Connect with us

Aktuality

Kúpele rozčuľuje dlhotrvajúci spor o milióny eur

Published

on

Reklama

Už sedem rokov sa firma Swiss Finance súdi so Slovenskými liečebnými kúpeľmi Piešťany (SLKP). V mediálnom vyhlásení, ktoré koncom júna kúpele vydali, hovoria o právnom a justičnom výpalníctve na Slovensku.

„Dali sme sťažnosť na súd tu v Piešťanoch, na Krajský súd v Trnave, pani ministerke aj na ministerstvo spravodlivosti. Očakávame ich odpoveď,“ povedal na tlačovej konferencii generálny riaditeľ SLKP Klaus Pilz. Tieto kroky podniklo vedenie kúpeľov po tom, čo bol prípad krátko pred pojednávaním pridelený novému sudcovi Mgr. Zimányimu, ktorý už v minulosti o ňom rozhodoval. Zmena sudcu prebehla podľa Pilza iba pár hodín pred pojednávaním a nastala absurdná situácia, keď sa v súdnej sieni ocitli dvaja sudcovia – sudkyňa bez talára, ktorá sa tam prišla pozrieť na svoj odňatý prípad už len ako verejnosť a sudca v talári, ktorý pojednávanie odročil na neurčito.

Reklama

[singlepic id=16304 w=320 h=240 float=left]Pre kúpele je toto naťahovanie problémom. Suma 80 miliónov korún, o ktorú sa pôvodne začal súdny spor, sa vďaka úrokom navýšila na 6,8 miliónov eur (200 mil. korún). Swiss Finance žiada pohľadávku, ktorú odkúpila od firmy CKSK. Tá piešťanské kúpele v minulosti údajne tunelovala. Kúpele pod vedením Karola Martinku boli s CKSK prepojené prostredníctvom manažéra Jána Šípoša. Ten na súde priznal, že bol súčasne zamestnancom oboch firiem, tunelovanie však odmietol. CKSK mala pre kúpele zháňať klientov. Nové vedenie SLKP údajne nevýhodnú zmluvu vypovedalo, preto sa protistrana bránila na súde. V roku 2008 SLKP na Okresnom súde v Piešťanoch prípad prehrali, ale neskôr Krajský súd v Trnave tento rozsudok zrušil z dôvodu procedurálnych chýb a vrátil ho späť do Piešťan.

„Doterajší priebeh súdneho sporu pripomína iba právne a justičné výpalníctvo, ktoré však rozhodne nepatrí k základom demokratického štátu,“ píše sa vo vyhlásení, ktoré SLKP poskytli médiám. V súvislosti s náhlou zmenou sudcu sa vo vyhlásení ďalej uvádza: „Predsedníčka piešťanského súdu robí také zmeny, aby súdny prípad vždy súdil sudca, ktorý v tejto veci podľa názoru kúpeľov už nedokáže vyniesť objektívny a spravodlivý rozsudok, pretože porušil všetky procesné práva kúpeľov. (…) Celá kauza vyznieva podozrivo aj preto, lebo tento súdny prípad v minulosti súdila dnešná predsedníčka piešťanského súdu, ktorá takisto odmietla vykonať pre kúpele čo i len jediný navrhnutý dôkaz.“

Reklama

Po žiadosti o reakciu na tieto tvrdenia nás na okresnom súde odkázali na hovorkyňu Krajského súdu Janu Kondákorovú. Tá v e-mailovej odpovedi napísala: „Vyhlásenie vedenia kúpeľov, že predsedníčka súdu ako zákonná sudkyňa odmietala vykonať pre kúpele čo len jediný navrhnutý dôkaz je irelevantné, pretože v predmetnom spore nevydala meritórne rozhodnutie. Pokiaľ bude vedenie kúpeľov pokračovať v dezinformáciách verejnosti a v nepravdivých útokoch na osobu predsedníčky súdu, využije všetky dostupné právne kroky na ochranu svojej osobnosti a dobrého mena.“

Staronovému sudcovi Mgr. Zimányimu bola podľa jej slov predmetná vec pridelená predsedníckym opatrením účinným dňa 2. mája. Opatrenie bolo administratívne zrealizované 4. mája. „Nie je teda pravdivé tvrdenie, že vec bola pridelená novému sudcovi iba deň pred pojednávaním,“ konštatovala Jana Kondákorová.

Autor: nc

Populárne články