Connect with us

Koktail

Denné motýle sú poslami jari

Published

on

Reklama

Po dlhej a chladnej zime netrpezlivo čakáme na teplé jarné lúče. Pri potulkách prebúdzajúcou sa prírodou, keď ešte prevládajú šedivé farby uschnutej trávy, opadaných listov a holých stromov, poteší nás každý živočích, ktorého si všimneme.

[singlepic id=11587 w=320 h=240 float=left]V marci počas slnečných dní, zriedkavo v teplých rokoch už koncom februára, pozorujeme prvé „denné“ motýle( Rhopalocera). Sú to prezimované babôčky, známe i laikom. Na slnkom ožiarených miestach, na okraji lesov, v dolinách popri potokoch, lesných cestách, ale aj blízko záhrad môžeme vidieť babôčku pávookú (Inachis io), pŕhľavovú (Aglais urticae), zubatokrídlu (Polygonia c-album), brestovú (Nymphalis polychloros) a osikovú (N.antiopa). S obľubou sa s roztvorenými krídlami vyhrievajú na slnku na zemi , tráve, na kameňoch, alebo trepotavo miestami plachti vo lietajú okolo rozkvitnutých vŕb, osík. Cucajú na poranených [singlepic id=11591 w=320 h=240 float=right]stromoch, na podbeľoch. Kvitnúcich rastlín je ešte málo. Neskôr lietajú babôčka admirálska(Vanessa atalanta) a bodliaková (V.cardui). Všetky u nás žijúce babôčky prezimujú okrem babôčky sieťkovanej (Araschnia levana). Babôčky po vyrušení a krátkom lete sa obyčajne vracajú na pôvodné miesto. Pozornosti neutečie neúnavný letec žltáčik rešetliakový (Gonepteryx rhamni), ktorý tiež prezimuje. Dospelí jedinci– imága, ktoré prezimujú, žijú najdlhšie od jesene do jari. Samičky týchto motýľov nikdy nechytáme, pretože zabezpečujú reprodukciu druhu. V podhorských a horských oblastiach som niekedy pozoroval babôčky vyhrievajúce sa na zemi neďaleko topiaceho sa snehu.

Reklama

[singlepic id=11589 w=320 h=240 float=left]Skutočná jar nastáva až keď sa zazelená vegetácia a vo vzduchu to vonia, všade bzučí a lieta. V nížinách a pahorkatinách sa začiatkom apríla začínajú objavovať čerstvé na jar vyliahnuté motýle ako napríklad mlynárik žeruchový (Anthocharis cardamines), repkový (Pieris napi), repový (P. rapae), hrachorový (Leptidea sinapis) a iné.

[singlepic id=11592 w=320 h=240 float=right]Na lesnej ceste v tôni, kde presvitá slnko, zbadáme preletieť hnedého očkáňa pýrového (Pararge aegeria). Na teplých a suchých stráňach modráčika rozchodníkového (Scolitantides orion) a drobné nenápadné súmračníky, hrdzavohnedého perlovca malého (Issoria lathonia) na spodnej strane zadných krídel s veľkými perleťovo bielymi škvrnami. V okolí rozkvitnutých trnkových a hlohových medzí lietajú „ozdoby jari“ vidlochvosty – feniklový (Papilio machaon) a ovocný (Iphiclides podalirius) so svojimi „ostrohmi“, ale aj malý modráčik krušinový (Celastrina argiolus). To neústupne nastupuje jar a začiatkom mája je už v plnej kráse.

Reklama

[nggallery id=589]

Text a foto: Roman Tibenský

Populárne články