Connect with us

Aktuality

Dobrovoľníci už sadia adoptované stromy, ale boja sa o ich budúcnosť

Published

on

Reklama

Desiatky malých stromčekov včera našli svoje adoptívne rodiny. K Hudobnému pavilónu si ich počas vyhlasovania výsledkov Kvetinového korza prišli prevziať Piešťanci, ktorí sa zapojili do projektu Adoptuj si svoj strom.

[singlepic id=20171 w=320 h=240 float=left]„Chceme, aby bolo v Piešťanoch ešte viac stromov,“ zhodovali sa pri odpovedi, prečo to robia, noví majitelia ihličnanov. Boli medzi nimi mladé rodiny, ktoré chcú týmto spôsobom vypestovať u svojich detí vzťah k prírode, ale aj ľudia v strednom veku. Tým vraj v konkrétnych lokalitách stromy chýbali a preto sa podujali na to, aby ich tam zasadili a pravidelne sa o ne starali.

Reklama

Smreky a jedličky, ktoré boli na adopciu pripravené, dorastajú do výšky niekoľkých desiatok metrov, preto občanmi navrhnuté lokality výsadby posúdili pracovníci referátu životného prostredia mestského úradu.

[singlepic id=20176 w=320 h=240 float=right]Adoptívni rodičia dostali presné inštrukcie, ako sa o ihličnany starať. Pre ich správny vývoj bolo najlepšie, ak ich zasadili hneď po prevzatí. Urobila to tak aj rodina Chudá. Svoj smrek sadili na sídlisku Juh. „Dostali sme aj presný návod, kde je napísané, že stromček potrebuje veľa vody. Splnili sme všetky odporúčania, ale obávame sa psíkov, ktorí by ho mohli poškodiť. Preto sme ho na začiatok ohradili priehľadnou fóliou,“ povedala Erika Chudá. Ešte viac sa však bojí nevychovaných ľudí: „Proti nim fólia nepomôže!“

Reklama

[singlepic id=20183 w=320 h=240 float=left]Tieto obavy potvrdil aj iniciátor adopcie Jozef Malík. „Zopár kolíkov, ktoré ku stromčekom dodala firma Pila Forest Moravany, neprežilo už piatkovú noc.“ Aj preto chce vzťah k prírode u svojich synov vytvoriť Júlia Virágová. Celá jej rodina taktiež ešte včera sadila svoj adoptovaný ihličnan.

„Témou tohtoročnej Victorie Regie je pocta rodine Winterovcov. Práve Ľudovít Winter dal tomu mestu to, z čoho žijeme dodnes. Tak isto my všetci môžeme dať niečo Piešťanom a je to úplné minimum oproti tomu, čo všetko dokázal tento úžasný človek. Stačí iba, ak budeme vnímavejší a ohľaduplnejší k svojmu okoliu,“ zhrnul myšlienku celého projektu jeho koordinátor Jozef Malík.

[nggallery id=1106]

Autor: Martin Palkovič

 

Populárne články