Connect with us

Samospráva

Bývalá škola požiera peniaze, chcú ju zbúrať

Published

on

Reklama
Reklama

Budova niekdajšej základnej školy na sídlisku Adam Trajan roky chátra. Radnica za jej stráženie platí 1000 eur mesačne a hľadá niekoho, kto ju zadarmo zbúra.

[singlepic id=20031 w=320 h=240 float=left]Po zatvorení to malo byť zariadenie pre seniorov a domov sociálnych služieb. Neskôr ponúkli objekt na predaj za 1 380 000 eur podľa znaleckého posudku , potom za najvyššiu ponúknutú sumu. Prihlásil sa iba jeden záujemca s ponukou 30 000 eur. Poslanci ju na septembrovom rokovaní odmietli.

Zároveň prezentovali vlastné návrhy, čo s objektom urobiť. Jozef Beňačka chcel, aby bol publikovaný inzerát s ponukou prenájmu objektu na charitatívne účely za symbolickú sumu. Väčšina jeho kolegov to odmietla s tým, že dobročinné organizácie si aj tak nebudú môcť dovoliť rozsiahlu budovu opraviť. „Hľadajme riešenia, ako niečo urobiť a nie ako niečo neurobiť,“ argumentoval J. Beňačka a pokračoval: „Už keď tá budova stojí neviemkoľko rokov neobsadená, tak už tých pár mesiacov nás nezabije ani tá strážna služba k tomu.“

[singlepic id=20029 w=320 h=240 float=right]Nakoniec zvíťazil návrh Márie Beňovej ponúknuť nehnuteľnosť prostredníctvom inzerátu na zbúranie za odvoz materiálu a voľný pozemok ponechať ako rezervu. „Sú určite skupiny ľudí, ktorí robia takéto búracie práce a materiál si odvážajú do iných lokalít,“ povedala M. Beňová.

Reklama

Počas prerokovania tohto návrhu zaznelo, že budova čerpá ročne z mestského rozpočtu viac než 12 000 eur. Hlavný kontrolór mesta Peter Konečný túto informáciu potvrdil: „Ochranu objektu v nočných hodinách zmluvne zabezpečuje strážna služba ŽOS Bezpečnosť, s.r.o., za ktorej strážne služby hradíme mesačne viac ako 1000 € s DPH (vždy v závislosti od počtu hodín v mesiaci).“ Podľa jeho slov budova nie je zabezpečená žiadnym monitorovacím systémom.

Vedúci strážnej služby ŽOS Bezpečnosť povedal, že ich pracovníci sú na mieste v noci od 22.00 do 5.00 h: „Strážia v okolí školy aj vo vnútri, ale nemajú žiadnu vyhradenú miestnosť, v ktorej by boli.“ Ďalej dodal, že cez deň zabezpečuje ochranu objektu mestská polícia.

Autor: mp

 

Populárne články