Connect with us

Aktuality

Hotel pomaly mizne, zostávajú iba lipy

Published

on

Reklama

Pamiatkári tento týždeň zastavili všetky búracie práce, ale zo vzácnej secesnej stavby hotela Lipa na prvý pohľad veľa nezostalo.

[singlepic id=18204 w=320 h=240 float=left]Rekonštrukcia hotela, ktorý roky chátral, sa začala v marci. Konateľ spoločnosti Relax Club Roman Ruhig vtedy deklaroval, že v prvej fáze budú prebiehať demontáže poškodených konštrukcií, a že Lipa bude slúžiť ako hotel aj v budúcnosti.

Reklama

Odvtedy zmizla väčšina stien pôvodnej budovy. „Vzhľadom k tomu, že  práce sú realizované v rozpore so schválenou projektovou dokumentáciou, boli všetky búracie práce zastavené,“ povedala pre PNky riaditeľka Krajského pamiatkového úradu Gabriela Kvetanová. Pamiatkári vykonali na stavbe štátny dozor 16. augusta. Odvtedy môže stavebník iba odpratávať sutinu. „Až po predložení a schválení návrhu statického zabezpečenia jestvujúcich konštrukcií bude možné v prácach pokračovať,“ dodala G. Kvetanová.

Kontaktovať zástupcu firmy Relax Club sa nám nepodarilo. Spoločnosť nemá žiadne telefónne čísla, web ani e-mail. Vlastník nehnuteľnosti nebol prítomný ani pri obhliadke stavby pamiatkármi a zástupcami stavebného úradu.

Reklama

[singlepic id=18203 w=320 h=240 float=right]Kvetoslava Lapčáková z Referátu územnej správy MsÚ informovala, že na podnet občanov vykonal stavebný úrad už niekoľko podobných obhliadok. „Nariadili sme stavebníkovi zabezpečiť objekt tak, aby neohrozil ani okoloidúcich ani iné nehnuteľnosti. Požadujeme, aby nám bol doručený posudok statika, čo najskôr,“ uviedla K. Lapčáková. Ľudia totiž majú obavy, že časť stavby sa môže zrútiť. „Ja keď idem okolo, radšej prejdem na druhú stranu,“ rozčuľoval sa starší muž na začiatku pešej zóny.

Secesná pamiatka z roku 1912 je dielom architektov Böhma a Hegedűsa, ktorí postavili aj hotel Thermia Palace a kúpeľný dom Irma. V medzivojnovom období bola Lipa symbolom kúpeľného luxusu a aj neskôr sa tam konali rôzne spoločenské podujatia. Koncom 80. rokov však začala chátrať a neskôr ju poškodil požiar.

[singlepic id=18202 w=320 h=240 float=right]Podľa Gabriely Kvetanovej sa dá napriek všetkému pamiatka stále zachrániť. „Do pôvodného výrazu je možné hotel prinavrátiť aj z dôvodu, že existuje jeho celkové zameranie, a všetky slohové prvky z fasád, ale aj z interiéru sú uložené v reštaurátorskom ateliéri. Niektoré prvky (napr. štukové) budú v rámci realizácie stavebných prác na objekt vrátené v originále, z niektorých budú vyrobené rekonštrukčné kópie (napr. výplne okien),“ uviedla riaditeľka Krajského pamiatkového úradu.

Text a foto: Martin Palkovič

REKLAMA

Populárne články