Connect with us

Koktail

Si nula alebo béčko?

Published

on

Reklama

Poznáte svoju krvnú skupinu? Na túto zásadnú otázku mnoho z nás nevie odpoveď. Ak by ste ju spoznať chceli, stačí, že zájdete v  piatok 23. septembra v popoludňajších hodinách do Auparku v Piešťanoch. Zistia vám ju rýchlo a bezbolestne na mieste. A ešte k tomu dostanete aj náramok s vyznačením svojej krvnej skupiny.

[singlepic id=19579 w=320 h=240 float=left]Organizátormi aktivity sú zdravotná poisťovňa Dôvera a Slovenský Červený kríž. Oba subjekty spája spoločný internetový projekt – www.mojakrvnaskupina.sk. Ten je zameraný na vyhľadávanie darcov krvi prostredníctvom sociálnej siete Facebook.

Reklama

„Založili sme na Facebooku fanpage pre každú krvnú skupinu 0, A, B aj AB. Fanúšikovia týchto skupín si môžu vymieňať informácie o darovaní, môžu požiadať odborníka o radu v prípade zdravotného problému a môžu tu samozrejme zverejniť aj výzvu na darovanie krvi,“ hovorí o spoločnom projekte jeho manažérka Monika Laciková.

Každú takúto výzvu administrátor preverí, aby potvrdil jej pravdivosť. Tak sa už podarilo zverejniť výzvu a darovať krv pre dvojročné dievčatko v Univerzitnej nemocnici v Bratislave. A vďaka podobnej rýchlej reakcii sa podarila aj operácia osemročného chlapca, ktorému už dvakrát preložili termín zákroku pre nedostatok krvi. Darcovia vďaka Facebooku pomohli aj pacientkam, ktoré čakala výmena bedrového kĺbu.

Reklama

[singlepic id=19580 w=320 h=240 float=right]Krvné skupiny na Facebooku majú po polroku fungovania 17 tisíc fanúšikov. „Nápad zisťovať krvné skupiny v nákupných centrách bol nápadom našich fanúšikov. Upozornili nás na to, že ľudia vlastne túto dôležitú informáciu nepoznajú,“ dodáva M. Laciková.

Spoločná akcia zdravotnej poisťovne Dôvera a Slovenského Červeného kríža má za cieľ okrem zistenia krvnej skupiny informovať ľudí o darcovstve krvi. Súčasťou akcie je aj malý prieskum o tom, akí sú nositelia jednotlivých krvných skupín, čo preferujú v strave a aký životný štýl uprednostňujú. „Výsledky tohto unikátneho prieskumu po ukončení akcie zverejníme a budeme verejnosť informovať.

Dozvieme sa tak napríklad to, či „nulky“ naozaj obľubujú mäso alebo či majú „béčka“ skutočne takú dobrú obranu pred chorobami, ako sa píše na rôznych internetových fórach,“ uzatvára Monika Laciková. Projekt zisťovania krvných skupín je realizovaný v priebehu septembra v 13 mestách na Slovensku. Viac informácií sa dočítate tu.

(ts)

Populárne články