Connect with us

Komunálne voľby 2010

Mestská polícia predviedla počas moratória dve osoby, ktoré roznášali letáky s názvom „Názor občana“

Published

on

Reklama

Mestská volebná komisia v Piešťanoch evidovala v sobotu 27. novembra 2010 jednu ústnu sťažnosť a jednu mailovú, na porušenie volebného moratória pri roznášaní letáku Názor občana, ktorý si Piešťanci našli v schránkach od stredy 24. do piatku 26. novembra. Podľa slov jej predsedu Dalibora Kuciaňa ani jednu sťažnosť neobdržali v písomnej forme, takže sa komisia žiadnym podaním na tento leták nezaoberala. V súvislosti s distribúciou letáku predviedla piešťanská mestská polícia na svoju stanicu v piatok 26. novembra dvoch študentov.

„V piatok 26. novembra 2010 bola o 14.40 hod. na základe oznámenia občanov bývajúcich na Teplickej ulici, vyslaná hliadka na preverenie oznamu, že sa údajne na sídlisku pohybujú dve osoby, ktoré roznášajú po poštových schránkach propagačné letáky ku komunálnym voľbám. Týmto sa mali dopustiť   porušenia  zákona o voľbách  do orgánov samosprávy obcí, nerešpektovaním volebného moratória. Hliadka na uvedenom mieste spozorovala dve osoby, ktoré skutočne rozdávali letáky po bytových domoch. Na základe tejto skutočnosti ich hliadka, aby podali vysvetlenie k uvedenej udalosti  v zmysle zákona o obecnej polícii. Šetrením hliadky bolo zistené, že osoby rozdávali letáky v  blízkosti  okrskovej volebnej miestnosti Rozmarín na Teplickej ulici a kampaň bola mierená proti jednému kandidátovi na primátora,  čo môže byť posúdené podľa  zákona o voľbách do orgánov samosprávy obcí počas volebného moratória za porušenie tohto zákona,“ hovorí náčelník Mestskej polície v Piešťanoch Marcel Mihalik. Keďže však podľa neho nie je mestská polícia oprávnená v danej veci konať, predložila túto skutočnosť v zmysle zákona Obvodnému oddeleniu policajného zboru v Piešťanoch  na doriešenie. Podľa vyjadrenia Ľuboša Homolu, hovorcu Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave, vo štvrtok 2. decembra popoludní, odvodné oddelenie v Piešťanoch ešte nedisponovalo materiálom, ktorý mu mala postúpiť mestská polícia.

Reklama

Autorom štvorstránky Názor občana je na nej podpísaný Emil Hubinák, ktorý na našu otázku odpovedal, že si myslí, že v tomto prípade nešlo o porušenie volebného moratória. „Distribuovalo sa 10-tisíc kusov. Začalo sa v stredu dopoludnia a myslel som, že do večera sa takýto malý počet roznesie. Proste som sa pomýlil. Žiadny špeciálny zámer distribúcie počas moratória neexistoval. Je možné, že sa štvorstránka distribuovala aj neskôr – teda počas volebného moratória. To ma mrzí – lebo to dáva vietor do plachiet tým, čo obsah prekryjú formou,… a teda predmetom diskusie sa nestanú informácie a fakty tam opísané, ale či bolo alebo nebolo porušené volebné moratórium, mimochodom porušené každým jedným kandidátom,“ vysvetľuje Emil Hubinák.

Autor v úvode letáku píše: „Prečo je nutné ísť voliť a prečo to chce ZMENU v osobe Primátora. Voliť je nutné preto, lebo len keď zvolíme, môžeme spravodlivo nadávať, či už na toho, koho sme zvolili, alebo na toho, koho sme nevolili. Je jednoduché „vyzuť sa“ z volieb a neísť voliť s myšlienkou „aj tak sa nič nezmení“… Slabá účasť, žiaľbohu, mnohých dnešných politikov teší. Netešte ich toľko – a trochu ich prekvapte! Inak prekvapia oni Vás… a potom je škoda plakať nad rozliatym mliekom alebo „tárať“ pri pive či minerálke. Ak si myslíte, že v Piešťanoch je všetko fajn, tak zrejme nechodíte do Trnavy, Trenčína alebo iných zrovnateľných destinácií. To, čo je u nás stavba dvoch volebných období, stojí u susedov už roky a v násobne väčších rozmeroch. A je mi ľúto, že musím písať kriticky. Ďaleko radšej by som písal pozitívne.“ Ďalej si autor položil niekoľko otázok na adresu primátora Rema Cicutta, mesta, mestskej polície, či jej náčelníka.

Reklama

Podľa jeho slov chcel v rozhodnom čase upozorniť na fakty a realitu, akou je stavba hotela v Mestskom parku, ktorý je Národnou kultúrnou pamiatkou, podpísaná Remom Cicuttom, zbytočný výrub stromov v mestskom parku, či nedodržiavanie dopravných predpisov a značiek v lokalite Mestského parku a na jeho skúsenosti s riešením týchto skutočností kompetentnými, čo doložil fotografiami a fotokópiou listu na Okresný dopravný inšpektorát v Trnave. Na našu otázku, čo si o celej situácii v myslí po voľbách, odpovedal: „Na obsahu letáku trvám a verím, že sa buď zmení postoj primátora Rema k daným témam, alebo postoj ľudí k danému primátorovi. No nebudú to 3 dni, ale budú to 4 roky. Veď na Slovensku všetko tak beží.“

Autor: ht

[nggallery id=328]

Leták vo väčšom rozlíšení:

Strana 1, Strana 2, Strana 3, Strana 4

Populárne články