Connect with us

Aktuality

Nekonečný príbeh pokračuje: park je opäť pamiatkou

Published

on

Reklama

Pamiatkový úrad SR vydal 19. septembra opätovné rozhodnutie o vyhlásení Mestského parku za Národnú kultúrnu pamiatku. Pokračuje tak kolotoč rozhodnutí a odvolaní, ktorý sa začal vlani.

[singlepic id=9443 w=320 h=240 float=right]Pamiatkári už dvakrát vyhlásili piešťanský Mestský park za Národnú kultúrnu pamiatku a tým mu dali možnosť prísnejšej ochrany. Proti ich rozhodnutiu sa však v oboch prípadoch odvolali súkromní vlastníci pozemkov v parku. Ministerstvo kultúry SR ako odvolací orgán ich žiadostiam vyhovelo.

Reklama

V poslednom rozhodnutí Pamiatkového úradu sa píše, že tentoraz boli doplnené všetky potrebné dokumenty. Pamiatkári totiž v oboch predchádzajúcich prípadoch spravili podľa ministerstva iba procesné chyby. Ministerstvo však uznalo pamiatkovú hodnotu predmetného územia, aj jeho hranice: „Pamiatkový úrad správne označil dotknuté územie ako park a vymedzil ho parcelnými číslami,“ píše sa v poslednom rozhodnutí o odvolaní.

Súkromní vlastníci pozemkov v parku (Slovenské liečebné kúpele Piešťany, a. s. a Anna Veselá) vtedy namietali, že nie je možné presne určiť hranice, ktoré treba chrániť, pretože sa nedá konkretizovať, kde presne je zachovaná autentická sadovnícka kompozícia z 19. storočia. Vlastníci sa voči rozhodnutiu pamiatkárov môžu opäť odvolať. Po vyčerpaní všetkých opravných prostriedkov sa môže celá vec dostať až pred súd, ktorý by mal rozhodnúť. Nekonečný príbeh tak pokračuje.

Reklama

Prečítajte si aj: Park je pokladom Piešťan

Autor: mp

REKLAMA

Populárne články