Connect with us

Koktail

Láska v krídlach: Labute boli pre Kubána ako gorily pre Dian Fossey

Published

on

Reklama

Labute a prepelice sa stali srdcovou záležitosťou zapáleného ornitológa Viliama Kubána, na ktorého si zaspomínali asi štyri desiatky najmä jeho známych a priateľov v sobotu na sĺňavskom podujatí Láska v krídlach. Jeden z nich – Stanislav Harvančík jeho vášeň a starostlivosť výstižne popísal v článku z roku 1999 takto: „Pri jeho rozprávaní mal človek pocit, že labute sú pre neho tým, čím bol pre Dian Fosseyovú gorily.“ Staral sa však o všetky vtáky, krúžkoval, pozoroval ich, chránil a vlastnými rukami pre ne vytvoril prostredie, v ktorom mohli oddychovať pri svojej púti na juh, ale i nerušene hniezdiť – Kubánovu výsadbu.

IMG_5048

Reklama

Zo svojich osobných skúseností, fotografií, spomienok S. Harvančíka a listov od „ujka“ zostavil zaujímavú prezentáciu Kubánov nasledovník a podobne nadšený ornitológ so 45-ročnou praxou Erich Kubica z Piešťan. Účastníci sa dozvedeli napríklad to, že keď Viliam Kubán dostal povolenie na krúžkovanie od Československej ornitologickej spoločnosti, prvého vtáka oficiálne zakrúžkoval práve pred 55 rokmi.“ Bolo to v roku 1960,“ uviedol E. Kubica. „Prvý vták s povolením bol cíbik chochlíkatý. O 29 rokov neskôr v roku 1989 sa stáva stehlík pestrý 75-tisícim krúžkovancom. O desať rokov nato nasadil na nohu čajky smejivej stotisíci krúžok.“ Počas svojho života zakrúžkoval 120-tisíc vtákov, čo sa v dejinách slovenskej ornitológie zatiaľ nepodarilo žiadnemu jednotlivcovi.

MINOLTA DIGITAL CAMERA

Reklama

REKLAMA

bio dia web baner 300x300 apr15

Okrem toho bol majstrom vo vábení a chytaní vtákov, často do holých rúk, neváhal sa za vtákmi brodiť holými nohami v ľadovej vode alebo skočiť po labuti do hlbokej Sĺňavy. Toto odhodlanie sa prejavilo aj v možnosti zakrúžkovať zaujímavé a vzácne druhy ako boli napríklad kajka morská, hltavka chochlatá, lastúrničiar strakatý, snehulka severská, ušárik vrchovský, bernikla veľká, labuť spevavá, ktorá bola prvá chytená na Slovensku, strákoš červenohlavý a iné.

MINOLTA DIGITAL CAMERA

Pravidelne sa zúčastňoval ornitologických táborov a pre nich mladších bol chodiacou encyklopédiou, ak bolo niekomu niečo nejasné,  išiel za „ujkom“, ako ho všetci volali. „Sem tam si z niekoho aj vystrelil, zavtipkoval, ale vždy to myslel dobre. Jeho srdcovou záležitosťou boli dva druhy – prepelica poľná a labuť hrbozobá.“ Vyrábal tiež vábničky na chytanie prepeličiek podľa svojho špeciálneho patentu a dodnes ornitológom na Slovensku i v zahraničí slúžia na chytanie samčekov.

IMG_5003

Túto skutočnosť podľa E. Kubicu výstižne opísal v článku z roku 1999 Stanislav Harvančík: „Mnoho ornitológov dokáže chytať prepelice na vábničku len vďaka osobným skúsenostiam ujka Kubána. Je to jeho srdcová záležitosť.“ Pridáva tiež výrok V. Kubána s rýdzou trnavčinou: „Ja som s prepelicáma prežil najkrajšie noci svojho života. Koľko nocí som prespal v rolách, to sa ani nedá spočítat. Ale prišiel som na to, vyrobil som vábničku a móžem vám povedať, že chytat prepelice na vábničku, to je najkrajšie chytanie.“ Havrančík ďalej spomína: „Raz na ornitologickom tábora venoval vábničku všetkým krúžkovateľov a popoludní sme všetci cvičili. Jemné tr, tr, tr, tr sa rozliehalo okolo stanov. Možno to znie trochu dvojzmyselne, ale dodnes na to s úsmevom spomíname, ako tr.kal celý tábor.“

IMG_4991

Ďalšou srdcovou záležitosťou boli pre Kubána labute: „Venoval im kus života. Pričinil sa o ich udomácnenie v Piešťanoch, staral sa o ne zväčša z vlastných zdrojov, v zime ich kŕmil, odlepoval primrznuté z ľadu a v lete ochraňoval ich hniezdiská. Pri jeho rozprávaní mal človek pocit, že labute sú pre neho tým, čím bol pre Diane Fosseyovú gorily,“  ukončil prednášajúci citáciu S. Havrančíka.

IMG_5013

O tom, že labute do Piešťan priviezol práve Erich Kubica, sme už písali: „V roku 1976 sme vypustili na mŕtvom ramene prvých sedem labutí, ktoré sa tu udomácnili a už aj v druhom roku začali hniezdiť.“  Spomenul tiež, že celé podujatie vlastne odštartovala fotografia, ktorú poslal do fotosúťaže Na Považí, kde zaujala organizátora Michala Fialu. „Sú na nej tri dominanty Piešťany – Viliam Kubán, labuť a bicykel,“ zažartoval.  Láska k týmto majestátnym vtákom Kubána neopustila ani posledné roky života, keď už chodil len za pomoci bicykla, no neodpustil si, aby labute pod mostom nenakŕmil.

33

Viliam Kubán († 2006) sa narodil 19. júla 1927 v Českách Březanoch, kde vtedy jeho matka pracovala. Mladé roky prežil na piešťanskej Bodone so záujmom o okolitú prírodu. Životná púť V. Kubána bola zviazaná s vodnou nádržou Sĺňava, kde sa naplnila jeho celoživotná záľuba – spoznávanie, pozorovanie a krúžkovanie vtákov. Tu si našiel aj zamestnanie ako poriečny strážnik a venoval sa tejto práci až do smrti.  Najviac času trávil na mieste, ktoré vlastnoručne v spolupráci s ďalšími nadšencami vybudoval a dostalo i jeho meno: Kubánova výsadba. Dodnes na nej stojí plechová chatka, ktorú volali Hotelom Imperial. Poskytovala im totiž najväčší luxus – pobyt priamo v lone prírody s ich najlepšími priateľmi – operencami.

IMG_5063

Okrem spomienky na desiate výročie smrti Viliama Kubána bola práve výsadba ďalším dôvodom organizácie podujatia Láska v krídlach. Miestu by totiž chceli piešťanskí ornitológovia vrátiť jeho pôvodnú podobu, vyčistiť ho od náletov a opraviť tak, aby sa znovu stalo príjemnou zastávkou pre vtáky na oddych pri ich dlhej púti či bezpečným miestom na uvítanie nového života.  Tento cieľ si pripomenuli účastníci aj obhliadkou tohto významného miesta pri sĺňavskom kolokruhu, o ktorom sa viac dozvedia okoloidúci aj z informačnej tabule pri chodníku.

IMG_5046

Súčasťou programu bola aj výstava fotografií, na ktorej dominovali snímky vtákov autora z neďalekej Moravy – Vlastimila Nedomu. Fotografie umiestnili organizátori na sieti, používanej na odchyt krúžkovancov a otvorenie sa konalo sa v bufete Dino na Sĺňave, rovnako ako záverečná bodka za podujatím – vystúpenie folkloristov zo súboru Žito a ľudovej hudby FS Máj v rámci Slovenského večera.

Text a foto: A. Drahovská, hist. foto: archív E. Kubicu

Prečítajte si aj:

Kubánovu výsadbu chcú dať do pôvodného stavu, pomôžu aj aktivisti

Blog Ericha Kubicu: Ľudia a vtáci

Populárne články