Connect with us

Aktuality

AKTUALIZOVANÉ: Silák pomáhal ľuďom s úbytkom svalstva do druhej v noci

Published

on

Reklama
Reklama

„Ovládam svoje svaly v prospech tých, ktorí to potrebujú.“ To je krédo Juraja Barbariča. Aj preto dnes podvečer v miernom daždi hodinu ťahal osobné auto po Námestí slobody. Vozil v ňom náhodných okoloidúcich a sám ich do auta pozýval, aby podporil ľudí postihnutých muskulárnou dystrofiou.

[singlepic id=16903 w=320 h=240 float=right]„Nie som predsa z cukru,“ odpovedal Juraj Barbarič na otázku, či mu nevadí dážď a dodal: „Svoje svalstvo žmýkam do extrémnych možností a tam hore mám niekoho, kto drží nado mnou ochrannú ruku, takže som si povedal, že budem to svalstvo namáhať v prospech ľudí.“

S projektom pevnesvaly.sk chce navštíviť 15 slovenských miest a v každom potiahne za sebou auto 15 kilometrov. „Bol by som rád keby som mohol otvoriť kufor a vysypať im peniaze, nech si kúpia, čo chcú,“ povedal silák. Jeho priaznivci môžu pomáhať formou darcovských SMS, ak ich pošlú v tvare: DMS MOTYL na číslo 877, prispejú sumou 1 € na nákup kompenzačných pomôcok pre dystrofikov, ktoré poisťovne plne nehradia.

[singlepic id=16907 w=320 h=240 float=left]Na plánovaný výkon sa silák pripravoval desať mesiacov, počas ktorých „naťahal“ vyše 4000 kilometrov. Po dnešnej podvečernej prezentácii pripraví jeho tím trať pred parkoviskom Kaufland, kde bude Juraj Barbarič ťahať osobné auto 15 km, takmer nepretržite až do tretej nad ránom.

Reklama

Svalová dystrofia je geneticky podmienené ochorenie, ktoré sa prejavuje svalovou slabosťou a úbytkom svalstva. Často sú postihnuté dýchacie a hltacie svaly alebo srdcový sval. Je to neliečitelné ochorenie, ktoré sa postupne zhoršuje. Pravidelná rehabilitácia ho však dokáže spomaliť.

[youtube width=“522″ height=“350″]http://www.youtube.com/watch?v=r3dT-xSFeao[/youtube]

[singlepic id=16913 w=320 h=240 float=left]AKTUALIZOVANÉ: Juraj Barbarič spravil na parkovisku pred Kauflandom v noci z 26. na 27. júla 60 okruhov, na ktorých ťahal 1300 kg vážiaci automobil. Na začiatku o 22.00 h ho prišlo potleskom povzbudiť zopár priaznivcov, ale nikto z nich nevedel, čo je cieľom jeho snaženia. „Poznám ho z televízie, viem, že ťahal najväčšie lietadlo na svete,“ povedala nám mladá slečna, ale viac informácií nemala. Takmer všetci priaznivci odišli, keď na parkovisku o 23.00 h zhasli lampy. „Bol to pre mňa šok, hodnú chvíľu som si musel zvykať na tmu, ale našťastie aj v tme človek vidí,“ povedal nám krátko po absolvovaní posledného „kolečka“ Juraj Barbarič. Pred druhou sa konečne zastavil, rozdýchal sa a potom na celé sídlisko zvolal: „Mám to!“

[youtube width=“522″ height=“350″]http://www.youtube.com/watch?v=oWVUr-KrFfA[/youtube]

[nggallery id=951]

[nggallery id=952]

Autor: Martin Palkovič

Populárne články