Connect with us

Koktail

Urbanex: Grand hotel Slovan

Published

on

Reklama

Urban exploration, v doslovnom preklade mestský prieskum, je prehliadka obvykle nedostupných objektov v meste. Sú to opustené a tajomné miesta, ktoré si okoloidúci bežne nevšímajú, prípadne sa im vyhýbajú. Cieľom urban explorerov je takéto miesta preskúmať, zdokumentovať a upozorniť na ne. Najpálčivejším problémom v centre Piešťan je hotel Slovan.

[singlepic id=19571 w=320 h=240 float=left]Niekedy dávno to bola najlukratívnejšia časť svetoznámeho kúpeľného mesta. Neďaleký Kolonádový most spájal luxusný hotel Slovan (predtým Royal) a okolité vily s Kúpeľným ostrovom a blízko to bolo aj do mestského parku. Preto je záhadou, prečo budovy priamo v centre Piešťan stále chátrajú.

Reklama

Slovan bol slávnostne otvorený v roku 1907. Dal ho postaviť budapeštiansky podnikateľ Adolf Rónai. Chcel konkurovať prosperujúcemu podniku rodiny Winterovcov. Rónai, podľa ktorého sa najprv hotel volal, sa však zadĺžil a luxusná stavba prešla do rúk budovateľov piešťanských kúpeľov.

[singlepic id=19551 w=320 h=240 float=right]Tí ho premenovali na Royal a až do roku 1912, kedy dokončili Thermiu, zostal najlepším hotelom v širokom okolí. Nechýbal mu výťah, elektrické osvetlenie, tančiareň, zimná záhrada ani originálne prepojenie jedálne s vonkajšou terasou. Už vtedy bolo jeho nevýhodou, že neposkytoval kúpeľné služby. V silnej konkurencii nových kúpeľných hotelov napriek tomu obstál aj po II. svetovej vojne, ale už s novým menom – Slovan.

Reklama

[singlepic id=19550 w=320 h=240 float=right]Konali sa tu plesy, tanečné zábavy aj koncerty klasickej hudby v rámci Piešťanského festivalu. Ľudia, ktorí mali to šťastie a zažili atmosféru tejto starosvetskej budovy, spomínajú, že aj začiatkom 80. rokov minulého storočia, tam bolo cítiť atmosféru zlatej éry Winterovcov.

Napriek zachovanému luxusu vyžadoval Slovan v roku 1985 rekonštrukciu, tá sa však neuskutočnila dodnes. Národnú kultúrnu pamiatku v súčasnosti chráni zákon, jej vlastník – Slovenské liečebné kúpele Piešťany ročne investujú 50 tisíc eur na jej zabezpečenie a pravidelne sa objavujú fámy o tom, že sa konečne našiel investor, ktorý hotelu vráti jeho pôvodnú veľkoleposť.

[nggallery id=1075]

Autor: urban_ex Foto: facebook.com

 

Populárne články