoj najväčší fotografický úlovok?

Môj najväčší fotografický úlovok je momentálne líška a včelárik zlatý z tohto leta. Tento úžasný vtáčí druh som dúfal, že raz odfotím, no netušil som, že to bude tak skoro. Hlavné ĎAKUJEM patrí kamarátovi – fotografovi Matúšovi, ktorý sa so mnou podelil o to nádherné miesto, bez ktorého by tieto fotky možno nikdy nevznikli.

Kde a čo konkrétne by si najradšej fotil. A aký tvoj fotografický sen?

Najradšej by som fotil v našich Tatrách. Mojim snom je odfotiť voľne žijúceho medveďa a rysa. Nebude to ľahké, pretože stretnúť sa s týmito zvieratami na krátku vzdialenosť a hlavne s rysom, je veľmi náročné, ale určite by som chcel do tej malej skupinky, ktorá sa s ním stretla, patriť aj ja.

Kde prezentuješ svoju tvorbu?

Svoju tvorbu prezentujem hlavne na mojej webovej stránke www.heskophoto.xf.cz ale aj na rôznych foto – stránkach ako napr. www.wildlifefotoforum.cz, www.ephoto.sk, www.fotoaparat.cz alebo www.photoserver.eu. Práve tieto web stránky ma posunuli a posúvajú ďalej, pretože ľudia, ktorí fotia prírodu dlhšie ako ja, mi pomáhajú porozumieť určitým zákonom prírody a pravidlám fotografie. Najnovšie sa chystám nejaké články publikovať aj na PNkách vo svojom blogu, ktorý tu pripravujem.

(mp)

REKLAMA

3 KOMENTÁRE/OV

NAPÍSAŤ KOMENTÁR