Connect with us

Koktail

Krakovany zdobia plody záhrad, oslavujú tam prichádzajúcu jeseň

Published

on

Reklama

Už deviata výstava pod názvom Slávnosť jesene sa uskutočnila 17. septembra pred Kultúrnym domom v Krakovanoch.

[singlepic id=19682 w=320 h=240 float=left]Pri vstupe osviežila návštevníkov sladká tekvica, ďalej ich čakali rôznorodé exponáty zo záhrad obyvateľov Mikroregiónu nad Holeškou, a ak boli trpezliví, dočkali sa aj gulášu. Ten pripravovalo šesť tímov na vlastných kotlíkoch a s tajnými prísadami. Iba jeden šéfkuchár nám prezradil, že pridáva do gulášu víno. O tom, kto uvaril najlepší guláš, rozhodla podvečer odborná porota.

Reklama

Ďalšou pochutinou boli tradičné kaše. Pripravili ich členky Miestnej skupiny Slovenského Červeného kríža v Krakovanoch. Na výber bola fazuľová, cícerová, šošovicová alebo hrachová kaša, všetky ochutené opraženou cibuľkou. „Je to pokrm naši starých rodičov, voľakedy boli ľudia chudobní, mäso jedli len výnimočne a silu im dodávali strukoviny. Šošovica, fazuľa a najmä cícer by sa mali opäť vrátiť do nášho bežného jedálnička,“ povedala jedna z členiek spolku.

[singlepic id=19707 w=320 h=240 float=right]Alegórie znázorňujúce postavičky ľudí, plastická mapa Mikroregiónu nad Holeškou, strašiaci z tekvíc a zvieratá vyrobené z prírodných materiálov zdobili okolie Kultúrneho domu v Krakovanoch aj tento rok. Okrem toho tu mohli plody zo svojich záhrad prezentovať všetci pestovatelia z Krakovian i blízkeho okolia. Preto si návštevníci výstavy prezreli na prvý pohľad veľmi chutné jablká, slivky, papriky i rajčiaky. Nechýbali ani zaváraniny a ďalšie pochúťky z komôr, rôzne druhy byliniek a dokonca ani izbové rastliny.

Reklama

[nggallery id=1082]

Text a foto: (mp)

Populárne články