Úvod Koktail Meteorologický unikát sa nachádza neďaleko Piešťan

Meteorologický unikát sa nachádza neďaleko Piešťan

REKLAMA
Dompek Pizza 2021

Neďaleko Piešťan pri elektrárni Jaslovské Bohunice sa nachádza jeden zo svetových unikátov. Meteorologická veža, ktorá bola postavená v rokoch 1984 až 1986, aj vďaka iniciatíve vtedajšieho riaditeľa Slovenského hydrometeorologického ústavu Štefana Škulca, je vybavená stožiarom s výškou 212,5 metra WonderBoy. Na svete existuje len pár fungujúcich kusov podobného druhu a v rámci Slovenska sa stavba tiež zaraďuje k najvyšším. Okrem jedinečných údajov, získaných na viacerých stupňoch veže, sa na nej nachádzajú aj vysielače a pridanou hodnotou je aj fascinujúci výhľad do ďalekého okolia surface 3 복구 이미지 다운로드.

IMG_2478_resize

REKLAMA
Buenos pizza  burger
PN Taxi

Meteorologická veža s výškou 212,5 metra má na svojom vrchole 9 metrovú anténu rt jar. Čo sa týka výšky, predbehli ju na Slovensku len vysielač Dubník, Laskomer a Suchá hora, či komíny Dusla Šaľa a elektrárne v Novákoch. Vo svete sú už len tri alebo štyri podobne vysoké fungujúce veže Man of Mask. Jedna z nich je neďaleko v obci Košetice v Čechách, druhá sa nachádza v Holandsku, ďalšia podobná veža, ktorá už však momentálne slúži skôr ako atrakcia, je v Ruskom meste Omninsk. Meteorologická stavba pri Jaslovských Bohuniciach hrá však prím, čo sa týka vybavenosti, veľkosti plošín, funkčných ramien, ktoré sa dajú vysunúť, a tiež merania v rôznych výškových hladinách veže 시크릿쥬쥬 11기 다운로드. Piešťany sú pri pohľade z vrchného poschodia relatívne ďaleko a zaujímavosťou je, že i keď sa nám zdajú byť na rovine, mierne stúpajú smerom k Považskému Inovcu 저벅가 다운로드.

IMG_2635_resize

„Veža bola vybudovaná v rámci prostriedkov určených na stavbu jadrovej elektrárne V2 v Jaslovských Bohuniciach a jej hlavným zmyslom je zabezpečovať meteorologické údaje potrebné pre elektráreň 혜화동 다운로드. Výškový profil 203,5 metra dokáže priniesť spoľahlivé dáta a v prípade havárie elektrárne by pomohla veža presne určiť pohyb vetra a oblasti, ktoré budú zasiahnuté,“ povedal o veži bývalý riaditeľ Slovenského hydrometeorologického ústavu a súčasný predseda Seniorského parlamentu v Piešťanoch, Štefan Škulec 지하철 앱 다운로드.

IMG_2658_resize

IMG_2735_resize

IMG_2747_resizeIMG_2750_resizeNa vrchol stavby sa dá pohodlne dostať vďaka špičkovému výťahu od spoločnosti Alimak s vlastným motorom, ktorý má umiestnené ovládacie prvky pod podlahou full Pinterest image. Výhľad z vrchného poschodia do rovinatého okolia je naozaj nádherný. Na vežu nás vyviezol Milan Krajčovič, ktorý zostal z niekdajšieho mnohočlenného tímu pracujúceho na meteorologickej stanici ako posledný Obit. V súčasnosti sa stará o chod z veľkej časti automatizovanej stanice, drobné údržby veže, meracích zariadení na nej a v jej okolí i o úpravu areálu.

IMG_2860_resize

IMG_2719_resize

„Mimoriadne cenné sú údaje zo spodných vrstiev atmosféry a veľmi presné merania, ktoré veža poskytuje. Po konštrukcii vedú doteraz veľké zväzky káblov z minulosti, ktoré boli potrebné pre vtedajšie zariadenia. Takisto v priľahlej budove boli zdvojené podlahy, nakoľko celý pôvodný riadiaci a vyhodnocovací systém zaberal v 80. rokoch dve veľké miestnosti a aj snímače boli oproti dnešku naozaj obrovské. Momentálne sa na veži nachádza veľmi moderný systém, ktorý dokáže fungovať vďaka jednému výkonnému počítaču a aj získané informácie sú omnoho presnejšie. Keď to zhrniem, veža je naozaj svetovým unikátom,“ dodal Štefan Škulec.

IMG_2842_resize

-lt-

 

REKLAMA