Jozef Metelka získal „Strieborný pedál“, lepším v ankete bol len Peter Sagan

Anketa Slovenského zväzu cyklistiky Zlatý pedál oceňuje každoročne najlepších slovenských cyklistov, ceny boli udelené 21. decembra počas slávnostného galavečera. Uplynulý rok dosahovali naši športovci mimoriadne úspechy, pričom najlepším z najlepších bol jednoznačne Peter Sagan, ktorý exceloval na Tour de France a v Katare obhájil titul Majstra sveta. V sezóne sa blysol aj Jozef Metelka, ktorý okrem zisku viacerých medailí na paralympiáde v Riu, vytvoril nový svetový rekord na para MS v stíhacích pretekoch na dráhe a darilo sa mu aj na Stredoeurópskom poháre a Swiss Austria Masters. Tretí v ankete skončil Patrik Tybor, ktorý na Olympijských hrách 2016 v Riu urobil druhý najlepší výsledok Slováka v novodobej histórii.

lrgds3ccd0e9df9075171b27424227„Mám to šťastie, že už štyri roky po sebe hovorím, že to bol najúspešnejší rok v histórii slovenskej cyklistiky. Dnes to môžem opäť zopakovať. Vôbec po prvýkrát v histórii sa podarilo získať jednému cyklistovi titul majstra sveta i Európy. Aj ďalším sa podarilo zvíťaziť či podať výkon hodný pódia na vrcholnom podujatí ich disciplíny, čo je naozaj fantastické. Takéto úspechy všetkých motivujú,“ vyjadril radosť nad úspešným rokom Peter Privara, prezident Slovenského zväzu cyklistiky.

15542146_611007269084647_5657042215168168845_n

Víťazstvo v kategórii cestná cyklistika si vďaka mimoriadnym úspechom odniesol opäť Peter Sagan ktorý dokázal obhájiť titul majstra sveta, vybojovať historicky prvý titul majstra Európy a okrem víťazstva na mnohých významných pretekov v uplynulej sezóne sa stal päťnásobným nositeľom zeleného dresu na Tour de France. Ocenenie v kategórii najlepší paracyklista si prebral Jozef Metelka a minulá sezóna patrila k tým najúspešnejším v jeho kariére. Získať sa mu podarilo tri medaily z paralympijských hier, víťazstvo a vytvorenie nového svetového rekordu na para Majstrovstvách sveta v stíhacích pretekoch na dráhe a stal sa vedúcim pretekárom Svetového pohára na ceste v kategórii MC4.

V kategórii cyklotrial získala ocenenie najlepšej cyklistky Tatiana Janíčková, majsterka Európy, ktorej zároveň patrí 3. miesto svetového UCI rankigu. Víťazkou kategórie sálová cyklistika sa stala Nicole Frýbortová, bronzová medailistka z majstrovstiev sveta a zároveň víťazka Stredoeurópskeho pohára. Cenu v dráhovej cyklistike si odniesla Alžbeta Pavlendová, ktorá si na posledných majstrovstvách Európy vybojovala 5.miesto a z mnohých podujatí di odnáša pódiové umiestnenia. Medzi horskými cyklistami získal ocenenie Michal Lami za výborné 4.miesto v pretekoch svetového pohára v Chorvátsku.
Cenu najlepšieho cyklokrosára si odniesol päťnásobný majster SR Martin Haring, 15. muž z ME. V disciplíne zjazd / four cross patrilo ocenenie Adamovi Rojčekovi za 3. miesto na ME v Poľsku a 3. miesto v celkovom hodnotení Európskeho pohára. Najlepšou bikrosárkou sa stala Kristína Madarásová, ktorá na ME získala 7. miesto. Titul najlepšieho masters cyklistu si odnáša Milan Barényi, majster SR, majster Európy masters v cyklokrose, bronzový medailista majstrovstiev sveta.

Cyklista roka 2016 – zdravotne znevýhodnený:  Jozef Metelka

–   Paralympijské hry Rio 2016 – 1. miesto v stíhacích pretekoch na 4 km (v novom paralympijskom rekorde)

–   Paralympijské hry Rio 2016 – 1. miesto časovka jednotlivcov

–   UCI majstrovstva sveta v dráhovej paracyklistike – 1. miesto v stíhacích pretekoch na 4 km (v novom svetovom rekorde)

Cyklista roka 2014 – BMX / bikros:  Kristína Madarásová