Connect with us

Aktuality

Punkáči pokutu nezaplatia. Pokračovanie festivalu je aj tak ohrozené

Published

on

Reklama

Keď dosiahli pocit slasti, vždy ich uzemnili strasti. Osud festivalu Punkáči  deťom pripomína krivku ekg. Po úspechu pravidelne nasleduje pád. Po tom, čo pomohli deťom, sa museli zadĺžiť. Problémy ustáli, ale hrozila im pokuta za nepodpísané zmluvy s dobrovoľníkmi, ktorí pracovali na festivale bez nároku na honorár. Bude nasledovať opäť úspech alebo koniec? Na naše otázky odpovedal jeden z organizátorov festivalu Palo „Palec“ Kassay.

[singlepic id=16811 w=320 h=240 float=left]Punkáči deťom 2011 bol už 4. ročníkom festivalu. Prečo organizátori zmluvy s dobrovoľníkmi nemali a hrozila vám za to vysoká pokuta? Išlo z vašej strany o neznalosť zákona?

Reklama

Musíme sa priznať. Vôbec nám nenapadlo, že toto od nás zákon vyžaduje. Mali sme, ako vždy pred festivalom, veľa starostí s celkovou predprípravou množstva dôležitých vecí a na podrobnosti nezostal čas. Išlo o kombináciu nepozornosti a neznalosti zákona, ale platí staré známe klišé „chybami sa človek učí“. Sme poučení.

Budete musieť pokutu platiť?

Reklama

S radosťou chceme oznámiť, že pokutu za tento prešľap platiť nemusíme.

Inšpektorka uznala, že nie je potrebné postihovať benefičný festival?

Presne tak. Pani inšpektorka po porade s právnikom uznala, že by to nebolo na mieste. Hlavný organizátor – Andrej Sigino Siget neskôr vydal len čestné prehlásenie.

Prišla inšpekcia náhodou alebo bola ohlásená? Je podozrenie, že by ju mohla poslať konkurencia?

Skôr by to mohol byť nespokojný občan mesta. Nechceme však nikoho obviňovať. Sme radi, že všetko dopadlo dobre.

[singlepic id=16826 w=320 h=240 float=left]Nerozmýšľate nad tým, že by ste na webe festivalu Punkáči deťom zverejnili číslo účtu, na ktorý by mohli dobrovoľníci alebo ľudia, ktorí sa festivalu nezúčastnili, buď už z dôvodu pracovného vyťaženia prípadne pre zlé počasie, vkladať peniaze  pre  deti? Prípadne aj tí, ktorým záleží na budúcnosti a kvalite festivalu. Možno by pomohli festivalu dostať sa aj zo straty…

Na stránke už zverejnené číslo účtu je. Naň môžu ľudia prispievať ľubovoľnou čiastkou na zachovanie festivalu pre ďalšie roky. Za každý príspevok sa chceme vopred poďakovať.

Nasleduje festival Punkáči deťom osud iných festivalov a začína sa pohybovať skôr v stratách?

Bilancia je 50 na 50. Prvý a tretí ročník sme boli v pluse, druhý a štvrtý už nie. Najhoršie sme uzatvorili druhý ročník. Skončili sme v strate okolo 3500 eur a hlavný organizátor si musel dokonca vziať úver.

[singlepic id=16799 w=320 h=240 float=right]Potvrdili sa predbežné odhady a aj tento ročník skončil stratou? Ako budete teraz pokračovať?

Odhady boli do piatkového večera pozitívne. Následne už horšie. Momentálne sa rozhoduje o samotnej existencii festivalu. Nemáme už 18-19 rokov a takmer každý z organizátorov má svoju prácu alebo štúdium. Aby festival rástol je potrebné sa hlavne kvalitatívne zlepšovať, z čoho vyplýva, že mu treba venovať viac času. Toho nazvyš nemá nikto z nás. Ale uvidíme. Zatiaľ nie je nič stratené.

Deťom žiadne peniaze nepôjdu?

Nadácii odovzdáme aspoň nákupné poukážky od OD Kaufland v hodnote 300 eur.

Bola tohtoročná účasť na festivale nižšia ako po minulé roky? Prečo, keď sa kvalita zvýšila?

Tohtoročná účasť bola nižšia. Myslíme si, že hlavným dôvodom bol štvrtkový celodenný výdatný dážď. Ľuďom sa nechcelo ísť brodiť bahnom a  premoknúť do nitky. Príroda sa s nami jednoducho tento rok nekamarátila…

Ako bolo zabezpečené upratovanie? Kedy ste Lodenicu vrátili do zaužívaného stavu?

Areál prišiel do pôvodného stavu v sobotu, týždeň po festivale.

[singlepic id=16828 w=320 h=240 float=right]Aké ohlasy prišli po festivale zo strany mesta a obyvateľov?

To, nanešťastie, neviem. Musel som odísť už v nedeľu, nakoľko mám pracovné povinnosti. Počas festivalu boli ohlasy od ľudí väčšinou pozitívne. Sme naklonení diskusii. Ak niekomu niečo vadí, žiada sa prísť, slušne sa porozprávať a spoločne prídeme k riešeniu problému.

Na záver by som sa chcel poďakovať všetkým návštevníkom festivalu, ktorí prišli aj napriek veľmi zlému počasiu, všetkým kapelám, ktoré tradične podporili festival a zahrali bez nároku na honorár a v neposlednom rade všetkým organizátorom, kamarátom a známym, ktorí prispeli k nášmu spoločnému dielu. ĎAKUJEM!

Dúfam, že ľudia sa budú naďalej stretávať na tomto festivale so skvelou myšlienkou.

Text: Tatiana Michalková Foto: Martin Palkovič

REKLAMA

Populárne články