Connect with us

Aktuality

V obci Banka sa otrávilo niekoľko psov

Published

on

Reklama
Reklama

Obyvatelia bytoviek na Dominovej ceste v obci Banka mali v uplynulých dňoch starosti s neznámym jedom, ktorý otrávil ich psov. Látka spôsobila vážne problémy minimálne trom ich štvoronohým priateľom a život im zachránila iba skorá pomoc veterinára. Zatiaľ nie je jasné ako k otrave došlo, čo ju spôsobilo, ani či bola nastražená úmyselne. Psíčkari by mali v týchto končinách určite zvýšiť svoju opatrnosť a dávať pozor, aby sa ich zvieratá nedostali do kontaktu s podozrivými látkami. 

Príznaky, ktoré sa môžu objaviť na psovi alebo mačke, sú rôzne. K tým najčastejším patria: blednutie slizníc, smutné správanie, malátnosť, zrýchlený dych, časté opakované vracanie, krvavý moč a tiež stolica. Pri akútnych otravách nastupujú veľmi rýchlo. Ak majiteľ zistí alebo má podozrenie, že jeho pes či mačka zožrali otravu, či otráveného hlodavca je vhodné aplikovať čierne uhlie alebo detoxikačný gél, ktorý vyviaže toxíny a spomalí vstrebávanie škodlivých látok do organizmu. Nevhodné je použitie mlieka, ktoré má opačné účinky. Po podaní prvej pomoci je dôležitý následný prevoz k veterinárovi. V prípade, že je to možné, mal by majiteľ vziať aj vzorku otravy, zvratkov prípadne stolice alebo ich aspoň vyfotografovať na mobil.

Policajná hovorkyňa Martina Kredatusová nás informovala, že v Piešťanoch neevidovali v poslednom období žiadne nahlásené prípady otravy domácich zvierat. Upozornila aj na to, že v prípade podozrenia na protiprávne konanie by sa mali občania obrátiť na políciu. V podobnom prípade je dôležité kontaktovať aj obecný či mestský úrad, aby mohla samospráva na vzniknutú situáciu čo najskôr reagovať. Ak bol čin spáchaný úmyselne, travičovi by po dolapení hrozil trest na základe paragrafu 284 trestného zákona v sadzbe 4 až 10 rokov. Otravy v jarnom období však často súvisia s plánovanou deratizáciou a nebezpečenstvom pre psy a mačky je najmä konzumácia jedov nastražených proti hlodavcom.

-lt/Foto: archív-

Reklama

 

Populárne články