Connect with us

Aktuality

Aliancia Fair-play a Slovensko.Digital kritizujú vládny projekt, pridali sa aj mobilní operátori

Published

on

Reklama

Aliancia Fair-play a platforma Slovensko.Digital opakovane žiadajú ministerstvo školstva, aby zastavilo a prehodnotilo obstarávanie internetu pre školy v projekte EDUNET, kým je možné zabrániť škodám. Súťaž za 80 miliónov eur podľa mimovládok a odborníkov zvýhodňuje niektorých uchádzačov. Hrozí tak, že školy dostanú pomalý a pridrahý internet. K otvorenej kritike súťaže sa včera 2. marca pridali aj zástupcovia telekomunikačného trhu zo spoločností Orange, O2, ANTIK a Asociácie lokálnych poskytovateľov internetu. Ministerstvo školstva vyše mesiaca nereaguje na žiadosti o dialóg a v súťaži pokračuje. Už druhý raz predĺžilo lehotu na predkladanie ponúk, tentoraz do 15. marca.

Mimovládky preto podávajú podnet na Úrad pre verejné obstarávanie, aby preskúmal, či nie je súťaž ušitá pre konkrétneho dodávateľa a Najvyšší kontrolný úrad, aby zhodnotil výhodnosť projektu. „V školstve vraj chýbajú peniaze, ministerstvo však nepochopiteľne ignoruje návrhy odborníkov, ktoré by zabezpečili skutočnú súťaž a tým aj rýchlejší a lacnejší internet,“ povedala Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play. „Zvolený prístup k nákupu tohto projektu za desiatky miliónov podľa nás nie je dostatočne argumentačne podložený a nezohľadňuje reálne podmienky na trhu,“ dodal Ján Hargaš z iniciatívy Slovensko.Digital.

Reklama

Tender považujú za diskriminačný aj dôležití zástupcovia telekomunikačného trhu. „Vítame snahu štátu zabezpečiť školám rýchly internet, tak potrebný pre rozvoj vzdelávania. Najlepší spôsob, ako tento cieľ dosiahnuť bez toho, aby štát za takéto služby preplácal, je podporiť to, umožniť, aby o možnosť poskytovať internet školám mohli súťažiť všetci potenciálni dodávatelia. Podmienky tendra v súčasnosti reálne neumožňujú zapojiť sa uchádzačom, ktorí nemajú celonárodné pokrytie,“ uviedol Peter Tóth zo spoločnosti Orange.

„Podporujeme férové a transparentné podmienky, ktoré zlepšujú prirodzenú súťaž na trhu,“ doplnil René Parák zo spoločnosti O2. Zástupcovia malých poskytovateľov internetu, ktorí už dnes dodávajú internet pre viacero škôl na Slovensku, uvádzajú výhrady aj k spôsobu, akým sa projekt pripravuje. „Taký veľký projekt by nemal byť navrhovaný malou skupinkou na ministerstve, ale mal by byť pripravený za účasti širšej odbornej verejnosti,“ uviedol Michal Rybárik z Asociácie lokálnych poskytovateľov internetu.

Reklama

„K podobným projektom by sme očakávali argumenty, či naozaj potrebujeme veľké centrálne riešenia, alebo či nie je oveľa výhodnejšie ich rozdeliť na menšie tak, aby sme zabezpečili skutočnú súťaž dodávateľov. Takéto argumenty a podklady Ministerstvo školstva nezverejnilo,“ povedal Ján Hargaš.

Zástupcovia trhu spochybnili aj argument ministerstva, že sieť treba obstarať pre celé Slovensko centrálne kvôli bezpečnosti. Peter Tóth zo spoločnosti Orange pre médiá uviedol príklad z vlastnej praxe: „Pripojenie rôznych lokalít (aj medzinárodne) cez viacerých dodávateľov internetu neznamená kompromisy v bezpečnosti. Komerčná sféra má pritom často veľmi vysoké požiadavky na bezpečnosť aj SLA“.

-Tlačová správa Aliancie Fair-play a Platformy Slovensko.Digital-

Populárne články