Connect with us

Aktuality

Návrhy vytvorené na workshope [1:1] prešli kritikou, dnes sa rozhodne o realizácii

Published

on

Reklama

Workshop [1:1] pokračoval vo štvrok 21. júla verejnou kritikou návrhov, organizátori ju museli kvôli časovému sklzu presunúť z priestorov komunitného centra ŽiWell do budovy Domu umenia. Tri skupiny účastníkov odprezentovali kritikom svoje návrhy a medzi ich nápadmi bola napríklad netradičná rozhľadňa, visutý chodník medzi stromami, či vizuálne prepojenie mostu na Lido so stredovou časťou ostrova a nábrežím. Dnes by sa malo rozhodnúť o tom, ktorý objekt nakoniec uzrie svetlo sveta, jeho konštrukcia začne už v sobotu a predstavenie hotového diela verejnosti sa uskutoční posledný júlový víkend na Lidožúre.

IMG_0214_resize

Reklama

„[1:1] je študentský workshop, ktorého cieľom je vytvoriť reálny architektonický objekt z dreva v mierke jedna k jednej. Pre študentov je to veľmi lákavé, pretože si môžu vyskúšať prácu s veľkými strojmi a v reálnych podmienkach i to, že ich návrhy budú aj realizované, čo sa väčšinou v škole nestáva. Medzi ôsmymi účastníkmi máme aj zástupcov z Poľska a Ukrajiny, ktorým pomáhajú zahraniční lektori z Fínska, Dánska a Nemecka. Okrem nich sa na workshope zúčastňujú aj kritici Benjamín Brádňanský, Vito Hala a Peter Lényi, ktorí nám veľmi pomáhajú so spätnou väzbou. Účastníci sú z Piešťan nadšení, všade chodia pešo a z budovy Domu umenia sú úplne unesení,“ priblížila workshop Lívia Gažová.IMG_0205_resize

Počas workshopu [1:1]  sa zamerali na cíp Lida smerujúci ku Kolonádovému mostu, ktorý skicovali, čím sa snažili viac pochopiť tento priestor a vytypovať nejaké zaujímavé miesta. Zaujímavé je, že z toho vznikli také dve opakujúce sa témy, jednu sme nazvali magický alebo tajný les, ktorú tvoria stromy obrastené brečtanom a druhou bol kvetinový ostrov, teda časť s ružovými kvietkami. Účastníci po štúdii prostredia následne realizovali svoje konkrétne návrhy, ktoré zahŕňali rôzne móla, chodníky pomedzi kamene, ale aj rôzne prvky určené pre posedenie, či získanie iného pohľadu na prírodu a prostredie Vážskeho ostrova. Koncepty, ktoré vytvorili boli odprezentované a podrobené verejnej kritike, respektíve spätnej väzbe slúžiacej na zamyslenie a hlbšie rozpracovanie prvotných nápadov. Počas nej tri tímy študentov predstavili svoje hlbšie rozpracované návrhy.IMG_0188_resize

Reklama

„Veľmi sa mi páčil návrh v priestore, ktorý nazvali secret forrest. Pozostával z niekoľkých trojuholníkových objektov určených na prechádzku, ktoré by sa postupne zvyšovali. Priestor v cípe Lida má silnú atmosféru, ale keďže je celé zarastené brečtanom, prístup do týchto miest je dosť obmedzený a človek má až pocit, že to nechce narušiť. Tento návrh akoby otváral priestor viac pre ľudí, aby sa tam mohli pozrieť a zároveň pracoval aj s miestom a krajinou,“ povedala členka občianskeho združenia WOVEN Veronika Trnovská.

IMG_0172_resize

Veronika Trnovská a Lívia Gažová

Netradičná rozhľadňa, ktorú odprezentovala prvá skupina študentov, bola zaujímavá tým, že sa snažila zmeniť perspektívu pohľadu. Pôvodný kruhový návrh museli kvôli technickej náročnosti zmeniť na šesťuholníkový. Drevená stavba by mala otvory, ktorými by sa dalo vojsť dnu, tam si ľahnúť a cez chýbajúci strop pozorovať nebo či stromy, pričom človeku by trčali von len nohy a zvonku by pripomínala niečo ako pavúka.

IMG_0220_resizeDruhý návrh pracoval s priestorom stromov obklopených brečtanom. Jednalo by sa o chodník zložený zo štyroch samostatných trojuholníkových prvkov, ktoré by mali dĺžku 8 metrov a postupne by vystúpali do výšky dvoch metrov. Návštevník Lida by sa tak mohol pozrieť do priestorov, ktoré mu inak zostávajú skryté.

IMG_0225_resize

Tretia skupina prišla s konceptom vizuálneho prepojenia Lida, ktoré by malo slúžiť k tomu, aby lákalo ľudí k preskúmaniu jeho zákutí. Rovnobežne s mostom by vznikla akási vstupná brána, ktorá by pokračovala k ďalšiemu prvku nachádzajúcemu sa na nábreží. Účastníci workshopu tu počítali s vytvorením móla, ktoré by obsahovalo aj prvky určené na sedenie a opekanie.

IMG_0228_resize

„Lokalita Lida je podľa mňa úplne výnimočná, pretože svojou divokosťou ponúka alternatívu k upraveným častiam parku a zároveň sa nachádza len kúsok od centra mesta. Veľa slov, ktorými účastníci workshopu pomenovali jeho priestory boli – uzavreté, tajné, či záhadné. Až teraz som si uvedomila, že keď človek prichádza k Lidu cez most, tak vôbec nevie, čo ho čaká, pretože bariéra zo stromov mu zakrýva výhľad,“ dodala Lívia Gažová.

IMG_0181_resize

Organizátorky workshopu [1:1] Lívia Gažova z o.z. Centrum architektúry a členky o.z. WOVEN Marianna Maczová, Danica Pišteková, Veronika Trnovská a Anna Cséfalvay

Cieľom workshopu [1:1]  je realizácia objektu/ skupiny objektov reálnych rozmerov a rozšírenie praktického vzdelania študentov architektúry a dizajnu. Plánovaným výsledkom je okrem nadobudnutých dizajnérskych a remeselných skúseností hravý a nevšedný priestor pre návštevníkov ostrova Lido v Piešťanoch. Projekt organizujú občianske združenia WOVEN a Centrum architektúry, jeho garantom je doc. Sabah Shawkat z Vysokej školy výtvarných umení a podporili ho Nadácia Tatra banky, Trnavský samosprávny kraj, Dom umenia, Žiwell, Inžiniersky kabinet VŠVU, Mesto Piešťany, Fond na podporu umenia.

-lt-, aktualizované

Populárne články