Connect with us

Aktuality

V nedeľu sa mení čas. Malo to byť naposledy

Published

on

Reklama
Reklama

Letný čas končí v nedeľu 30. októbra o 3.00 h. Hodinky si posunieme na druhú a o hodinu viac si pospíme.

[singlepic id=21340 w=320 h=240 float=left]Táto zmena ovplyvní napríklad rýchliky, ktoré budú na ceste medzi druhou a treťou. Zastavia v najbližšej stanici a pokračovať budú až o hodinu neskôr, už podľa stredoeurópskeho času.

Ten je niekedy mylne nazývaný aj zimným. Ide však o normálny stredoeurópsky čas. Za jeho platnosť počas celého roka bojuje množstvo aktivistov, argumentujú tým, že prechod na letný čas je nezmysel. Podľa pôvodných plánov Európskej únie sa mal prechod na letný čas uskutočniť naposledy v tomto roku. Začiatkom marca však zmeny času európski úradníci predĺžil na ďalších päť rokov. Pre mnohých je práve prechod na letný čas oveľa nepríjemnejším. Spí sa o hodinu menej a organizmus si na túto zmenu ťažko zvyká. Argumentom za je šetrenie energie.

Tento systém vymyslel koncom 18. storočia americký vedec Benjamin Franklin. Podľa Wikipédie nechcel zaviesť zmenu času, ale naučiť ľudí chodiť spať skôr a lepšie využívať denné svetlo. Jeho nápadom sa v roku 1916 inšpirovali niektoré európske krajiny, vrátane Rakúsko-Uhorska, a tak bol letný čas po prvýkrát zavedený aj na Slovensku. Každoročne u nás funguje od roku 1979 a napriek úvahám o jeho zrušení sme sa vstupom do Európskej únie zaviazali k jeho dodržiavaniu.

Reklama

Populárne články