Connect with us

Samospráva

Veľké investície v Piešťanoch EÚ platiť nebude

Published

on

Reklama
Reklama

Radnica v blízkej budúcnosti zrejme nemôže rátať s dotáciami na veľké investičné projekty, ktoré doteraz financovala z fondov Európskej únie. V auguste prešiel Regionálny operačný program (ROP) revíziou. Jeho prioritou má byť odteraz podpora východného Slovenska.

Regionálny operačný program pokryl v Piešťanoch 95% nákladov na štyroch veľkých projektoch. Vynovené boli školy na Brezovej a Holubyho ulici, onedlho začne oprava Mestskej knižnice a rekonštrukciou prešla vďaka grantu z ROP aj Teplická ulica.

[singlepic id=19846 w=320 h=240 float=right]Ako nám potvrdila Jana Hlaváčová z referátu stratégie mesta, radnica má pripravené ďalšie projekty a čaká na výzvu ministerstva, aby mohla podať žiadosti o dotácie. V tomto roku však žiadne výzvy zverejnené neboli. „Revízia ROP určila nové priority s tým, že hlavná podpora bude smerovať na východné Slovensko, pretože boli zistené veľké rozdiely medzi západom a východom krajiny,“ informovala Jana Hlaváčová. Rekonštrukcie Kolonádového mosta, Sládkovičovej ulice a ZŠ na Mojmívorej sa pravdepodobne v najbližšej dobe nedočkáme.

[singlepic id=19847 w=320 h=240 float=left]Šancu majú iné ako investičné projekty financované z ROP. Čoskoro ministerstvo životného prostredia rozhodne, či uvoľní európske peniaze na projekt Kompostáreň a z rovnakého programu je možné financovať aj nákup čistiacej techniky pre Služby mesta Piešťany. Táto výzva by mohla byť podľa Hlaváčovej zverejnená v októbri. Momentálne vedenie mesta čaká na rozhodnutie o dotácii na rekonštrukciu 108 svetelných bodov na uliciach A. Hlinku, Staničná, Kalinčiakova, Poštová a Winterova. Doteraz neprišla ani odpoveď na žiadosť o finančný príspevok na montáž svetelných kolektorov na niektoré verejné budovy.

Reklama

Šancu majú aj tzv. mäkké projekty – ide napríklad o podporu cestovného ruchu, kultúry a cezhraničnej spolupráce. V procese schvaľovania je momentálne v Bruseli materiál, na základe ktorého by sa žiaci tunajších základných škôl dozvedeli viac o holokauste. Piešťany na ňom spolupracovali aj s partnerskými mestami v Poľsku a Českej republike.

Text a foto: Martin Palkovič

 

Populárne články