Aktuality

Silní muži bojovali so závažiami i horúčavou

Po sérii kôl Slovenského pohára silných mužov, ktorý toho roku nesie názov Xfit cup, keď sa postupne v júni predstavili v Púchove a Trenčianskych Tepliciach, sa strongmani presunuli do Piešťan. Podujatiami nabitý mesiac pre amatérov, tak ukončilo štvrté kolo Xfit cup-u.

„Práve veľa akcií spôsobilo, že na štart sa postavilo iba osem pretekárov, nakoľko viacerých sužujú zranenia. Veríme však, že do najbližšieho kola, ktoré bude na konci júla v Kežmarku, sa dajú siláci dokopy a prídu opäť v hojnom počte! Krásne slnečné počasie a päť testov sily, bolo pripravených na Námestí slobody aj napriek tomu, že ortuť teplomera sa šplhala cez 30°C,“ informovali organizátori.

„Behacia“ disciplína na úvod potrápila viacerých borcov, mnohí sa hnali za výkonom až popadali. Najlepšie si s podmienkami poradil Hanák, ktorý chcel po víťaznom Prešove zopakovať prvenstvo aj v Piešťanoch. Za ním skončil jeho úhlavný prenasledovateľ tohto roku, Arnold Ferencz, tretie miesto si pripísal Zelezka.

Práve nováčik a objav sezóny Patrik Zelezka, bude reprezentovať Slovensko a Slovenskú asociáciu silných mužov už 23. júna v Litoveli! Jeden z najťažších (ak nie najťažší) pretek v kategórii do 105 kilogramov preverí jeho trénovanosť. Pripravuje sa naň už viac ako dva mesiace. Svetovú Grand prix v asociácii Ultimate strongman organizuje najsilnejší v strednej váhe, Jirko Tkadlčík.

V ďalšom teste nasledovalo dvíhanie nápravy o váhe 125 kíl. Táto náprava s totožnou hmotnosťou bola po prvýkrát v minulom roku na Česko – Slovenskom pohári a dvihli ju tam iba dvaja siláci (Zlatner a Lang). Výkony silákov však majú stúpajúcu tendenciu a okrem jednoho nováčika súkolie zodviol každý! Najviac Zelezka /5x/, za ním skončil Ferencz /3x/ a Hanák /2x/.

Prenášanie superyoku, čiže jarma na chrbte s váhou 350 kíl nasledovalo v strede preteku. Po nezdarených úvodných disciplínach sa predviedol Blažíček, ktorý sa postupne dostával do popredia bodovania. Druhé miesto si opäť pripísal Ferencz a tretie Hanák.

Mrtvé ťahy s osobným automobilom, ktoré zabezpečila spoločnosť ARAVER Piešťany boli ako predposledná skúška na zaplnenom Námestí slobody. Najviac zdvihov /9x/ predviedol Galbo s Hanákom, o jeden zaostali Babkovič a Blažíček /8x/, sedem zdvihov spravil Kollár, ktorý súperil aj s drobným zranením nohy, ktoré si privodil v prvej disciplíne.

Záver patril priťahovaniu kamióna, ktoré vyhral Denis Hanák. Práve víťaznou disciplínou potvrdil aj celkové prvenstvo na preteku v Piešťanoch. Po dvoch druhých miestach /Púchov, Trenčianske Teplice/ tak získal opäť zlatú medailu  a je zatiaľ lídrom bodovania Xfit cupu 2019!

Druhý v priťahovaní skončil Tomáš Blažíček, ktorému druhý najvyšší bodový zisk stačil na bronzovú medailu. Ide vôbec o jeho prvú medailu v Slovenskom pohári! Striebro si z kúpeľných Piešťan odniesol Ferencz Arnold a zostal tak v boji o profi kartu!

Výsledky: 1.Denis Hanák 35,5b, 2.Arnold Ferencz 29b, 3.Tomáš Blažíček 27b, 4.Patrik Zelezka 25b, 5.Tomáš Galbo 24,5b, 6.Rado Kollár 19b, 7.Mário Babkovič 17b, 8.Tomáš Pavlech 3b

TS/red Foto: Eduard Budke